بهترین سفرهای یک روزه از تفلیس به اطراف این شهر

تفلیس را به عنوان پایتخت در تور گرجستان می‌بینید، موقعیت‌های بسیاری برای تفریح و گشت و گذار در شهر دارد که می‌تواند تا روزها شما را سرگرم نگه دارد. اما سفر به گرجستان زمانی تکمیل می‌شود که از شهر بیرون آمده و به اطرف تفلیسِ زیبا نیز سرک بکشید و از زیبایی‌های طبیعت این کشور و آثار باستانی‌اش دیدن نمایید. اگر زمان سفرتان کوتاه است، نگران نباشید. در این مطلب لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گرجستان نزدیک به تفلیس را برایتان گردآوری کرده‌ایم که در یک گردش یک روزه قابل دیدن هستند.

 

 

متسختا – گوری - اوپلیستیخه

 

 

 mtskheta

 

 

برای تمام کسانی که به تفلیس سفر می‌کنند، دیدن متسختا توصیه می‌شود. پایتخت سابق گرجستان هنوز وقار و زیبایی‌اش را در کوچه‌ پس‌کوچه‌هایش حفظ کرده و معماری بسیار زیبای بناهایش چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. صومعه Svetitskhoveli که یکی از دیدنی‌های مهم این منطقه به حساب می‌آید که در موقع گردش یک‌روزه خود به این حوالی باید از آن دیدن کنید.
در نهایت به خاطر کوچکی این شهر، به یک ساعت بیشتر احتیاج ندارید تا همه چیز را مشاهده کرده و سپس به سمت اوپلیستیخه حرکت کنید. یکی دیگر از شهرهای کوچک اطراف تفلیس که خانه‌هایش در دل سنگ ساخته شده و یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های حال حاضر گرجستان است. در آخر می‌توانید تور یک روزه خود را قبل از تاریکی در گوری به پایان برده و به تفلیس بگردید. گوری زادگاه استالین است و یک موزه مخصوص به او در این مکان احداث شده که دیدن از آن، خالی از لطف نیست.

 

 

آنانوری - استپانس میندا

 

 

ananuri 

 

 

آنانوری یک قلعه قرون وسطایی در کنار رودخانه آراگوی است که از آنجا می‌توان سد زیبای زینوالی را به تماشا نشست. بعضی بخش‌های این قلعه قدمتش به قرن ۱۳ میلادی بر می‌گردد اما بعضی قسمت‌های دیگر بعدا به پیکره اصلی بنا اضافه شدند. از طرفی استپانس میندا یک دهکده کوچک درست کنار کوه قفقاز است که اغلب گردشگران تنها برای دیدن کلیسای گرگتی به آن سفر می‌کنند، اما دیدنی‌های این منطقه بسیار است و هیچ کس از سفر یک روزه به آن جا پشیمان نخواهد شد.

 

 

راهنمای بهترین تور تفلیس‌گردی با پای پیاده

 

 

کوتایسی

 

 

کوتایسی

 

 

کوتایسی هم همچون متسختا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان و از پایتخت‌های قدیمی آن محسوب می‌شود. این شهر کوچک چندین و چند جاذبه توریستی دارد اما کلیساهای گلاتی و باگراتی که هر دو جزو میراث جهانی یونسکو هستند، از مهم‌ترین آن‌ها هستند. در کنار این‌ها، اگر برای یک گردش یک روزه به کوتایسی رفتید، حتما از غار پرومتئوس، چند موزه‌ی این شهر و دره‌ی اوکاتسه دیدن نمایید.

 

 

راباتی – واردزیا – بورجومی

 

 

 راباتی – واردزیا – بورجومی

 

 

قلعه راباتی در آخالتسیخه واقع شده است و با توجه به باز‌سازی‌هایی که بر رویش انجام شده، جلایی دوباره به تنش خورده و می‌توان دوباره در آن شکوه تلفیق معماری چند فرهنگ و کشور مختلف را تماشا کرد. جدا از این قلعه تماشایی، می‌توانید مسجدی زیبا و یک کلیسای ارتودوکس را نیز در این اطراف ببینید.

واردزیا یکی دیگر از شهرهایی است که به صورت غار بنا شده و از اوپلیستیخه بزرگ‌تر است اما به آن اندازه به معروفیت نرسیده. پیشینه آن به قرن ۱۲ میلادی بر می‌گردد و بیش از ۶۰۰ خانه در ۱۳ طبقه دارد. یک جایگاه پادشاهی، یک کلیسا و برج ناقوس به زیبایی‌های آن اضافه کرده است.

در نهایت رفتن به برجومی، سفر شما را کامل خواهد کرد. جایی کاملا متفاوت با دو مقصد دیگر که برای آبتنی در چشمه‌های آب گرم و منظره‌ زیبای جنگل‌هایش معروف است و بسیاری از محلی‌های گرجستان برای گردش آن جا را انتخاب می‌کنند.

 

 

بهترین کارهایی که باید در تفلیس انجام دهید

 

 

مجموعه صومعه‌های دیوید گارجی

 

 

مجموعه صومعه‌های دیوید گارجی 

 

 

این مجموعه بناهای بسیار زیبا در منطقه خاکتی در مرز آذربایجان واقع شده است و در واقع یکی دیگر از شهرهایی به حساب می‌آید که در دل کوه کنده‌ شده‌اند. اما بر خلاف دو شهر دیگر، این خانه‌های عجیب نیستند که جلوه اصلی آن محسوب شده، بلکه مردم به خاطر دیدن مجموعه ۱۳ صومعه بسیار زیبای دیوید گارجی به این مکان مراجعه می‌کنند. صومعه‌هایی که بر بالای تپه واقع شده‌اند و با معماری خاصی کاملا از شهر جدا هستند و نمایی متفاوت به این منطقه داده‌اند.

 

 

 

سیقناقی – تسیناندالی

 

 

سیقناقی – تسیناندالی 

 

 

در آخر گردشی یک روزه را به شما پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن دو منطقه دیگر از گرجستانِ زیبا. در این سفر ابتدا به سیقناقی می‌روید و سپس بعد از ظهر را در تسیناندالی سر کرده و برای بازگشت به تفلیس و رسیدن به هتل آماده می‌شود. هر دوی این مناطق از مقاصد تاریخی گرجستان محسوب شده و زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. در سیقناقی شما دره‌ی آلازانی را خواهید دید که در خود یک قلعه زیبا دارد و دهکده‌ای که در دل طبیعت خوش می‌درخشد.

دهکده‌ی تسیناندالی اگر چه ‌زیبایی‌های بسیاری دارد، اما به واسطه اینکه زادگاه خانواده معروف چاوچاوادزه است، شهرتی متفاوت دارد. به همین دلیل در آن بناهای بسیار زیبا و باغاتی مشاهده خواهید کرد که تاریخ ساختشان به ۱۸۳۵ میلادی بر می‌گردد.
تمامی گردش‌های یک روزه گفته شده، به صورت تور یک روزه از تفلیس برگزار می‌شوند و در تمام موارد، در انتهای روز به تفلیس برگشته می‌توانید تفریحات خود در این شهر را از سر بگیرید.

مطالب مرتبط