۸ جاذبه‌ی گردشگری سریلانکا که ثبت یونسکو شده‌اند

اغلب کشورها دارای مکان‌های کهن و تاریخی هستند که قدمت دیرینه‌ای دارند، این محل‌ها همیشه ساخته‌ی دست بشر و محدود به مکان خاصی نیست چه بسا یک کوه و یا جنگلی کهن نیز از جاذبه‌های دیدنی و فرهنگی جایی شناخته شود. از همین رو سازمان میراث جهانی یونسکو، بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی، هر ساله اقدام به انتخاب برخی از مکان‌های تاریخی فرهنگی و یا مکان‌های طبیعی می‌کند. وظیفه حفاظت از این سایت‌ها در حاکمیت کشور میزبان اما به عهده تمام مردم دنیا خواهد بود. سریلانکا کشوری کهن با سابقه تاریخی و طبیعی غنی بوده و از همین رو یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگران تور سریلانکا محسوب می‌شود. ما در این مقاله به معرفی سایت‌های میراث جهانی فرهنگی طبیعی در سریلانکا خواهیم پرداخت.

 

 

۱- شهر مقدس کندی

 

 

 شهر مقدس کندی

 

 

کندی یک شهر کوهستانی در سریلانکا بوده که پادشان سینهالس از سال‌های ۱۵۹۲ تا ۱۸۱۵ در آن اقامت داشتند. این محل، مقر اصلی سری دالادا ملیگاوا (Sri Dalada Maligawa) که به معبد دندان شناخته می‌شود، است که ظرف دندان بودا را نگه‌داری می‌کند. در طول سال‌ها، این وضعیت از نظر سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار شد، زیرا طبق باورها کسی که دارنده ظرف دندان باشد می‌تواند بر جمعیت بودایی‌ها حکومت کند. از همین رو شهر مقدس کندی در سال ۱۹۸۸ به عنوان میراث جهانی فرهنگی یونسکو انتخاب شد. این محل یکی از مکان‌های پربازدید و پرطرفدار سریلانکا برای گردشگران محسوب می‌شود.

آدرس: Sacred City of Kandy, Kandy, Sri Lanka

 

 

 

۲- شهر باستانی سیگیریا

 

 

شهر باستانی سیگیریا

 

 

این شهر در واقع میزبان بقایای قلعه سنگی پادشاه کاسایاست. این قلعه را در قرن ۵ام میلادی بر روی یک صخره عظیم بنا کرده‌اند که توسط پله‌های ساخته شده در کنار کوه قابل دسترسی قرار گرفته است. از ویژگی‌های گردشگری این محل می‌توان یه شیر سنگی، بقایای قصر و دژ اشاره کرد. وقتی به بالای صخره برسید عظمت و شکوه قصر با نمای ۳۶۰ درجه از جنگل‌های زیر پا، چشم شما را به خود خیره خواهد کرد. البته تمام بخش‌های آن ویرانه نشده و هنوز مخازن جمع‌آوری آب باران به قوت خود سالم مانده‌اند. سرگیریا در سال ۱۹۸۲ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آدرس: Ancient City of Sigiriya, Sigiriya, Sri Lanka

 

 

۳- شهر مقدس انورادهاپورا

 

 

انورادهاپورا

 

 

شهر انورادهاپورا (Anuradhapura) اولین مرکز باستانی سریلانکا بوده که هنوز هم یک مرکز مذهبی مقدس بودایی شناخته می‌شود. این شهر در حدود ۲۰۰ کلومتری شمال کلمبو پایتخت فعلی قرار گرفته و سالانه زائران و عبادت‌کنندگان بودایی زیادی از خرابه‌های حفظ شده معابد و مراکز مذهبی در کنار ساحل رودخانه Malwathu Oya بازدید می‌کنند. همچنین، این شهر میزبان بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین درخت بودایی سریلانکاست که بر اساس باورها یک نسل از این درخت مقدس، در زمان پیامبری بودا می‌زیسته است. انورادهاپور در سال ۱۹۸۲ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید.

