پارک گلخانه استانبول؛ باغی زیبا و دل‌انگیز برای عصری فرح‌بخش

استانبول مکان‌های زیادی دارد که می‌توان از آن‌ها دیدن کرد. مکان‌های مذهبی، آثار باستانی، تنگه‌ی بسفور و بسیار جاهای دیگر که هر کدامشان می‌توانند دلیلی برای سفر به این شهر باشند. اما در این مقاله ما می‌خواهیم پارکی زیبا را به شما معرفی کنیم که با گل‌های خوشبو، فضای سرسبز و جوی دوست داشتنی می‌تواند ساعاتی آرام و فرح‌بخش برایتان رقم بزند. جایی فوق‌العاده و خانوادگی که می‌تواند برایتان یک بعد از ظهر عالی در تور استانبول بسازد. پیش‌تر تا سال ۱۹۹۸ در گوشه‌ای از این پارک زیبا یک باغ وحش هم وجود داشت، اما از آن سال به بعد، این بخش از مجموعه حذف شد.

 

 

gulhane-park-1

 

 

تاریخچه پارک گلخانه

این باغ به عنوان پارک بیرونی کاخ توپکاپی در طول دوره‌ی عثمانی‌ها ساخته و به مرور گسترش یافت. ابتدا تنها یک فضای سبز بزرگ بود اما به مرور بخش‌های داخلی، باغچه‌های گل و گلخانه‌ای برای پرورش گل در آن شکل گرفت و تقریبا به حالتی در آمد که امروزه مشاهده می‌کنید. یکی از دلایل اهمیت تاریخی پارک گلخانه در حکومت جدید ترکیه، خوانده شدن فرمان اصلاحات در تاریخ ۳ نوامبر ۱۸۳۹ توسط مصطفی پاشا بود که زمان حکومت عبدالمجید در محوطه همین محل اعلام شد، از همین رو محلی‌ها این پارک را با نام Gülhane Hatt-ı Hümayunu نیز می‌شناسند.

 

 

park-green-mile

 

 

البته باید در نظر داشته باشید که نگهداری نادرست از این پارک، تا سال ۲۰۰۳ آن را به ورطه نابودی کشانده بود که با طرح‌هایی که شهرداری وقت استانبول برای آن در نظر گرفت و سیستم‌های نگهداری و آبیاری مدرنی که برای آن در نظر گرفته شد، جان دوباره‌ای به آن بخشید.

 

 

gulhane-park-flower-fest

 

 

 

مواردی که شما را عاشق سفر به استانبول می‌کند

 

 

پارک گلخانه

مساحت کلی این پارک ۱۶۳ هکتار است که شامل مجموعه فضای سبز، باغ‌های گل و محوطه‌های پیاده‌روی و نشستن می‌شود. ورودی پارک دارای مجسمه‌های نیم‌تنه‌ای از شهرداران استانبول در سال‌های مختلف است و بعد از ورود به محوطه اصلی دو فضای سبز بزرگ را مشاهده می‌کنید که از درخت پوشیده شده‌اند. در همین ورودی مشاهده می‌کنید که مکان‌های مختلفی برای نشستن و برپایی پیک‌نیک در نظر گرفته شده و به راحتی می‌توانید در بخش‌هایی که گفته شد اتراق کنید. در میان هر بخش حوضچه‌های بزرگی همچون رود وجود دارد که کنار آن‌ها نیز می‌توانید بنشینید و از فضا لذت ببرید.

 

 

gulhane-parki-near-water

 

 

بعد از این محیط سبز و در بخش دیگری از پارک مسجمه Aşık Veysel یکی از جذاب‌ترین آثار داخل پارک وجود دارد و در ادامه می‌توانید ستون Gotlar، بازمانده‌ای از روملی‌ها و چند اثر دیگر را مشاهده کنید که از نکات فرهنگی پارک گلخانه به حساب می‌آیند. این مجموعه از دو بخش مجزا ساخته شده که پیشتر به واسطه یک پل از روی خط راه‌آهن به هم متصل می‌شدند، اما حالا از با یک راه کنار آب بسیار زیبا به هم راه دارند که به جذابیت‌های پارک به شکل ویژه‌ای اضافه شده است.یکی دیگر از نکات تاریخی پارک گلخانه به مجسمه آتاتورک بر می‌گردد که در بخش Sarayburnu قرار گرفته است. این مجسمه از آن نظر اهمیت دارد که اولین مجسمه وی پس از اجرای جمهوریت (۳ اکتبر ۱۹۲۶) در ترکیه بوده است. این مجسمه را هنرمندی استرالیایی ساخت و در این مکان نصب شد.

 

 

باغ چای Setustu

 

 

باغ چای Setustu

 

 

یک کافی‌شاپ عالی در محوطه پارک قرار دارد که بدون رفتن به آن نباید این محل را ترک کنید. جایی بسیار زیبا با منظره‌ای عالی که کنار هر میز یک سماور عالی گذاشته شده و مشتریان چای تازه دم عالی و قهوه را با نگاه کردن به فضایی بسیار دوست داشتنی میل می‌کنند. منوی جمع و جور بسیار خوبی برای این کافه در نظر گرفته شده که صد در صد شما را راضی خواهد کرد.

 

 

موزه علم و صنعت اسلامی

 

 

موزه علم و صنعت اسلامی

 

 

یکی دیگر از مراکز مهمی که در این مجموعه و در تاریخ ۲۵ می ۲۰۰۸ احداث شده، موزه تاریخ علم و فناوری اسلامی در ساختمان Has Ahırlar Binası است. موزه‌ای که همانطور که از اسمش پیداست به ابداعات و اطلاعات علمی از دوره‌های مختلف اسلامی اختصاص دارد.

 

 

راهنمای گردشگری در کاخ دولما باغچه؛ استانبول

 

 

شعری محلی و معروف که حول محور این پارک سروده شده است

 

 

gulhane-park-2

 

 

زمانی خبرهایی رسید که حکم دستگیری ناظم حکمت صادر شده است. به همین دلیل ناظم حکمت فراری بود و در طی دیدار با معشوقه‌اش، منور، به  پارک گلخانه فرار کرد. پلیس‌ها به این پارک می‌آیند و ناظم حکمت به بالای درخت گردو پناه می‌برد. پلیس‌ها و معشوقه‌اش از زیر درخت رد می‌شوند او آنها را می‌بیند اما آنها ناظم حکمت را نمی‌بینند. به همین علت شعری با متن " من یک درخت گردوام در پاک گلخانه، نه شما متوجه می‌شوید نه پلیس متوجه می‌شود" با صدای جم کاراجا خوانده می‌شود و به مرور به موسیقی محلی و فولکور ترکی معروفی بدل می‌گردد.

 

 

چگونه به پارک برویم

 

 

gulhane-park-3

 

 

برای رفتن به این محل از تراموا می‌توانید استفاده کنید و در ایستگاه پارک گلخانه پیاده شوید. ایستگاه اتوبوس EMINONU TRANSIT برای آن‌هایی در نظر گرفته شده که می‌خواهند با اتوبوس به این محل برسند. برای اینکار می‌توانید از خطوط زیر بهره ببرید:

30D – DEREBOYU – YENIKAPI

28T – TOPKAPI – BESIKTAS

28 – EDIRNEKAPI – BESIKTAS

26B – GAYRETTEPE-EMINONU

26A – FULYA MAHALLESI-EMINONU

26 – DIKILITAS-EMINONU

 

مطالب مرتبط