بهترین کارهایی که باید در تفلیس انجام دهید

تفلیس برای بار اول در قرن ۵ام میلادی پایه‌گذاری شد و از آن زمان تاکنون تغییرات فروانی به خود دید. به دلیل موقعیت قرارگیری این شهر بر سر راه شرق و غرب سرمایه‌های تجاری فروانی به دست آورد و رونق زیادی یافت. تفلیس نه آسیایی‌ست و نه اروپایی بلکه تلفیقی از هر دو است. در تور گرجستان بافت‌های قدیمی و مدرن را در کنار هم می‌بینید که این خود به تنهایی یک ویژگی ارزشمند و قابل توجه برای شهر محسوب می‌شود.

 

 

در شهر قدیمی تفلیس بگردید

 

 

در شهر قدیمی تفلیس بگردید

 

 

آبانوتوبانی، شهر قدیمی تفلیس، یکی از برجسته‌ترین نمادهای شهر است که هر گردشگری بازدید از آن را در فهرست کارهایش قرار می‌دهد. زمانی که شاه Vaghtang Gorgasali در حال شکار در این منطقه بود به صورت تصادفی چشمه آب گرم معدنی کشف شد و در نهایت به جایی پر رفت و آمد و مورد توجه تبدیل گردید. نام پایتخت، تفلیس نیز به همین داستان اشاره دارد. کلمه تفلیس در زبان گرجی به معنای گرم است. شما در این محله قدیمی می‌توانید جاذبه‌هایی مثل قعله ناریکالا، پل متیچی، مادر گرجستان، باغ گیاه شناسی، ساختمان‌های مسکونی قدیمی و خیلی چیزهای بیشتری را بازدید کنید و عکس‌های جذابی برای اینستاگرام‌تان شکار کنید.

 

 

آبگرم سنتی گرجی را امتحان کنید

 

 

 آبگرم سنتی گرجی را امتحان کنید

 

 

هیچ سفری به تفلیس بدون رفتن به آبگرم کامل نخواهد بود. دسترسی به این حمام‌ها نه تنها آسان است بلکه با فاصله‌های کمی از هم در همه جا قرار دارند. گنبدهای آجری با پنجره‌های کوچک و تهویه، حتی معماری سنتی چشمگیری ارائه می‌دهند. این آب گرم طبیعی به صورت خودجوش ۴۰ درجه دما داشته و پر از مواد معدنی مفید برای پوست و سلامت شما هستند. به علاوه با کمی هزینه اضافی می‌توانید از خدمات ماساژ عالی هم بهره‌مند شوید. در حین گشت و گذار و بازدید از حمام‌ها گردشگرانی را می‌بینید که در حال عکاسی از معماری آن‌ها هستند.

 

 

خرید و گردش هنرمندانه در تفلیس

 

 

از موزه اقلام باستانی گرجستان دیدن کنید

 

 

از موزه اقلام باستانی گرجستان دیدن کنید

 

 

موزه سیمون جاناشیا که در خیابان روستاولی قرار گرفته گنجبنه ارزشمندی از یافته‌های حفاری‌های قرن اخیر گرجستان را به نمایش گذاشته است. شما در این موزه می‌توانید لوازم و وسایل ازرشمندی از جنس طلا ببینید که از دوره‌های مختلف گرجستان به دست آمده‌اند. قدمت این وسایل از سه قرن قبل میلاد مسیح تا قرن چهارم میلادی متغییر است. این موزه در تمام طول سال دایر است.

 

 

از استون هنج گرجستان بازدید کنید

 

 

از استون هنج گرجستان بازدید کنید

 

 

استون هنج گرجستان ستونی ۳۰ متری در خارج شهر است که در کم‌تر توسط مردم محلی و گردشگران مورد بازدید قرار می‌گیرد. بر روی این ستون شما شاهد پادشاهان گرجستان، قهرمانان و ملکه‌ها هستید. به علاوه این که در قسمت انتهایی ستون صحنه‌هایی از کتاب مقدس به تصویر کشیده شده است. احتمالا در حین بازدید تنها افراد حاضر در این محل خواهید بود. با فراغ بال عکس بگیرید و در محیط اطراف جستجو کنید.

 

 

راهنمای کامل گردش در محله‌های تفلیس

 

 

ساختمان‌های نقاشی شده را از دست ندهید

 

 

architecture

 

 

برخی از خیابان‌های قدیمی و هنری تفلیس میزبان معماری‌های چشمگیر و دیدنی هستند. وقتی در سال ۱۹۲۱ گرجستان به سلطه شوروی در آمد برخی از ساختمان‌های بورژواری ممنوع گردید و در نتیجه بسیاری از آن‌ها ویران شدند. با این همه تعدادی از آن‌ها جان سالم به در بردند و بازسازی شدند. شما می‌توانید از این ساختمان‌های زیبای هنرمندانه که در سطح شهر پراکنده هستند بازدید کنید. بسیاری از این‌ها هنوز مسکونی بوده و استفاده می‌شوند.

 

 

از گالری هنری نیکالا دیدن کنید

 

 

از گالری هنری نیکالا دیدن کنید

 

 

نیکو پیروسمانی را مردم محلی به نیکالا می‌شناسند. این نقاش هنرمند تفلیسی تنها کمی بعد از مرگش به شهرت رسید. او به خاطر موقعیت اجتماعی‌اش بین تجار، مغازه‌داران، کارگران، و اشراف فردی شناخته شده و محترم بود. او به ندرت از قاب‌های شهری و انسانی نقاشی می‌کشید و بیشتر مجذوب طبیعت و حیوانات بود. برخلاف دیگر هنرمندان او هرگز به تقلید کامل از طبیعت نمی‌پرداخت، به جزئیات توجه نمی‌کرد و حتی بعضی از آثار او تک رنگ هستند. گالری ملی واقع در خیابان ۱۱ شوتا روستاولی برخی از آثار برجسته او را به نمایش گذاشته‌اند. همچنین شما می‌توانید از موزه خانه او واقع در خیال ۲۹ نیکو پیروسمالی جایی که او آخرین سال‌های عمرش را در آن سپری کرد دیدن کنید.

 

 

از مناظر پانوراما لذت ببرید

 

 

از مناظر پانوراما لذت ببرید

 

 

با یک ترموا سواری جذاب خودتان را به پارک Mtatsminda برسانید و از تماشای نمای پانورای شهر زیر پایتان لذت ببرید. به علاوه یک پارک تفریحی سرگرمی قابل توجه هم بالای کوه Mtatsminda قرار گرفته که امکانات تفریحی مثل سرسره‌های آبی، چرخ و فلک، ترن هوایی، چرخ و فلک‌ ایستاده و خیلی موارد بیشتر را ارائه می‌دهد. بعد از تفریح و گردش اگر احساس گرسنگی کردید و دوست داشتید غذا بخورید به رستوران Funicular بروید و در منظره‌ای خیره کننده شامی لذیذ بخورید. اگر بچه‌ها شما را در سفر به تفلیس همراهی می‌کنند بی‌شک عاشق این پارک و تنوع تفریحاتش می‌شوند.

مطالب مرتبط