Sacred City of Anuradhapura, Sri Lanka

 

 

۴- شهر قدیمی گاله و قلعه آن

 

 

شهر قدیمی گاله و قلعه آن

 

 

این بنای مستحکم هلندی در قرن۱۶ام میلادی در شهر گاله ساخته شد. این دژ سنگی در ۱۳۰ کیلومتری شمال کلمبو و یکی از نقاط بسیار ارزشمند شهر محسوب می‌شود. سنگ‌های ضخیم به کار رفته در آن، ساختمان مذکور را در طول سالیان از گزند ویرانی محفوظ نگه داشته. شرکت هلندی سازنده در شرق هند، مابین قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی، این سنگ‌ها را جهت استفاده در ساخت کلیساها و استحکامات تولید می‌کرد. کل این قلعه از سال ۱۹۸۸ جزو میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است.

آدرس: Galle Dutch Fort, Galle, Sri Lanka

 

 

در سریلانکا میهمان رمانتیک‌ترین اقامتگاه‌های ساحلی شوید

 

۵- معبد طلایی دامبولا

 

 

معبد طلایی دامبولا

 

 

معبد طلایی دامبولا در ۲۲ قرن گذشته یکی از مقاصد زیارتی بوده که حالا جنبه گردشگری نیز به خود گرفته است. از آنجایی که چندین معبد واقع در غار، در این جزیره وجود دارد معبد طلایی دامبولا بهترین و بزرگ‌ترینشان محسوب می‌شود. یونسکو این معبد را برای حفظ نقاشی‌های دیواری و بیش از ۱۵۰ مجسمه‌اش، در سال ۱۹۹۱ به ثبت میراث فرهنگی رساند.

آدرس: Dambulla Cave Temple, Kandy-Jaffna Hwy, Dambulla, Sri Lanka

 

 

۶- شهر باستانی پولونارووا

 

 

شهر باستانی پولونارووا

 

 

بعد نابودی و تخریب کامل شهر انورادهاپورا در قرن اول، پولونارووا به عنوان دومین پایتخت سریلانکا انتخاب شد. بقای باقی مانده از آن زمان‌ها، شامل ساختمان‌های برهمایی تمدن Cholas و همچنین باغ شهر که در قرن ۱۲ ساخته شده، می‌شود. پولونارووا و دو شهر دیگر سریلانکا یعنی انورادهاپورا و سیگیریا مثلت فرهنگی این کشور را تشکیل می‌دهند. این منطقه در سال ۱۹۸۲ به عنوان میراث جهانی فرهنگی به ثبت رسید.

آدرس: Polonnaruwa, Sri Lanka

 

 

۷- ذخایر جنگلی سینهاراجا

 

 

سینهاراجا

 

 

جنگل سینهاراجا یکی از دو مکان طبیعی برگزیده سریلانکا، توسط یونسکو است که در سال ۱۹۸۸ به ثبت رسیده. آخرین بقایای این جنگل بارانی در سریلانکا میزبان گونه‌های مختلفی از حیوانات و گیاهان عجیب و غریب و درختان بومی و گونه‌های مختلف آن‌هاست. همچنین این جنگل زیستگاه دوزیستان کوچک بومی بند انگشتی نیز است. بنابراین اگر از دوست‌داران طبیعت هستید، بازدید از جنگل‌های سینهاراجا تجربه بی‌نظیری برای شما خواهد بود.

آدرس: Sinharaja Rainforest Reserve, Sri Lanka

 

 

۸- ارتفاعات مرکزی

 

 

ارتفاعات مرکزی

 

 

ارتفاعات مرکزی سریلانکا شامل پارک ملی جلگه هورتُن، جنگل حفاظت شده ناکلز و منطقه حفاظت شده‌ بیابانی می‌شود. این مناطق با ارتفاعی معادل ۲ هزار متر از سطح دریا، از طرف میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌اند. ارتفاعات مرکزی که پناهگاه گونه‌های مختلف جانواری و گیاهی محسوب می‌شود دارای مسیرهای پیاده‌روی فراوانی برای بازدیدکنندگان خود است.

 

مطالب مرتبط