در تور باتومی از قلعه دو هزار ساله گونیو بازدید کنید

تور گرجستان، در تمام فصل‌ها طرفداران زیادی دارد؛ چراکه این مقصد گردشگری که در نزدیکی ایران واقع شده است، سرشار از آثار باستانی، تاریخی و موزه‌ها، غنی از طبیعت بکر و احاطه شده با سواحل رویایی است.

یکی از مقاصد اصلی گردشگری در گرجستان شهر باتومی است. شهری که حالا در آستانه سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از زیباترین شهرهای قفقاز معرفی می‌شود که در میان گردشگران اروپایی و آسیایی بسیار محبوب است.

این شهر بندری که بر کرانه دریای سیاه واقع شده است، به عنوان بندرگاهی قدیمی که ابتدا تمدن باستانی رومیان باتوس و سپس پادشاهان روم شرقی صاحب آن بودند، شناخته می‌شود؛ و همین موضوع برای باتومی، دلیل محکمی است تا میزبانی میراث تاریخی باستانی را عهده‌دار باشد.

 

 

قدیمی‌ترین قلعه گرجستان

 

 

 قدیمی‌ترین قلعه گرجستان

 

 

برای بازدید از یک بنای دو هزار ساله در سفر به باتومی می‌توانید بازدید از قلعه گونیو را هم در برنامه خود جای دهید. این قلعه که ساخته و پرداخته رومی‌ها است، در نزدیکی دریای سیاه و در محدوده کشور گرجستان قرار گرفته است.

کتاب مورخ مشهور یونانی، پلینیوس یکی از قدیمی‎ترین منابع معتبر تاریخ نگاری است که به این قلعه پرداخته است. قلعه گونیو در طول سالیان و سده‌ها، جنگ‌های فراوانی به خود دیده است و از یک سلطنت به سلطنتی دیگر منتقل شده است. گونیو در آغاز به عنوان یک پایگاه سربازان رومی ساخته شد و بعد از آن به اقامتگاه سلطنتی برای ژنرال رومی تبدیل شد.

بر اساس آنچه در تاریخ آمده، این قلعه را رومیان باستان ساخته‌اند تا به عنوان پایگاهی برای سربازان‌شان مورد استفاده قرار دهند. پس از آن ژنرال‌های رومی به سراغ گونیو آمدند و سپس با سلطه امپراتورهای بیزانس و پس از آن حاکمان عثمانی، این بنای دفاعی به دست آن‌ها افتاد.

اما پیش از آنکه این بنا به عنوان یکی از آثار باستانی و تاریخی گرجستان ثبت شود، در زمان شکوه اتحادیه جماهیر شوروی هم این قلعه به استحکامات آدجارا رسیده بود. گونیوی آرام و آرمیده در صلح، اکنون یک جاذبه گردشگری ارزشمند در شهر باتومی است.

 

 

یک شاهکار ماندگار معماری

 

 

یک شاهکار ماندگار معماری

 

 

قلعه گونیو علاوه بر آنکه تاریخ باستان را به عصر ما آورده است، میراث دار نوع ویژه‌ای از معماری است که پس از گذشت حداقل دو هزار سال، تغییری نکرده است و هنوز هم می‌شود از آن به عنوان یک بنای دفاعی مستحکم نام برد.

این بنا به عنوان نمادی از سازه‌های رومی (قرن اول تا سوم پیش از میلاد) مطالعه شده است. در این قلعه، علاوه بر سربازخانه و کارگاه‌های مختلف، انبارهای نوشیدنی هم کشف شده اند. برخی از این بخش‌ها، با کاشی‌های زیبا، سقفدار شده‌اند. دلیل استحکام این قلعه، استفاده از ساختارهای سنگی برای ستون‌های اصلی، بنیادها و گاهی برای کف زمین استفاده شده است. نکته جال توجه این است که سیستم‌های مختلف فاضلاب، تامین آب، مخزن آب و در این قلعه یافت شده اند.

 

 

در تور گرجستان از تنها مسجد باتومی دیدن کنید

 

 

افسانه‌ها و تراژدی‌های اثبات نشده

 

 

یک شاهکار ماندگار معماری

 

 

درباره قلعه گونیور افسانه‌ها و تراژدی‌های فراوانی در میان مردم محلی منطقه ادجارا رایج است. با توجه به این واقعیت که دولت مرکزی گرجستان در چند سال گذشته حفاری در این منطقه را ممنوع اعلام کرده است، برای بسیاری از این افسانه‌ها، هنوز هیچ نشانه تاریخی کشف نشده است.

یکی از پرطرفدارترین افسانه‌ها، حکایت دفن شدن یکی از حواریون عیسی مسیح یعنی سنت متیوس، یکی از برترین همراهان و دوازده شاگرد عیسی مسیح در این قلعه است. اما حکایت به همین جا ختم نمی‌شود. مردمی که به این افسانه باور دارند، معتقدند سنت متیوس، پس از مرگ عیسی مسیح، به این قلعه آمده بود تا دین مسیحیت را گسترش دهد و سرانجام هم در همان محل دفن شد.

 

 

کاوش‌های باستانی در گونیو

 

 

کاوش‌های باستانی در گونیو

 

 

در کاوش‌های باستانی مدیریت شده از سوی دولت گرجستان، در یک عملیات مشترک میان گرجستان و آلمان که در سال دو هزار میلادی انجام شد، باستان شناسان موفق شدند در نزدیکی گونیو، چند کشتی عتیقه از قرن پنجم پیش از میلاد کشف کنند.

در میان یافته‎های باستان شناسان، اسلحه هایی که از سنگ و آهن ساخته شده‌اند و اشیای تزئینی از جنس طلا، نقره و برنز کشف شد. علاوه بر این، نمونه های سفالگری فراوانی کشف شد که قدمت بیشترشان به قرن اول تا سوم میلادی می‌رسد.

 

 

معرفی پارک ملی متیرالا در نزدیکی باتومی؛ گرجستان

 

 

گونیو در کدام منطقه واقع شده است؟

 

 

قلعه باستانی گونیو در نزدیکی شهر باتومی و ۱۵ کیلومتری جنوبی یعنی درست در کنار روستایی به همین نام واقع شده است. نزدیکی این قلعه به شهر باتومی، فرصت خوبی برای بازدید از این اثر ماندگار تاریخی است.

برای رسیدن به منطقه ادجارا و بازدید از قلعه گونیو، راه‌های فراوانی وجود دارد اما برای گردشگران ایرانی که با تور باتومی به کشور گرجستان سفر می‌کنند، استفاده از یک وسیله نقلیه عمومی یا تورهای یک روزه گردشگری است چراکه فاصله این بنا، با شهر تنها ۱۵ کیلومتر است.

مطالب مرتبط