معرفی برترین فستیوال‌های موسیقی استانبول

استانبول هر ساله تعداد بسیاری مناسبت‌ها و برنامه‌های مختلف دارد که هر کدامشان از جذابیت‌های خاص خود برخوردارند. در این بین چند فستیوال بسیار عالی موسیقی نیز در این شهر برگزار می‌گردد که بعضی‌هایشان شهرتی جهانی دارند و با تور استانبول می‌توانید در آنها شرکت کنید. تابستان‌های هر سال، بیشترین فستیوال‌های موسیقی در استانبول برگزار شده و قلب شهر را به تپش می‌اندازد و هزاران نفر برای خرید بلیط شرکت در آن‌ها به سایت‌های فروش مراجعه می‌کنند. اگر شما هم عاشق موسیقی هستید و به این شهر زیبا علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله امروز ما را مطالعه کرده تا با فستیوال‌های موسیقی استانبول آشنا شوید.

 

 

فستیوال موسیقی استانبول

 

 

فستیوال موسیقی استانبول

 

 

بیش از ۴۰ سال است که این فستیوال در استانبول برگزار شده و مهم‌ترین فستیوال موسیقی کلاسیک در کل ترکیه است. این فستیوال در سالن‌ها و محل‌های ویژه‌ای در سراسر شهر برگزار می‌شود و شما می‌توانید از نقاط مختلف استانبول به آن‌ها دسترسی داشته باشید. برخی از این اماکن این‌ها هستند:

  • موزه Hagia Eirene
  • سالن آلبرت لانگ دانشگاه Boğaziçi
  • بازار بزرگ
  • خانه‌ی اپرای ثریا
  • کلیساهای سنت آنتونی، سنت پیتر و پائول و سنت جورج

این‌ها تنها بخشی از این جشنواره‌ی بزرگ موسیقی است که در سبک‌های مختلف از جمله ارکسترال برگزار می‌شود. در سال‌های اخیر شکوه این جشنواره به قدری بوده که حالا تماشاگران خارجی نیز برای شنیدن موسیقی‌های زیبا و آهنگ‌های حماسی در نقاطی که شاید فرصت شنیدن موسیقی در آن‌ها به ندرت پیش بیاید به استانبول سفر می‌کنند.
مراکزی همچون بازار بزرگ یا کلیسای سنت جورج، تنها طی همین فستیوال میزبان برنامه‌ای موسیقیایی با این وسعت خواهند بود.

 

 

فستیوال بین‌المللی جاز استانبول

 

 

فستیوال بین‌المللی جاز استانبول

 

 

به جرات می‌توان گفت که فستیوال جاز استانبول، برترین فستیوال جاز در تمام اروپاست که بیش از ۲۵ سال است که در این شهر برگزار شده و هنرمندان و تماشاگرانی از سراسر دنیا برای دیدنش بلیط سفر به استانبول تهیه می‌کنند. یکی از عمده دلایل محبوبیت این مراسم، تنوع و به طبع آن، هنرمندان مختلفی است که به اجرا در آن می‌پردازند. از موسیقی کلاسیک جاز تا کارهای ترکیبی، اجراهای بسیار متنوعی را در سالن‌های بزرگ استانبول مشاهده می‌کنید.
برای اینکه با جذابیت این فستیوال آشنا شوید بد نیست بدانید که سال ۲۰۱۸ اریک کلاپتون، استینگ، کارلوس سانتانا، جان اسکافیلد و بزرگان موسیقی جاز در استانبول به اجرا پرداخته‌اند.
نکته آخر اینکه سالن اجراهای هنری مرکز خرید زورلو، میزبان هنرمندان جاز ترک خواهد بود که تماشای آن برنامه‌ها نیز خالی از لطف، نیست.

 

 

در سفر به استانبول به بهترین رستوران‌ها با نمای بسفور بروید

 

 

فستیوال اپرایِ استانبول

 

 

فستیوال اپرایِ استانبول

 

 

چه چیزی باعث می‌شود اجرای اپرا باشکوه و خاطره‌انگیز شود؟ یک مکان تاریخی، موسیقی عالی و ستاره‌هایی که صدایشان بین تماشاچیان بپیچد. تمام این موارد در فستیوال اپرایِ استانبول کاملا مهیا خواهد بود چون این برنامه در مراکز تاریخی یا سالن‌های اپرای باشکوه شهر برگزار می‌شود و هنرمندان بسیار بزرگی در آن به اجرا می‌پردازند.
متاسفانه این اجراهای پرهزینه و بزرگ باعث شده که خود فستیوال کوتاه باشد و تنها چند روز از ماه جون را به خود اختصاص داده، نهایتا به ۱۰ نمایش ختم شود. با این حال در نهمین دوره از آن هنرمندان بزرگ آثار بسیار ارزشمندی را اجرا نمودند.

 

 

فستیوال جاز آکبانک

 

 

فستیوال جاز آکبانک

 

 

دیگر فستیوال موسیقی جاز ترکیه که در استانبول برگزار می‌شود، فستیوال آکبانک خوانده می‌شود. این فستیوال نیز برای سال‌های متمادی در استانبول برپا بوده و به سال‌های اخیر ختم نمی‌شود.
هر ساله زمان این مراسم اعلام می‌شود که عموما در پاییز به وقوع پیوسته و هم هنرمندان ترک و هم هنرمندانی از سراسر دنیا در آن به اجرا می‌پردازند. شاید این مراسم به بزرگی فستیوال جاز اصلی شهر نباشد، اما کماکان هنرمندان مهمی در آن به اجرا می‌پردازند و با توجه به اینکه سالن‌های کوچک‌تر نیز میزبان خواهند بود و زمان آن نیز نسبتا طولانی است، تعداد خیلی بیشتری می‌توانند از کنسرت‌ها لذت ببرند. همچنین تعداد زیادی اجرا در فضای باز نیز برگزار می‌شود که بعضا برای عموم رایگان است.

 

 

کاخ ایهلامور استانبول، یادگار سلاطین عثمانی در منطقه نیشان تاشی

 

 

فستیوال Chill Out

 

 

فستیوال Chill Out

 

 

این فستیوال که در تابستان‌های پرگردشگر استانبول برگزار می‌شود، بیشتر شبیه به یک جشن بزرگ است تا یک جشنواره‌ی موسیقیایی، هنرمندان بسیاری از ترکیه و سراسر جهان به اجرا با سازهای الکترونیک در سالن‌های کوچک و بزرگ می‌پردازند تا ساعاتی فوق‌العاده را برای اهالی شهر و مسافران رقم بزنند.
البته این بدین معنی نیست که این فستیوال، مراسمی جدی نباشد، اتفاقا هنرمندان بسیار بزرگی در زمینه موسیقی الکتریک به شهر می‌آیند و در سالن‌های مهمی از شهر نیز به اجرا مشغول می‌شوند.

در نهایت به غیر از این موارد، می‌توان از فستیوال موسیقی One Love و Rock'n Coke نیز نام برد که هر دو مختص به موسیقی راک بوده و البته در اندازه‌ای به مراتب کوچک‌تر از فستیوال‌های دیگر برگزار می‌شوند، با این حال طرفداران خاص خود را داشته و با توجه به حضور هنرمندان مطرح، از اهمیت بالایی برخوردارند.

مطالب مرتبط