معرفی میراث جهانی یونسکو در بورسا؛ ترکیه

بورسا که به عنوان شهری عثمانی شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۴ رسما به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید. با وجود این که بورسا از شهرهای سرمایه‌داری حکومت نبود، اما چارچوب اجتماعی عثمانی را توسعه داد و به پایه‌گذاری زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی آن کمک کرد.
بورسلا بسیار به استانبول نزدیک است به همین دلیل است که بورسا پر از آثار ارزشمند معماری و هنری است که ارزش کاوش و بازدید در تور استانبول را دارند. مسافران استابنول معمولا در گردشی یک روزه به بورسا از نقاط میراث جهانی یونسکو دیدن می‌کنند.

 

 

مسجد اورهان بی و محوطه بازار مرکزی

 

 

مسجد اورهان بی و محوطه بازار مرکزی

 

 

وقتی که اورهان گازی بورسا را فتح کرد شهرنشینی را پای دامنه کوه اولوداغ گسترش داد. پروژه ساخت و ساز شهری که شامل یک مسجد، حمام و یک مرکز تجاری مرکزی بود در سال ۱۳۴۰ تکمیل شد. امروزه مجموعه külliye همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. به جز بازار که به حمام تبدیل شده است. این بازار حالا به اسم Aynalı Çarşı شناخته شده و شامل مغازه‌های عتیقه فروشی و سوغاتی می‌شود.
شما نیز مثل تمام گردشگران می‌توانید به این بازار بروید و از مغازه‌های سوغاتی فروشی لوازمی برای یادگاری و هدیه دادن تهیه کنید.

آدرس: Orhan Gazi Külliye, Nalbantoğlu, Bursa, Turkey

 

 

مقبره عثمان و اورهان گازی

 

 

orhan-gazi-tomb

 

 

مقبره‌های اورهان گازی و پدرش عثمان گازی در کنار دروازه پارک توپخانه، و یک قلعه قدیمی، بالای تپه واقع شده‌اند. برعکس اغلب سلاطین که در مجموعه خودشان دفن شده‌اند، گازی در صومعه‌ای بیزانس دفن شد که برج ساعتی قرن ۱۹امی با نمای به شهر را هم در خود جای داده است.
جدا از مقبره‌ها این برج ساعت یکی از جاذبه‌های این صومعه محسوب می‌شود.

آدرس: Orhan Gazi Türbesi, Yiğitler Caddesi, Bursa, Turkey

 

 

زیبا‌ترین پارک‌های ملی ترکیه برای گشت زدن در یک روز آفتابی

 

 

مجموعه خداوندگار سلطان مراد اول

 

 

hudavendigar

 

 

مجموعه سلطان مراد اول پسر اورهان گازی در دهه ۱۳۶۰ ساخته شد. مجموعه (külliye) سلطان مراد اول شامل بخش‌هایی مثل مسجد، مدرسه، آرامگاه، حوضچه و آشپزخانه شده که به اسم مستعار خداوندگار شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد مدرسه اینست که در طبقه دوم مسجد ساخته شده است. این مجموعه آجری قرمز، در سبک اسلامی و بی‌آلایش ساخته شده و دارای جدول‌بندی، فضای باغچه و گل‌کاری می‌باشد. این مجموعه جایی برای دیدن و تماشاست و از آن به خوبی نگه‌داری می‌شود.

