راهنمای گردشگری در کاخ دولما باغچه؛ استانبول

دولما باغچه یکی از کاخ‌های بسیار محبوب و مشهور در تور استانبول است که بازدید از آن بر هر گردشگری واجب است. این کاخ بین سال‌های ۱۸۴۳ تا ۱۸۵۶ به دستور سلطان عبدالمجید اول پادشاه عثمانی ساخته شد تا به عنوان محلی دولتی، مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی باشد. به لحاظ قرارگیری، دولما باغچه در قسمت اروپایی ساحل تنگه بسفور قرار گرفته است. در بین ده‌ها ساختمان دیدنی این منطقه از استانبول، دولما باغچه یکی از مهم‌ترین‌هاست که شرکت‌های گردشی برای آن تورهای چندساعته برگزار می‌کنند تا گردشگران بتوانند با دقت آن را بررسی کرده و درباره‌اش اطلاعات کاملی به دست بیاورند.

 

 

مشخصات کلی قصر

 

 

مشخصات کلی قصر

 

 

این کاخ سفید و زیبا که در حاشیه دریا قرار گرفته در سال ۱۸۴۳ به دستور سلطان عبدالمجید اول، ۳۱امین امپراطور عثمانی بنا نهاده شد. در طی ساخت و ساز این قصر حدود 5 میلیون لیره طلا خرج شد که چنین هزینه سنگینی وضعیت مالی دولت را در آن زمان به چالش کشاند. بر روی تمام دیوارهای هر ۲۸۵ اتاق، ۴۴ تالار، ۶ حمام ترکی و ۶۸ سرویس بهداشتی با ورقه‌های طلا تزئین شد که طبق برآوردها حدود ۱۴ تن طلا فقط صرف دیوارها کرده‌اند. سبک معماری کاخ نیز تلفیقی از باروک، روکوو، نئوکلاسیک و عثمانی مدرن را ارائه می‌دهد که توسط معماران برجسته و سرشناس ارمنی کارات بالیان و پسرش نیکوگاس بالیان طراحی و اجرا شده‌اند.

 

 

امکانات کلی کاخ

 

 

امکانات کلی کاخ

 

 

این کاخ مجلل و زیبا که در دوره خودش کاملا لوکس و پرهزینه پیاده‌سازی شده، جدا از ۲۸۵ اتاق طلاکوب شده، دارای باغ گل‌کاری بسیار زیبا و رنگی با درختان متنوع به وسعت ۶۰۰ متر، سالن اصلی بزرگ و باشکوه و چلچراغ عظیم بوهمی به وزن حدودا ۴٫۵ تن با ۷۵۰ لامپ چشمگیر و زیبا و ۵۶ ستون تزئین شده در سراسر آن است. وقتی همراه با تور در راهروها و سالن‌های کاخ قدم می‌زنید متوجه ساعت‌هایی می‌شوید که همگی آن‌ها بر روی ۹:۰۵ دقیقه متوقف هستند. در واقع ساعت‌ها زمان فوت موسس جمهوری ترکیه آتاتورک را که در سال ۱۹۸۳ در این کاخ دیده از جهان بست را نشان می‌دهند. این کاخ با ۴۵ هزار متر مربع مساحت کلی، بزرگ‌ترین کاخ ترکیه است.

 

 

بهترین رستوران‌های سرو غذای دریایی در استانبول

 

 

مواردی که باید در کاخ رعایت کنید

 

 

مواردی که باید در کاخ رعایت کنید

 

 

شما هنگام تردد در سالن‌ها و راهروها باید مراقب کفپوش‌ها، سرویس مبلمان و سالن‌های غذاخوری باشید. زیرا تمامی آن‌ها از چوب اقاقیای بنفش، آبنوس و ماهگون، در نهایت دقت و ظرافت ساخته شده‌اند و بسیار باارزش هستند. حتما از لوستر عظیم ۴٫۵ تنی که ملکه ویکتوریای انگلستان به این کاغ اهدا کرده بازدید کنید. این لوستر بزرگ‌ترین چلچراغ کریستالی بوهمی در تمام دنیا است. همچنین در سال ۲۰۱۴ موزه ملی نقاشی (Milli Saraylar Resim Müzesi) به کاخ ضمیمه شد که ۲۰۲ نمونه ارزشمند از آثار قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را میزبانی می‌کند. به علاوه می‌توانید از مقبره مصطفی کمال آتاتورک که در یکی از اتاق‌های بخش حرم دفن شده هم دیدن کنید.

 

 

دیگر نقاط نزدیک کاخ کدام‌ها هستند؟

 

 

 

 

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم این کاخ در سواحل شرقی تنگه بسفور و در محله بشیکتاش واقع شده که برای کاوش و گشت و گذار بسیار غنی است. شما می‌توانید بعد از دیدن کاخ به دیگر نقاط ارزشمندی که نزدیکی آن قرار گرفته‌اند هم بروید و روزتان را کامل کنید. این مناطق شامل مسجد دولما باغچه، برج ساعت دولما باغچه و موزه و کاخ‌های دریایی استانبول می‌شود. به علاوه می‌توانید از دیگر کاخ‌ها مثل توپکاپی و کاخ بیلربی هم دیدن کنید.

 

 

۶ نقطه دیدنی کمتر شناخته شده برای کشف در استانبول

 

 

چگونه به کاخ دولما باغچه برویم؟

 

 

dolmabahce

 

 

اگر می‌خواهید به کاخ دولما باغچه بروید می‌توانید از میدان تکسیم سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به ایستگاه کاباتاش بروید و از آنجا با یک پیاده‌روی چند دقیقه‌ای خودتان را به کاخ دولما باغچه برسانید. حد فاصل بین ایستگاه قطار تا کاخ پر از تابلوهای راهنما است که با دنبال کردن آن‌ها به راحتی به کاخ خواهید رسید. یا از محله سلطان احمد هم می‌توانید سوار ترموا شوید و خودتان را به کاباتاش برسانید و به همان ترتیب تا کاخ را پیاده بروید.

 

 

هتل چه روزهایی باز است؟

 

 

هتل چه روزهایی باز است؟

 

 

کل روزهای هفته به غیر از دوشنبه و جمعه این کاخ از ساعت ساعت ۹ صبح تا ۱۶ عصر فعال بود و دو روز دیگر را به کل تعطیل است. این کاخ می‌تواند روزانه از ۱۵۰۰ نفر به طور همزمان میزبانی کند.

 

 

مرکز خرید Zorlu Center استانبول، مجموعه‌ای مدرن و با شکوه

 

 

قیمت بلیط و بازدید از قسمت‌های مختلف کاخ

 

 

قیمت بلیط و بازدید از قسمت‌های مختلف کاخ

 

 

شما برای ورود به کاخ ابتدا باید از گیت بازرسی عبور کنید. قیمت گشت و گذار در تمامی قسمت‌ها ۴۰ لیر برای هر نفر، قسمت اداری ۳۰ لیر، حرمسرا ۲۰ لیر، برای دانشجویان و دانش‌آموزان ۵ لیر و برای افراد زیر ۶ سال رایگان است.

آدرس: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

مطالب مرتبط