معابد بودایی سریلانکا که یک‌بار در عمرتان باید ببینید

با تور سریلانکا وارد دنیای جدیدی می‌شوید. بوداییسم مهم‌ترین بخش تاریخ و فرهنگ کشور سریلانکا را تشکیل می‌دهد. به همین خاطر هم هست که در گوشه و کنار این کشور معابد متعددی بودایی یافت می‌شود. داستان‌های بی‌نظیر و بعضا ساده لوحانه‌ای در سراسر این کشور پراکنده شده که افتخارآفرینی‌های فرهنگی و تاریخی متعددی را برای مردم بومی در پی داشته است. بعضی از این قبیل داستان‌ها در بین مردم ریشه‌ای بسیار کهن دارند. این باورها باعث شدند تا معابد کوچک و بزرگ زیادی به یک جز ملی در این کشور در بیایند. شما می‌توانید جزئیات هنری درونی و نقاشی‌های زیبایی که نماد سنت‌ها و آداب و رسوم قدیم است را در این معابد نظاره‌گر باشید. برجسته‌ترین معابد بودایی سریلانکا را با هم بشناسیم. 

 

 

معبد غار دامبولا

 

 

معبد غار دامبولا

 

 

معبد غار دامبولا را به معبد طلایی دامبولا نیز می‌شناسند. این معبد جدا از ظاهر بسیار عجیب و جذابش، بزرگ‌ترین و بهترین مجموعه غار سریلانکا محسوب می‌شود. این معبد که به ثبت میراث جهانی یونسکو هم رسیده است در حقیقت از 80 غار تو در تو تشکیل شده است. اما بخش اصلی معبد که از جاذبه‌های گردشی و تاریخی منطقه است در 5 غار و به صورت حکاکی و نقاشی و مجسمه‌ها نمو پیدا کرده که همگی راوی زندگی گوتاما هستند. در این مجموعه حدود 153 مجسمه در اندازه‌های مختلف و همچنین نقاشی‌هایی وجود دارد که به داستان‌هایی نظیر وسوسه مارا، شیطان و موعظه اول بودا می‌پردازند. شما می‌توانید با رفتن به این معبد بی‌نظیر هم با یکی از خاص‌ترین معابد دنیا آشنا شوید و هم از محیط اطراف لذت ببرید.

آدرس: Dambulla Cave Temple, Kandy – Jaffna Hwy, Dambulla, Sri Lanka

 

 

 

معبد غار سلطنتی پیدورانگالا

 

 

معبد غار سلطنتی پیدورانگالا

 

 

معبد غار سلطنتی پیدورانگالا بر بالای صخره‌ای به همین نام واقع شده است. این معبد یکی از باستانی‌ترین معابد کل سریلانکا نیز است. اندازه معبد آنقدر بزرگ نیست اما در اعماق جنگل اندوه و سرسبزی بر روی یک صخره واقع شده که همین به تنهایی می‌تواند دلیلی خیلی از گردشگران برای بازدید از آن باشد. شما می‌توانید در اعماق جنگل به گردش به پردازید و از مسیری چنین سرسبز و بکر لذت ببرید. در نهایت با دیدن صخره عظیمی که معبد بر روی آن واقع شده به ارزش ماجراجویی‌تان پی خواهید برد. بعد از رسیدن به معبد با سنگ نوشته‌ها و لوح‌هایی روبرو خواهید شد که هر کدام بخشی از تاریخ منطقه را روایت می‌کنند. همچنین یک مجسمه بودای خوابیده نیز وجود دارد که از جاذبه‌های بسیار مهم آن محسوب می‌شود.

آدرس: Pidurangala Royal Cave Temple, Sigiriya, Sri Lanka

 

 

۸ جاذبه‌ی گردشگری سریلانکا که ثبت یونسکو شده‌اند

 

معبد میهینتال

 

 

معبد میهینتال

 

 

بر طبق باورهای مردم، این معبد محلی است که بوداییست برای بار اول به سریلانکا راه پیدا کرد. در حقیقت این معبد جایی است که راهب هندی ماهیندا با پادشاه Devanampiyatissa ملاقات کرده و اولین جرقه‌های رشد بوداییست در این کشور پدید آمده. حالا محل ملاقات این دو به شکل زیارتگاهی در آمده که مومنان بودایی زیادی را سالانه به خود جذب می‌کند. البته گردشگران برای تماشای جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی چون مجسمه‌ها و ساختمان‌های تاریخی متروکه به این محل سفر می‌کنند. این معبد نیز همچون معبد سلطنتی بر روی یک صخره قرار گرفته که با پله‌های متعدد در دسترس مردم است. از زیبایی‌های این معبد چشم‌انداز زیبای آن بر روی طبیعت بکر و سرسبز نیز هست. نه تنها معبد برایتان جذاب خواهد بود بلکه روحتان در طبیعت زیبایش تازه خواهد شد.

آدرس: Mihintale Temple, Mihintalekanda, Mihintale, Sri Lanka

 

 

معبد روماسالا

 

 

معبد روماسالا

 

 

مهم‌ترین خصیصه رامایانا، میزبانی از ملکه زیبای سیتا بوده و بین استعمارگران از شهرت بالایی نیز برخوردار است. چندین افسانه در مورد این معبد وجود دارد که بین مردم سالهاست دهن به دهن نقل می‌شود. این معبد در حاشیه دریا و بین جنگل سرسبز واقع شده و یکی از زیباترین مناظر ممکن را در بین معابد سریلانکایی به خود اختصاص داده است. در معماری معبد گنبد سفید و بزرگی به کار رفته که ژاپنی‌ها به عنوان بکتده صلح آن را ساخته‌اند. این گنبد جز ۴ گنبد برجسته سریلانکا نیز هست. در حاشیه دریا به گردش و پیاده‌روی بروید، چیزی بخورید و سپس به سمت معبد حرکت کنید. درست است که معبد در حاشیه دریا واقع شده و می‌تواند به تنهایی مردم زیادی را به خود جذب کند اما به واسطه احترامی که برای آن قائلند خبری از تفریحات ساحلی و اقامتگاه در اطراف آن نیست.

آدرس: Rumassala Temple, Peace Pagoda, Unawatuna, Sri Lanka

 

 

در سریلانکا میهمان رمانتیک‌ترین اقامتگاه‌های ساحلی شوید

 

معبد دندان

 

 

  معبد دالدا

 

 

این معبد در کاخ باستانی پادشاه Kandyan واقع شده و به معبد Sri Dalada Maligawa یا همان معبد دندان مقدس شهرت دارد و در گذشته‌های دور هم محل زندگی بودا بوده است. اگر به دیدن این معبد می‌روید باید بدانید در حال تماشای یکی از ۸ میراث فرهنگی جهانی یونسکو در این جزیره نیز هستید. این معبد یکی از کامل‌ترین و زیباترین معابد سریلانکا هم هست که به عنوان نمادی از سریلانکا در مناطق مختلف دنیا از آن یاد می‌کنند. معبد در باغ سرسبز و گل‌کاری شده فرو رفته و انعکاس آن در شب و در مسیر آبی که از کنار آن عبور می‌کند جلوه‌ای تماشایی دارد. داخل آن هم از نقاشی‌ها و طراحی‌های متعددی بر در و دیوارها پوشیده شده که راوی داستان‌های بودا و افسانه‌های بومی مردم است.

آدرس: Sri Dalada Maligawa, Sri Dalada Veediya, Kandy, Sri Lanka

مطالب مرتبط