زیباترین پارک‌های ملی سریلانکا

تور سریلانکا سفر به یکی از مناطق بسیار باستانی و تاریخی با جاذبه‌های فراوان در حاشیه اقیانوس هند است که قدمت شهرنشینی در آن به ۶ قرن قبل از میلاد بر می‌گردد. بی‌شک در این جزیره با چنین قدمتی مکان‌های دیدنی فراوانی برای بازدید و گردش وجود دارد. اما جدا از بخش تاریخی، سریلانکا پر از جاذبه‌های طبیعی و مناظر باورنکردنی است که هر بخش آن می‌تواند یک روز شما را به خود اختصاص دهد. ما قصد داریم در این مطلب بهترین پارک‌های طبیعی این کشور را معرفی کنیم پس اگر قصد دارید با تور سریلانکا به این کشور سفر کنید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

 

 

پارک ملی دریایی پل آدام

 

 

پارک ملی دریایی پل آدام

 

 

این پارک ملی که در نزدیکی ساحل اقیانوس هند قرار گرفته دارای اکوسیستم بسیار جذابی است که بازدیدکنندگان غرق در زیبایی‌هایش می‌شوند. پارک دریایی پل آدام را رشته‌ای از تپه‌های کم عمق زیر آبی احاطه کرده که گفته می‌شود روزگاری سریلانکا را به هند متصل می‌کرد. این پارک ملی پناهگاهی بسیار مناسب برای انواع حیوانات و گیاهان بوده و به علت نزدیکی آن به هند پرندگان زیادی در مسیر مهاجرت از شمال به جنوب در آن ساکن می‌شوند. به جز پرواز دسته جمعی پرندگان، شما در این پارک می‌توانید شنای حیوانات دریایی مثل دلفین‌ها، لاک پشت‌ها و فوک‌ها را از ساحل ببینید. بنابراین کفشی مناسب به پا کنید و تمام قسمت‌های جنگلی و ساحلی پل آدام را زیر و رو کنید.

 

 

پارک ملی کائودولا

 

 

کائودولا

 

 

اگر از علاقه‌مندان به پرندگان و حیات وحش آن‌ها هستید، پارک ملی کائودولا یکی از بهترین و محبوب‌ترین نقاط سریلانکا برای تماشای پرندگان رنگارنگ و پرواز دست جمعی آن‌هاست. با این که گردشگران در اصل برای تماشای پرندگان در آسمان آبی و صاف به این پارک می‌روند اما حیوانات دیگر مثل پستانداران نیز در آن زندگی می‌کنند که ممکن است حین گشت و گذار با آن‌ها روبرو شوید. اگر جزو گردشگران خوش‌ شانس باشید با حیواناتی همچون فیل‌ها، خرس‌های تنبل، مارمولک‌های سریلانکایی، گوزن‌ها و گرازهای وحشی روبرو خواهید شد. شاه ماهاسن این منطقه را به عنوان منبع آب مردمش در قرن 3ام قبل از میلاد در نظر گرفته بود، اما بعدها با تغییرات زیستی یکی از بهترین نقاط جذب جانوران و گیاهان تبدیل شد. از ۶۰ سال گذشته تا کنون منابع آبی و حوضچه‌ها به حال خود رها شدند، به همین دلیل انواع گونه‌های زیستی شروع به رشد فزاینده کردند تا این که در سال ۲۰۰۲ این منطقه عنوان پارک ملی به خود گرفت. همانطور که می‌بینید تاریخ در همه جای این کشور دخیل بوده است.

 

 

مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشی سریلانکا

 

پارک ملی گال اویا

 

 

اویا

 

 

پارک ملی گال اویا در نزدیکی مخزن ذخیره آب سنانایاک سامودرایا قرار گرفته و مسئولیت آن حفظ آب‌های از دست رفته‌ای است که در مخازن ذخیره آب جمع نشده‌اند. بنابراین گال اویا دارای تعدادی تالاب‌های پر آب و جنگل‌های سرسبز و چشم‌نواز است. به این ترتیب به جای این که آب‌های از دست رفته، هدر بروند و از بین روند، به ایجاد فضای سبز و حفظ گونه‌های حیوانی کمک می‌کنند. احتمال دارد در طی بازدید از این پارک با حیواناتی همچون فیل‌ها، بوفالوها و پلنگ‌های بزرگ نیز روبرو شوید. بعد از این که از پارک دیدن کردید و اوقات خوشی را تجربه کردید، می‌توانید به معبد مقدس Dighavapi که هزاران زائر را سالانه به خود جذب می‌کند بروید و از آن نیز بازدید کنید.

 

 

پارک ملی یالا

 

 

پارک ملی یالا

 

 

یالا شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین پارک ملی سریلانکا است که به فیل‌ها و پلنگ‌هایش شهرت دارد. شما در بازدید از پارک ملی یالا تجارب جدیدی کسب خواهید کرد و جاذبه‌های فراوانی را خواهید دید که تا همیشه در ذهن‌تان خواهد ماند. یالا در دل قسمت جنوبی سریلانکا واقع شده و اکوسیستم بسیار متنوع با چشم‌اندازهای خیره‌کننده از سواحل ماسه‌ای، جنگل‌های مخروطی تا چمنزارها، و همچنین جنگل‌های گرمسیری ارائه می‌دهد. این پارک میزبان ده‌ها فیل بوده و همچنین بالاترین تراکم پلنگ‌ها در کل دنیا را نیز داراست، بنابراین اگر از گردشگران خوش شانس باشید درطی گشت و گذار با آن‌ها روبرو خواهید شد. هیچ جای سریلانکا خالی از مکان‌های تاریخی نیست و حتی یالا نیز میزبان چند سازه باستانی و دیدنی نیز هست. این روزها تعداد بسیار زیادی از زائران به دو مکان مقدس Sithulpahuwa و Magul Vihara در یالا به این منطقه سفر می‌کنند.

 

 

معابد بودایی سریلانکا که یک‌بار در عمرتان باید ببینید

 

 

پارک ملی دشت‌ها هورتون

 

 

پارک ملی دشت‌ها هورتون

 

 

هورتون یکی از جذاب‌ترین نقاط سریلانکاست که مناظر شگفت‌انگیز و باورنکردنی آن هر گردشگری را به سمت خود می‌کشاند. بنابراین یکی از جاهایی که باید به آن سری بزنید همین پارک است. پارک ملی هورتون در ارتفاعات میانی کشور، یکی از زیبا‌ترین نقاط طبیعی و مناظر پانورامای فوق‌العاده را ارائه می‌دهد. پارک میزبان سه رودخانه اصلی سریلانکا بوده و به همین دلیل از گستره وسیع گل و گیاه و گونه‌های جانداری برخوردار است. یکی دیگر از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری هورتون، وجود آبشارهای باکر است که زیبایی منطقه را دو چندان کرده است. تمام این ویژگی‌ها در کنار یکدیگر این پارک را به یکی از محبوب‌ترین نقاط دیدنی کشور بدل کرده است.

مطالب مرتبط