کاخ ایهلامور استانبول، یادگار سلاطین عثمانی در منطقه نیشان تاشی

استانبول، سرزمینی که تاریخ و مدرنیته را با هم در آمیخته است، هنوز هم مملو از سمبل‌ها و بناهای تاریخی است که در میان سیستم‌های شهری مدرن، نفس می‌کشند و میزبان گردشگرانی از گستره جهان هستند. شاید همین یکی از دلایلی است که تور استانبول، همیشه از محبوب‌ترین تورهایی است که همه دوست دارند، حداقل یک بار آن را تجربه کنند.

تور ترکیه بدون بازدید از کاخ‌ها و بناهای تاریخی باشکوه، یک سفر ناتمام است. کافی است یک روز را به پیاده روی در کنار تنگه بسفر اختصاص دهید تا در بخش قدیمی و زیبای استانبول، موزه‌ها، گالری ها، کاخ ها و قصرهای فراوانی را مشاهده کنید که قدمت تازه‌ترینِ آن‌ها به دوره عثمانی باز می‌گردد؛ و البته بناهای قدیمی‌تری که همچنان با ابهت و شکوه، در میان این شهر، آرمیده‌اند.

 

 

دره ایهلامور

 

 

istanbul-ihlamur-palace-ottoman-sultans-memorial-in-nishantashi-region

 

 

دره ایهلامور یک منطقه تاریخی، در نزدیکی دو منطقه بشیکتاش و نیشان تاشی استانبول است که پس از قرن هجدهم مورد توجه سلطان‌های عثمانی قرار گرفت. به همین دلیل هم این منطقه امروز میزبان بناهای تاریخی است که قدمت‌شان به دوران عثمانی‌ها می‌رسد.

این دره، منطقه محبوب و مورد علاقه سلطان احمد سوم، سلطان عبدالحمید یکم و سلطان سلیم سوم بود. محبوبیت این قصر ادامه داشت تا جاییکه به دستور سلطان عبدالمجید قصرها و عمارت‌های کوچک و بزرگی در آن منطقه ساخته شد.

منطقه نیشان تاشی که درست در نزدیکی دره ایهلامور واقع شده است، پیش از بنای کاخ در آن، یعنی در دوره پادشاهان پیشین عثمانی محل ویژه ای برای برگزاری مسابقات تیراندازی سلطان‌های عثمانی بود.

 

 

 ایهلامور، رویای سلطان عبدالمجید

 

 

 ایهلامور، رویای سلطان عبدالمجید

 

 

کاخ ایهلامور یکی از همین بناهاست. ایهلامور، یادگاری از سلطان عبدالمجید اول پادشاه قدرتمند عثمانی است؛ مردی که در قرن نوزدهم عزمش را برای ساختن اقامتگاهی ماندگار در طلایی ترین بخش شهر جزم کرد.

سلطان عبدالمجید، برای واقعی کردن رویای خود، به سراغ معمار مشهور عثمانی رفت و به نیگوگوس بالیان امر کرد تا در منطقه بشیکتاش یا همان ایهلامور، قصری بسازد که آوازه زیایی و شکوه آن سراسر امپراتوری را درنوردد. این کاخ با عظمت، امروز موزه ای است که میزبان مردمی از سراسر جهان از فرهنگ‌های گوناگون و با زبان‌های مختلف است.

 

 

 ایهلامور، رویای سلطان عبدالمجید

 

 

 کاخ ایهلامور دو کوشک (کلاه فرنگی) مستقل دارد که به نام های مایت و مِرِسیم شناخته می‌شوند. در دوره شکوه عثمانی، مِرِسیم محلی ویژه برای استراحت و اقامت سلطان‌های عثمانی بود و کوشک دوم یعنی مایت، برای همراهان و خانواده سلطان‌ها در نظر گرفته شده بود.

جالب است بدانید که محوطه باز کاخ ایلهامور حدود ۲۵ هزار مترمربع مساحت دارد و در دوران عثمانی ها محلی برای برگزاری مراسم‌های مهم و آیینی آن‌ها بوده است.

