در سفر به باتومی از دیدن موزه‌های آن غافل نشوید

باتومی معمولا بعد از تفلیس بیشترین توجهات را در تور گرجستان به خود جلب می‌کند. این شهر کوچک ساحلی در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته و این روزها به عنوان مقصد ایده‌آل و مقرون به صرفه گردشگران مخصوصا اروپایی‌ها شناخته می‌شود.
گرچه در حال حاضر گرجستان تمام طول سال گردشگری فعالی دارد اما حقیقت این است که باتومی به دلیل ساحلی بودنش تابستان‌ها بازدیدکنندگان خیلی بیشتری به خود می‌بیند.
اما نکته اینجاست که معمولا به دلیل تمرکز مردم به سواحل و تفریحات اطرافش از کشف دیگر نقاط شهر مثل پارک‌ها، موزه‌ها و گالری‌ها غافل می‌مانند. در حالی که نقاط گردشی در این شهر کم هم نیست. بیایید نگاهی به موزه‌ها و گالری‌های شهر بیاندازیم.

 

 

 

موزه قوم‌شناسی Borjgalo

 

 

موزه قوم‌شناسی Borjgalo

 

 

جنوب غرب گرجستان معمولا به خاطر تاریخ کشاورزی و تاریخ سنتی بومی و هنر فلکلوریکش شهرت بسیار زیادی دارد. در واقع تحقیقات و مطالعه در زمینه قوم‌شناسی و هنر بومی مردم، کمال تورمانیدزه را مصمم کرد تا برای بنای این موزه کمر همت ببندد.
این موزه در زمینی ۳ هزار مترمربعی با زیرساخت‌های مناسب، چمنزار و مسیرهای پیاده‌روی بنا شده است.
در این موزه به زمینه‌های مختلف آهنگری، بافندگی، سفال‌گری، سنگ و درختان پرداخته شده است. فقط همین نیست، بلکه فراید کار و تغییر و تحولات زمینه‌های مختلف و همچنین ابزارآلات مورد استفاده نیز به نمایش در آمده‌اند. تمامی این فضا نیز با موسیقی فلکلوریک حس و حالی کاملا سنتی به خود گرفته است. به علاوه این موزه دارای بخش‌های دیگری مثل آبشار مصنوعی ۹ متری، مجسمه‌ها و نقاط دیگر است. شگفت‌انگیز است که تمامی این‌ها را یک نفر برپا کرده است.

آدرس: Mikheil Sharashidze st., 14 | kakhaberi settlement, On Khelvachauri road, Batumi 6000, Georgia

تلفن: +995 599 27 34 70

 

 

برج چاچا در گرجستان، افسانه شهر باتومی

 

 

موزه باستان‌شناسی باتومی

 

 

موزه باستان‌شناسی باتومی

 

 

این موزه یکی از بخش‌های بسیار ارزشمند شهر است که در سال ۱۹۹۴ افتتاح شد. این موزه یکی از قدیمی‌ترین و شگفت‌انگیزترین موزه‌های گرجستان است که شانس بازدید از آن را در باتومی دارید. این موزه در خیابان معروف چاوچاوادزه قرار گرفته به طوری که حتی اگر بخواهید از آن چشم پوشی هم کنید نمی‌توانید. این موزه با وجود وسعت کمش در ساختمانی دو طبقه میزبانی بیش از ۲۰ هزار قطعه ارزشمند را می‌کند که قدمت برخی از آن‌ها تا ده‌ها هزار سال هم می‌رسد. مجموع این کلکسیون در اکتشافات باستان‌شناسی استخراج شده‌اند. شما در اینجا می‌توانید  مجموعه‌ای سکه‌ها، آثار هنری مربوط به عصر آهنگ و سنگ، عتیقه‌جات یونانی و رومی و چیزهای بیشتری را از نزدیک ببینید.

آدرس: 77, Chavchavadze street, Batumi, Georgia

تلفن: +995 422 27 65 64

 

 

خاریتون آخولدیانی موزه دولتی آجارا

 

 

خاریتون آخولدیانی موزه دولتی آجارا

 

 

این موزه که در سال ۱۹۰۸ افتتاح شده از دیگر موزه‌های ارزشمند باتومی و البته گرجستان است که در محیطی شیک و کلاسیک به نمایش آثار و یافته‌های باستان‌شناسی منطقه می‌پردازد. در اینجا شما با وسایل اصلی زندگی مردم مثل خنجرها و چاقوهای کنده‌کاری شده، همچنین گنجینه گونیو همراه با چهره آفرودیت، تبرهای کنده‌کاری شده و لوازم ظریف‌تر مثل سنجاق سینه، مجسمه‌های فلزی و چیزهای دیگر آشنا خواهید شد. این موزه در حال حاضر از بیش از ۱۸۳ هزار قطعه نگه‌داری می‌کند.

آدرس: 3 Jincharadze Street, Batumi 600, Georgia

 

 

راهنمای بازدید از کلیساهای خیره‌کننده باتومی؛ گرجستان

 

موزه فناوری برادران نوبل باتومی

 

 

 /nobel-brothers-batumi

 

 

این موزه جای خوبی برای دیدن مسیر تغییرات باتومی با خط لوله و قطاری است که از باکو با مشارکت روتچیادها و نوبل‌ها به این شهر کشیده شدند. شما در این موزه می‌توانید نحوه توسعه باتومی را از نزدیک ببینید.
در واقع با رفتن به این موزه در تور باتومی شما چیزهای زیادی در مورد توسعه میدان‌های نفتی باکو و خط لوله نفت خام به باتومی یاد خواهید گرفت. خوشبختانه در اینجا تابلوها و پلاک‌هایی به زبان انگلیسی قرار داده شده تا بازدیدکنندگان بین‌المللی همچون شما بتوانند اطلاعات کاملی در بازدید خود به دست بیاورند. این موزه همه روزه به غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر باز است.

آدرس: 3, Leselidze str, Batumi 6001, Georgia

تلفن: +995 577 29 99 47

 

 

موزه هنرهای آجارا

 

 

موزه هنرهای آجارا

 

 

برعکس موزه‌هایی که تا اینجا از آن‌ها نام بردیم این موزه به جای ابزارآلات زندگی به نمایش تابلوهای قدیمی و ارزشمند پرداخته است. شما در این موزه که در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده می‌توانید به تماشای آثار هنری مختلفی در زمینه‌های نقاشی، هنرهای گرافیکی، مجسمه‌سازی و هنرهای تزئینی بپردازید. این آثار در بیش از ۵۰۰ قطعه از هنرمندان گرجی و بین‌المللی جمع‌آوری شده است. تقاشی‌های مربوط به دوره‌های قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی معمولا بیشترین توجهات را به خودشان جلب می‌کنند. به علاوه توضیحات اصلی به دو زبان گرجی و انگلیسی درج شده تا راحت بتوانید با تاریخچه آثار آشنا شوید. در اخر روز هم می‌توانید برای خریدبه  مرکز تجاری مدرن گرجستان به نام باتومی مال نیز سری بزنید. 

آدرس: 8, Z. Gorgiladze Street, Batumi, Georgia

مطالب مرتبط