راهنمای گردش در محله کومکاپی؛ استانبول

کومکاپی به معنی شن و ماسه در محله فاتح استانبول و در نزدیکی دریای مرمره واقع شده است. این منطقه در اصل به عنوان روستای ماهیگیری Kontonskalion شناخته می‌شد که بندر مشترک آن جایی برای بستن قایق ملوانان بود.
اما با پیش‌ رفت شهر و بزرگ شدن استانبول این منطقه کوچک سنتی به داخل شهر وارد شد و کم کم قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌های غذای دریایی به آن راه یافتند. کومکاپی را هم مردم بومی استانبول بازدید می‌کنند و هم گردشگران در تور استانبول، این منطقه انتخابی عالی برای تجربه سنتی استانبول است.

 

جامعه ارامنه

قبل از این که شب فرا برسد و گردش شبانه را در اینجا تجربه کنید کارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید انجامشان دهید. در این منطقه هنوز مرکز جامعه ارامنه برقرارست که در کلیسای ایلخانی ارامنه هم جا گرفته است. قبل از این که به دیدن بقیه مجموعه مثل موزه ارامنه و مدرسه بروید از کلیسای ارتدوکس زیبا و بزرگ واقع در محل به اسم Surp Asdvadzadzin دیدن کنید.
بعد از این که صبح خود را با بازدید از این محل آرامشبخش شروع کردید به گالری بروید که گروه کر برای برگزاری رویدادها از آن استفاده می‌کنند. در محوطه بیرون بمانید و از هوای فوق‌العاده بهاری لذت ببرید.

 

asdvadzadzin

 

آدرس: Sevgi Sok. No:6, Fatih, Istanbul

تلفن: +90 212 517 0970

 

پاناییا الپیدا

با وجود اهمیتی که این نقطه دارد اما تنها از لحاظ مذهبی مورد توجه نیست. پاناییا الپیدا در واقع یک کلیسای ارتدوکس یونانی باشکوه و چشمگیر قرن 15امی است که از معماری آن نگاه‌ها را به خود خیره نگه می‌دارد. شما در بازدید از این کلیسا می‌توانید یکی از بزرگ‌ترین گنبدهای شهر را از نزدیک شاهد باشید.
طراحی داخلی این کلیسا به باشکوهی نمای بیرون‌اش بوده و شما را محو خودش خواهد کرد. برای تزئین طاقی‌ها از رنگ طلایی استفاده شده و کف آن با فرش‌های نفیس دست‌بافت زینت داده شده است.

 

panayia

 

آدرس: Muhsine Hatun Mahallesi, Gerdanlık Sk. No:41, 34130 Fatih/İstanbul, Turkey

 

راهنمای کامل آیین سماع صوفیان در استانبول

چای ترکی بنوشید

از آنجایی که در طول روز عموما رستوران‌ها خالی هستند ایده بهتر آنست که از سمت دریا بروید و غذاهای سبکی از دستفروش‌ها بخرید و خودتان را سیر کنید. البته فراموش نکنید که از چای ترکی در استکان‌های شیشه‌ای هم بنوشید. جدا از نحوه سرو چای که از قوری دو طبقه استفاده می‌کنند نوشیدن چای ترکی در ترکیه از فعالیت‌هاییست که هر گردشگری باید در سفر به این کشور انجام دهد.

 

turkish-tea-istanbul

 

ماهی بخورید

اگر از عاشقان ماهی هستید پس این محله مقصد محبوب شما خواهد بود. در نزدیکی ساحل چرخه‌ای از کوچه‌ها و خیابان‌ها با ده‌ها رستوران وجود دارد که از صبح تا شب و تمام روزهای هفته را با بهترین غذاها از مردم پذیرایی می‌کنند. این قسمت محله عموما شلوغ‌ترین اوقات را به خود می‌بیند.
قبل از این که تصمیم بگیرید کدام رستوران را انتخاب کنید از مردم بومی بپرسید که کدام گزینه برای غذا خوردن بهتر است. زیرا ممکن است فریب برخی از رستوران‌ها در قیمت‌ها بخورید. اما اگر می‌خواهید غذاهایی ساده، خوشمزه و قیمت مناسب بخورید خیابان‌های پشتی گزینه‌های خوبی برای رفتن دارند.

 

eat-fish-istanbul

 

راهنمای گردش و تفریح در گالاتا؛ استانبول

بازار ماهی

اگر ریل را دنبال کنید به بازار ماهی کومکاپی می‌رسید که با رستوران‌های ساده و بهترین غذاهای دریایی به جایی منحصر به فرد تبدیل شده است. شما می‌توانید غذاهای خوشمزه و تازه‌ای را در این بازار امتحان کنید. به علاوه منظره بندر برای هواخوری و وقت‌گذرانی عالی‌ست. اگر وقت دارید غروب را از این بندر به تماشا بنشینید.

 

بازار ماهی

 

از موسیقی سنتی لذت ببرید

کومکاپی در اصل به خاطر شب زنده‌داری‌هایش است که شهرت پیدا کرده است. این شب زنده‌داری از ساعات اولیه شب و از غروب‌دم آغاز می‌شود و تا بعد از نیمه شب ادامه می‌یابد. می‌توانید حین گشت‌زنی به موسیقی نوازنده‌های دورگردی که ویلون، چنگ و یا کلارینت می‌زنند گوش کنید. مهم نیست که ترکی بلد هستید یا نه، اما گوش سپردن به موسیقی بومی مردم راهی عالی برای درک فرهنگ شهر است.

 

street

 

تاریخچه مختصری از برج گالاتا در استانبول

از تماشای یک اجرا لذت ببرید

به عنوان یک فعالیت سنتی رایج است که در گوشه و کنار استانبول رقاص‌‌ها به اجرا بپردازند. کومکاپی یکی از آن محلاتی‌ست که رقاص‌ها زیاد به آن می‌روند و برنامه اجرا می‌کنند. شب‌ها حتی بهتر هم می‌شود. حتما در بازدید از این منطقه شانس دیدن اجرایی را خواهید داشت. تردید نکنید جلوتر بروید و از تماشای شادی مردم و همچنین هنرنمایی هنرمندان دوره‌گرد لذت ببرید.

 

از موسیقی سنتی لذت ببرید

 

نوشیدن قهوه ترکی را فراموش نکنید

بعد از خوردن غذا چیزی که بیش از همه در این محله می‌چسبد سفرس قهوه اصیل ترکی است که حتی عطرش هم هوش از سر می‌پراند. بنابراین بعد از غذا فنجانی قهوه سفارش دهید و آرامش را به لحظات‌تان تزریق کنید. قهوه ترکی میراث برجسته این کشور محسوب می‌شود.

 

نوشیدن قهوه ترکی را فراموش نکنید

مطالب مرتبط