همان‌طور که منطقه نیشان تاشی، محل برگزاری مسابقات تیراندازی شاهان عثمانی بود، کاخ ایهلامور هم بعدها به مرکزی برای برگزاری مسابقه‌ها و مراسم آیینی تبدیل شد.

 

 

از میزبانی خروس جنگی‌ها تا عروسی شاهزادگان و مرکز مد استانبول

 

 

 

 

به عنوان مثال، ایهلامور، میزبان رقابت های کشتی و جنگ خروس و قوچی بود که سلطان عبدالعزیز برگزار می‌کرد.

واقعه تاریخی دیگری که در این کاخ ثبت شده، پذیرایی از لامارتین، شاعر و نویسنده مشهور فرانسوی است که برای نخستین بار به بارگاه سلطان عبدالمجید اول دعوت شده بود.

پس از فروپاشیدن امپراتوری عثمانی ها و زمانی که بنای جمهوریت در ترکیه گذاشته شد، این عمارت برای سال‌های طولانی بدون استفاده بود.

اکنون کوشک مِرِسیم و کوشک مایت به موزه تاریخی تبدیل شده‌اند. این کلاه فرنگی ها در سال ۱۹۸۰ بازسازی شدند و از سال ۱۹۸۷ بازدید از این موزه‌ و باغ‌موزه آن برای عموم مردم امکان‌پذیر شد.

 

 

از میزبانی خروس جنگی‌ها تا عروسی شاهزادگان و مرکز مد استانبول

 

 

و اما امروز سرنوشت منطقه‌ای که روزی میزبان برترین کاخ‌های منطقه بود، در حال تغییر است. شاید سلطان‌های عثمانی، در خواب هم نمی‌دیدند که پس از پایان امپراتوری‌شان، این منطقه آهسته آهسته به مرکز مد ترکیه یعنی بازار ویژه مد و فروشگاه‌های فروش لباس تبدیل خواهد شد.

در تاریخ آمده است که سلطان عبدالحمید، آن‌قدر به زیبایی دست نخورده این منطقه و کاخ ایهلامور علاقمند شده بود که تصمیم گرفت مراسم بزرگ جشن عروسی خواهرش را که حدود دو هفته به طول انجامید، درست در منطقه نیشان تاشی برگزار کند.

دلیل اصلی این تصمیم سلطان این بود که موقعیت منطقه نیشان تاشی برای پذیرایی و استراحت مهمان‌های مراسم منطقه‌ای مناسب است چراکه به کاخ‌های مهم آن دوران یعنی قصر ایهلامور و کاخ دولمه باغچه دسترسی خوبی دارد.

 

 

 

پیشنهاد سفر به پاموکاله بعد از دیدن استانبول

 

 

 

امکانات رفاهی منطقه گردشگری ایهلامور

 

 

امکانات رفاهی منطقه گردشگری ایهلامور

 

 

در این منطقه گردشگری، علاوه بر بازدید از بناهای دیدنی تاریخی، می‌توانید از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

مانند مناطق گردشگری دیگر استانبول که همه چیز را برای حضور گردشگران فراهم کرده‌اند، در جای جای منطقه ایهلامور هم امکانات رفاهی همچون استراحتگاه، رستوران و کافه‌های متنوع و زیبا ارایه خدمت می‌کنند که این منطقه را به فضایی رویایی تبدیل کرده است.

اما پیشنهاد ویژه برای شما گردشگران تور استانبول آویسا این است که حتما به کافه‌ای سر بزنید که در کوشک دوم این کاخ فعالیت می‌کند. سر زدن به این کاخ، بدون تجربه طعم دلپذیر یک استکان چای ترکی یا یک فنجان قهوه ترک خوش‌عطر یک تجربه به یاد ماندنی اما ناتمام است.

روزهای بازدید: همه روزهای هفته به جز روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه

ساعت بازدید: از ساعت ۹:۳۰ صبح تا پنج بعدازظهر

مطالب مرتبط