راهنمای گردشگری یک روزه در بورسا؛ ترکیه

بورسا از نقاط تاریخی ترکیه، در نزدیکی استانبول است که گردشگران در تور استانبول به عنوان سفری یک روزه از آن بازدید می‌کنند.
بورسا سابقا مرکز امپراطوری عثمانی بوده و به همین دلیل پر نقاط تاریخی دیدنی‌ست. از مساجد خیره کننده امپریالیستی تا شهر قدیمی، این شهر با برخی از بهترین خانه‌های دوران عثمانی پوشیده شده است.
برای گردشی متفاوت در اطراف استانبول، ما در اینجا بهترین کارهایی که می‌توانید در این شهر انجام دهید را بررسی می‌کنیم.

 

 

یشیل کامی

 

 

یشیل کامی

 

 

یشیل کامی یا به فارسی مسجد سبز، یکی از سازه‌های دیدنی و زیبای بورسا است که بین سال‌های ۱۴۱۲ تا ۱۴۱۹ میلادی به دستور پادشاه وقت عثمانی یعنی سلطان احمد اول ساخته شد. شما می‌توانید ریشه‌هایی از زیبایی معماری سلجوقی را در سراسر این مسجد مشاهده کنید.
ساختار سنگ مرمری آن با خوشنویسی‌های پیچیده تمامی چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. یشیل کامی که به مسجد سلطان احمد هم شناخته می‌شود در اصل بخشی از مجموعه بزرگ‌تر و معروف قونیه در شرق بورسا است. این مجموعه بزرگ از بخش‌های مختلفی از قبیل مقبره، مدرسه، آشپزخانه مدرسه، حمام و مسجد یشیل تشکیل شده است.

آدرس: Yeşil Cami, Yeşil Mh., 16360 Yıldırım/Bursa, Turkey

 

 

مجموعه مرادیه

 

 

مجموعه مرادیه

 

 

با توجه به پارک مجموعه مرادیه و گورستان تاریخی، می‌توان این بخش شهر را با محیطی آرام و ساکت توصیف کرد. این مجموعه با فضای سبزش یکی از نقاطی است که معمولا در بین گردش‌های توریستی لحاظ شده و به گردشگران توصیه می‌شود از آن بازدید کنند.
به علاوه در این مجموعه مسجد سلطان مورات دوم هم قرار گرفته است. این مسجد که از لحاظ ظاهری بسیار به یشیل کامی شباهت دارد از نقاط مورد توجه بازدیدکنندگان محسوب می‌شود. شما می‌توانید در این مجموعه به وضوح معماری سبک دوره عثمانی را تماشا کنید.

آدرس: Muradiye Complex, Emek Adnan Menderes, 2. Murat Sk. No:33, 16150 Osmangazi/Bursa, Turkey

 

 

اولو کامی

 

 

اولو کامی

 

 

اولو کامی یا مسجد بزرگ (Grand Mosque)یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند‌ترین سازه‌های بورسا است که بازدید از آن معمولا در صدر فهرست گردشگری بورسا قرار می‌گیرد.
این مسجد که در سال ۱۳۹۹ ساخته شده کاملا سبک و سیاق سلجوقی را به نمایش می‌گذارد. این مسجد دارای گنبد کوچک و دو مناره بزرگ است. حکاکی روی دیوارها و مناره‌ها معمولا جزو اولین چیزهایی هستند که نگاه مردم را به خودشان معطوف می‌کنند. طراحی این مسجد از داخل نیز بسیار زیبا، دل‌باز، سفید و با سقفی بلند است. به طوری که در همان بدو ورود فضای آن شما را در خود حل می‌کند.

آدرس: Uli Cami, Nalbantoğlu Mah Atatürk Cad., 16010 Osmangazi/Bursa, Turkey

تلفن: +90 224 221 04 67

 

 

کوزا هان

 

 

کوزا هان

 

 

کوزا هان کاروانسرایی تاریخی است که در قرن ۵ام به دستور بایزید دوم ساخته شده است. این کاروانسرا جایی بود که در آن طاقه‌های ابریشم مبادله می‌شد. نام این کاروانسرا نیز اشاره به همین موضوع دارد زیرا کوزا به زبان ترکی به معنی ابریشم است.
در آن زمان اتاق‌های طبقه پایین به عنوان انبار کالا استفاده می‌شد در حالی که طبقه بالا جایی بود که تجار قبل از بازگشت به کار شب را در آن سر می‌کردند. امروزه اما این مکان جایی برای تجمع مردم، کافه‌ها و غرفه‌های بازاری است. اجناس این غرفه‌ها ارزان هستند.
شما می‌توانید در محوطه حیاط آن دور یکی از میزها بنشینید و در کنار مردم محلی چای ترکی و غذاهای سنتی سبک نوش جان کنید.

آدرس:  Koza Han, Osmangazi Mahallesi, Uzunçarsı Cd., 16010 Osmangazi/Bursa, Turkey

 

 

روستای کومالیکیزیک

 

 

روستای کومالیکیزیک

 

 

روستای کومالیکیزیک واقع در حدود ۱۰ کیلومتر از مرکز بورسا، بافتی تاریخی است که از دوره عثمانی تا کنون باقی مانده است. این روستا میزبان ۲۷۰ خانه روستایی و محیط اطرافش است که می‌توان به آن رفت و در کوچه و پس کوچه‌های سنگفرش آن قدم زد.
یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های این روستا قدم زدن بین خانه‌های تاریخی و عکاسی از آن‌هاست. همچنین این روستا میزبان یک مسجد تاریخی هم‌ دوره خودش هم هست.

آدرس: Cumalıkızık, 16370 Yıldırım/Bursa, Turkey

 

 

دیوار بورسا

 

 

bursa-hisari

 

 

دور بورسا چندین دیوار دفاعی سنگی وجود داشت که در طول زمان کم کم از بین رفتند و حالا تنها قدیمی‌ترین بخش بورسا یعنی محله توپخانه باقی مانده است. در بازدید از توپخانه حتما از برج ساعت ۶۰ طبقه‌ای و مقبره سلطان عثمان و اورهان بنیانگذاران سلسله عثمانی دیدن کنید.

آدرس: Bursa Hisarı, Kavaklı Mahallesi, Ortapazar Cd. No:1, 16040 Osmangazi/Bursa, Turkey

 

 

اولوداغ

 

 

اولوداغ

 

 

صحبت درباره بورسا بدون اشاره به اولوداغ یکی از مهم‌ترین کوه‌های ترکیه که به عنوان محلی برای اسکی شناخته می‌شود، ناقص خواهد بود. در طول زمستان مردم از همه جای ترکیه به بورسا می‌آیند تا در اولوداغ به اسکی بپردازند.

آدرس: Uludağ, Soğukpınar Mahallesi, 16370 Osmangazi/Bursa, Turkey

 

 

 

پل ایرگاندی

 

 

پل ایرگاندی

 

 

پل ایرگاندی یکی از نقاط قابل توجه در بورسا است که دیدن آن را نباید از دست بدهید. ایرگاندی در سال در سال ۱۴۴۲ در زمان حکومت مورات دوم ساخته شد. گرچه ایرگاندی به اسم، پلی آجری معرفی می‌شود اما در اصل روی آن بازاری محلی برپاست. غرفه‌های زرد خورشیدی این پل منظره‌ای شگفت‌انگیز ایجاد کرده که توصیه می‌کنیم حتما از آن بازدید کنید.

آدرس: Irgandı Köprüsü, Kurtoğlu Mahallesi, Gökdere Blv. No:14, 16360 Yıldırım/Bursa, Turkey

مطالب مرتبط