آدرس: Hüdavendigar Külliye, Çekirge, Bursa, Turkey

 

 

مجموعه ییلدیریم از سلطان بایزید اول

 

 

yildirim

 

 

این مجموعه به دستور ییلدیریم بایزید در دهه ۱۳۹۰ ساخته شد. آن زمان ساخت و ساز این مجموعه و موقعیت قرارگیری‌اش باعث شد تا ساخت و ساز شهر و گسترش شهرنشینی به سمت شرق هدایت شود. این کولیه از بخش‌های متنوع‌تری تشکیل شده و شامل مسجد، حمام، هان (کاروانسراهای سبک سلجوقی)، مدرسه‌ها، آشپزخانه‌ها، اصطبل‌ها و خانه‌ها می‌شده است.
مجموعه ییلدیریم به خاطر اولین درمانگاه عثمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به علاوه بایزید به خاطر ساختن مهم‌ترین ساختمان‌های شهر، مسجد اولو و کوزا هان بسیار شهرت دارد. این محموعه برعکس خداوندگار مراد اول، با سنگ‌های سفید ساخته شده و تمامی مسیرهایش را سنگ فرش‌های سفید پوشانده‌اند.

آدرس: Yıldırım Külliyesi, Yıldırım, Bursa, Turkey

 

 

مکان‌های تاریخی ترکیه؛ گذری بر تمدن بیزانس و عثمانی

 

 

مجموعه یشیل از سلطان احمد اول

 

 

yeshil

 

 

همچنان که عثمانی در بورسا رشد می‌کرد، ساخت‌ و سازها نیز دچار تغییر و تحولاتی می‌شد. شما از اولین سازه‌های موسسین عثمانی را می‌توانید در بورسا دنبال کنید و به جلو بروید. کولیه سلطان احمد اول در سال ۱۴۱۹ ساخته شده و از بخش‌های مشابه مجموعه‌های پیشین همچون مسجد، مقبره، آشپزخانه، مدرسه و حمام تشکیل شده است.
امروزه مدرسه به موزه هنرهای معاصر ترکیه، آشپزخانه به کافه و حمام به مغازه سوغاتی فروشی تبدیل شده‌اند. این یعنی این نقاط تاریخی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیریند و شما می‌توانید با بازدید از آن‌ها خودتان را به دهه ۱۴۲۰ هدایت کنید.

آدرس: Yeşil Külliye, Yıldırım, Bursa, Turkey

 

 

مجموعه مرادیه از سلطان مراد دوم

 

 

مجموعه مرادیه از سلطان مراد دوم

 

 

این مجموعه در سال ۱۴۲۶ توسط سلطان مراد دوم ساخته شد. آن زمان بورسا رشد و گسترش زیادی پیدا کرده بود. بنابراین تصمیم بر آن شد تا ساخت و ساز را در قسمت غربی شهر انجام دهند و این زمینه‌ای شد تا این کار شهرسازی به سمت غرب گرایش پیدا کند.
مجتمع مرادیه به زیبایی ساخته و طراحی شده و در آن بخش‌های مختلفی مثل مسجد، حمام، مدرسه، آشپزخانه، کلینیک بهداشتی، و همچنین حوضچه‌ها، مقبره‌ها و گورستان‌ها گنجانده شده است. این مجموعه بزرگ‌ترین کولیه و آخرین‌شان در بورساست که توسط سلاطین عثمانی ساخته شده است.

آدرس: Muradiye Külliyesi, Sedat Sokak, Bursa, Turkey

 

 

بهترین شهر‌های رمانتیک برای ماه عسل در ترکیه

 

 

روستای کومالیکیزیک

 

 

روستای کومالیکیزیک

 

 

این روستای ۷۰۰ ساله در دامنه کوه اولوداغ تنها مکان تاریخی به ثبت رسیده‌ی یونسکو است که در مرکز شهر قرار نگرفته است. این روستا نمونه‌ای عالی برای تماشای زندگی روستایی عثمانی بوده و به خوبی نشان می‌دهد که چگونه سلاطین عثمانی، مراکز بازرگانی و روستاهای تجاری را ایجاد می‌کردند تا درآمد خود را برای ساخت و ساز کولیه‌ها فراهم آورند. کومالیکیزیک به ویژه از این جهت اهمیت دارد که درآمد ناشی از آن مستقیما برای ایجاد مجموعه اورهان خرج می‌شد.

آدرس: Cumalıkızık Köyü, Bursa, Turkey

مطالب مرتبط