راهنمای بازدید از کلیساهای خیره‌کننده باتومی؛ گرجستان

باتومی را همه به عنوان شهری ساحلی در تور گرجستان می‌شناسند که در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته و بیش از هر زمانی تابستان‌ها میزبان گردشگران است. به همین دلیل هم بیشتر نواحی ساحلی ازدحام گردشگران را به خود می‌بیند اما اصلا این بدان معنی نیست که در سفر به این شهر تمام وقت‌تان را باید در ساحل و اطرافش سپری کنید.
زیرا باتومی نقاط جذاب و دیگری مثل سه پارک و چندین کلیسا و موزه هم دارد. شاید کلیساهای تفلیس شهرت جهانی داشته باشند اما نباید از کلیساهای باتومی هم غافل ماند. این کلیساها معمولا ساعت ۱۶ روز شنبه و ۹ صبح یکشنبه برای مراسم دعاخوانی باز هستند.

 

 

کلیسای رسالت ارمنی‌ها

 

 

کلیسای رسالت ارمنی‌ها

 

 

این کلیساهای زیبا و سفید رنگ در اصل با چوب و در سال ۱۸۷۳ ساخته شد. اما تنها بعد از مدت کمی، در سال ۱۸۸۰ نابود گردید. اما کلیسای سنگی زیبایی که امروزه شاهدش هستید در محل کلیسای قبلی و توسط معمار اتریشی و به هزینه کمک‌های مردمی به این چشمگیری ساخته شد. البته از این سازه در دوران شوروی سابق به عنوان رصدخانه استفاده می‌شد که البته همین موضوع باعث شد تا ساختمان از تخریب شدن جان سالم به در ببرد.
در سال ۱۹۹۲ رصدخانه به دانشگاه ایالتی باتومی منتل شد و کلیسا دوباره فعالیت خود را آغاز کرد.

آدرس: 23 Konstantine Gamsakhurdia St, Batumi, Georgia

 

 

کلیسای کاتولیک باتومی

 

 

کلیسای کاتولیک باتومی

 

 

این کلیسای شگفت‌انگیز و زیبا که در نگاه اول شما را به یاد فیلم‌های فانتزی می‌اندازد جدیدترین کلیسای باتومی است. این کلیسا در سال ۲۰۰۰ به دستور ژزف پاسوتو نماینده پاپ در قفقاز ساخته شد. این کلیسای برجسته و سفید با ستون‌های بلند دارای طراحی مدرن و شیشه‌هانی آبی است و در نزدیکی ساحل واقع شده است. اگر از سمت تفلیس به باتومی بروید این کلیسا را در سمت چپ جاده پیدا خواهید کرد. نه به لحاظ دینی، حتی از نظر عکاسان و اینستاگرامی‌ها این کلیسا جایی فوق العاده برای بازدید محسوب می‌شود.

آدرس: Catholic church in Batumi, Gogebashvili 54, Georgia

 

 

یک ماجراجویی به یادماندنی در دولفیناریوم باتومی

 

 

اورتاجامه

 

 

اورتاجامه

 

 

این مسجد به دلیل قرارگیری بین دو مقبره اسلامی دیگر این اسم را به خودش گرفته است. در واقع، در زبان ترکی اورتا به معنی میانه و وسط بوده و تنها مسجد باقی مانده در باتومی هم هست. همانند سایر نقاط مذهبی این مسجد هم در دوره شوروی سابق بسته شد. مسجد اورتاجامه در دهه ۱۸۸۰ ساخته شد و در دهه ۱۹۹۰ مورد بازسازی قرار گرفت و دوباره فعالیت‌هایش را شروع کرد.

آدرس: Kutaisi St, Batumi, Georgia

 

 

کلیسای سنت باربارا

 

 

کلیسای سنت باربارا

 

 

این کلیسای کوچک در یک ساختمان نظامی سابق که به عنوان بیمارستان از آن استفاده می‌شد قرار گرفته است. این کلیسا در اصل به دستور امپراطور الکساندر سوم در سال ۱۸۸۸ ساخته شده بود. اما همانند دیگر مراکز مذهبی کشور، این کلیسا نیز در دوره حکومت شوروی بسته شد و دوباره فعالیتش را در سال ۱۹۹۷ از سر گرفت.

آدرس: Rustaveli Av. 26, Batumi, Georgia

 

 

معرفی مجموعه هتل آپارتمان اوربی در ساحل باتومی

 

 

کلیسای سنت نیکلاس

 

 

کلیسای سنت نیکلاس

 

 

این کلیسا که در کنار میدان پیازا واقع شده یکی از زیباترین ساختمان‌های باتومی شناخته می‌شود. زمانی که باتومی در اشغال عثمانی‌ها بود یونانی‌ها این کلیسا را در شهر ساختند. به همین دلیل هم هست که شما سبک یونانی را به وضوح در آن می‌بینید. البته امپراطور عثمانی تنها به شرط این که هیچ ناقوسی در کلیسا نصب نشود اجازه ساخت را صادر کرد.
سنگ‌ها از ترابزون آورده شده و کارهای ساختمانی نیز در سال ۱۸۶۵ آغاز گردید. کلیسای سنت نیکلاس در سال ۲۰۱۲ به طور کامل بازسازی شد.

آدرس: 16 Parnavaz Mepe St, Batumi, Georgia

 

 

کلیسای Synagogue

 

 

کلیسای Synagogue

 

 

در سال ۱۸۹۹، جمعیت یهودیان باتومی از امپراطور روسیه اجازه ساخت کنیسه را برای انجام اعمال مذهبی‌شان گرفتند. این کنیسه سرانجام در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد. البته در زمان شوروی این ساختمان چندین بار میزبان رویدادهای ورزشی شد. اما در سال ۱۹۹۸ و بعد اتمام دوره شوروی توانست مجددا فعالیت خودش را از سر بگیرد. این ساختمان سفید با معماری جذابش یکی از سازه‌هایی‌ست که حتی از دور هم توجهات مردم را به خودش جلب می‌کند.

آدرس: 33 Vaja Pshavela St, Batumi, Georgia

 

 

در تور باتومی از قلعه دو هزار ساله گونیو بازدید کنید

 

 

کلیسای جامع تولد مقدس

 

 

کلیسای جامع تولد مقدس

 

 

در اواخر قرن نوزدهم، کاتولیک‌های باتومی، با حمایتی که از سمت کنسولگری‌های اروپایی در این شهر داشتند خواستار احداث یک واحد کلیسا شدند. بلاخره کلیسای تولد مقدس با سبک نئوگوتیگ جذاب و چشمگیرش در سال در سال ۱۸۹۷ ساخته شد. این کلیسای زیبا با سه برج بلند و نوک تیز از نقاط اینستاگرامی شهر است که در مقابلش می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای بیاندازید.
البته از آن در زمان شوروی به عنوان بایگانی و آزمایشگاه استفاده می‌شد اما امروزه به عنوان کلیسای جامع شهر فعالیت می‌کند.

آدرس: Batumi, Georgia , 25 Chavchavadze street

مطالب مرتبط