مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشی سریلانکا

تور سریلانکا سفر به کشوری عجیب با جاذبه‌های قابل توجه فراوان است. از مناظر طبیعی سرسبز و چشمگیر، تپه‌های کشاورزی و جنگلی، حیات وحش غنی، صومعه‌های باستانی و مکان‌های تاریخی برای بازدید گرفته تا حتی موارد بیشتری را ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید تابستان از این کشور آسیایی جذاب دیدن کنید بهتر است برخی از بهترین جاذبه‌هایش را بشناسید. ما در این مقاله قصد داریم تا چشم‌اندازی از نقاط دیدنی این کشور ارائه دهیم.

 

 

قعله تاریخی سیگیریا

 

 

 قلعه تاریخی سیگیریا

 

 

سیگیریا به زبان محلی یعنی "شیر صخره" و به قلعه باستانی بالای صخره‌ای اطلاق می‌شود که در قسمت ورودی‌اش از شیرهای عظیم استفاده شده است. شاه کاشیاپا این قعله را در اواخر قرن ۵ام ساخت. او تاج و تخت را با زور و اجبار از دست پدرش بیرون کشید، به همین دلیل از ترس بازگشت جانشین قانونی، برادرش مگالانا، قلعه را بالای صخره ساخت. این قلعه به دلیل معماری هوشمندانه، باغ‌های سرسبز، گل و گیاه زیبا و چشمگیر و نقاشی‌های رنگی به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده و در اغلب مواقع به عنوان هشتمین عجایب هشت‌گانه دنیا از آن یاد می‌شود. به بازدید از این قلعه بروید و در ارتفاع صخره به تماشای نمای ۳۶۰ درجه جنگل‌های اطراف بنشینید.

آدرس: Sigiriya Rock Fortress & City, Sigiriya Rd, Dambulla, Sri Lanka

 

 

قلعه Galle Dutch

 

 

قلعه Galle Dutch

 

 

اگر به سمت سواحل طلایی جنوبی جزیره بروید، شاهد یکی دیگر از مکان‌های میراث جهانی یونسکو یعنی قلعه Galle Dutch خواهید بود. این قلعه را در اصل پرتغالی‌ها ساختند و بعد توسط هلندی‌ها مورد بازسازی و مستحکم‌سازی قرار گرفت. امروزه با وجود ویلاهای جذاب، کلیساهای باستانی و خیابان‌های سنگی، قلعه همچنان اسحکام خودش را حفظ کرده و پا بر جا مانده و بخشی از سال‌های استعمار منطقه را برای بازدیدکنندگان روایت می‌کند. این قلعه توجه هر کسی که از سمت ساحل برمی‌گردد را به خود جلب می‌کند. پس قبل از این که شما را به دام بیاندازد برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید.

آدرس: The Galle Dutch Fort, 59 Church St, Galle, Sri Lanka

 

 

معابد بودایی سریلانکا که یک‌بار در عمرتان باید ببینید

 

 

معبد غار دامبولا (معبد طلایی)

 

 

معبد غار دامبولا (معبد طلایی)

 

 

این معبد یکی از شگفت‌انگیزترین و تاریخی‌ترین بخش‌های سریلانکاست که بعد از گذشت ۲ هزار سال هنوز به قوت خود باقی مانده است. سراسر دیوارهای غار با نقاشی‌های عرفانی و عجیب پوشیده شده و در فضای آن ۱۵۰ مجسمه بودایی به کار رفته است. در تمام ادوار تاریخی پادشاهان به این معبد ارج نهادند و در زیبایی و بازسازی آن سهمی داشته‌اند. در نهایت پادشاه نیسانکا مالا داخل معبد را طلایی کرد که باعث شد به معبد طلایی شهرت یابد و از آن به عنوان Rangiri Dambulu یعنی معبد طلایی دامبولا یاد شود. این معبد اکنون به عنوان میراث جهانی تحت نظارت و حفاظت یونسکو قرار گرفته است.

آدرس: Dambulla Cave Temple, Kandy-Jaffna Hwy, Dambulla, Sri Lanka

 

 

پارک ملی یالا

 

 

پارک ملی یالا

 

 

بعد از دیدن چند مکان تاریخی بهتر است روحی تازه کنید و به سمت یکی از مناطق سرسبز و جذاب مثل پارک ملی یالا بروید و از حیات وحش و گونه‌های مختلف گیاهی‌اش دیدن کنید. در این پارک جنگلی حیواناتی همچون فیل‌های وحشی و پلنگ‌ها به صورت آزادانه پرسه می‌زدند. همچنین پرندگان بومی سریلانکا نیز مناظر جذابی با پرواز‌های دست جمعی‌شان پدید می‌آورند. برای این که بتوانید از تمامی زیبایی‌های پارک استفاده کنید بهتر است صبح را زود شروع کنید و به موقع خودتان را به این پارک برسانید.

آدرس: Yala National Park, Hambantota, Sri Lanka

 

 

۸ جاذبه‌ی گردشگری سریلانکا که ثبت یونسکو شده‌اند

 

 

قله آدم (سری پادا)

 

 

قله آدم (سری پادا)

 

 

این کوه ۲ هزار ساله یکی از زیبایی‌های طبیعی سریلانکاست که مردم بومی معتقدد این کوه محل عبور بودا بوده است، اما مسیحیان آن را محل سقوط آدم از بهشت به زمین می‌دانند و هندوها نیز محل عبور خدای هندو، شیوا می‌دانند. به هر حال از هر مذهبی که حساب کنید، این کوه سال‌هاست که زیارتگاه مذاهب مختلف است. یکی از ماجراجویی‌هایی بسیار جذاب سریلانکا صعود به این کوه است. کوله‌بارتان را جمع کنید و از صبح زود پای کوه بروید. فراموش نکنید دوربین‌تان را همراه ببرید و از مناظر فوق العاده اطراف عکس‌های پوستری بیاندازید. حتما کفش راحت بپوشید تا بر روی زمین لغزنده و کوهستانی دچار مشکل نشوید. بهترین زمان صعود به قله آدم بین ماه‌های دسامبر و می است.

آدرس: Adam’s Peak, Ratnapura, Sabaragamuwa, Sri Lanka

 

 

پارک ملی دشت هورتون

 

 

پارک ملی دشت هورتون

 

 

این پارک ملی دارای مسیرهای آبی و آبشارهای زیبا بوده و مکانی عالی برای پیاده‌‌روی دوستانه و خانوادگی محسوب می‌شود. هورتون چشم‌انداز زیبای طبیعی را با تنوع حیوانی دیدنی و جذاب ارائه داده که اکثر آن‌ها بومی خود منطقه هستند و شما نمی‌توانید آن‌ها را هیچ جای دیگر دنیا پیدا کنید. پس اگر از قدم زنی لذت می‌برید و به اندازه کافی برای صعود به قله آمادگی ندارید می‌توانید به این پارک بیایید و اوقات دل‌انگیزی را سپری کنید.

آدرس: Horton Plains National Park, Sri Lanka

مطالب مرتبط