۴ مسیر فوق‌العاده جذاب برای پیاده‌روی در نزدیکی استانبول

در سفر به تور استانبول می‌بینید این شهر به لحاظ جغرافیایی و وجود تنگه طبیعی بسفر به دو تیکه جذاب مختلف تقسیم شده است. این شهر ۲۰ میلیونی که دو قاره اروپا و آسیا را به هم متصل می‌کند، یکی از نقاط پر جمعیت ترکیه محسوب می‌شود. به همین دلیل فضای باز و مسیرهای پیاده‌روی در این شهر محدود است. مخصوصا که دو دریای مرمره و دریای سیاه نقاط شهری را معطوف به گردش‌های دریایی می‌کند. اگر از علاقه‌مندان به پیاده‌روی هستید و قصد دارید با تور ترکیه به دیدن استانبول بروید، می‌توانید به بهترین مسیرهای پیاده‌روی در نزدیکی این شهر برای گردشی فرح‌بخش بروید. ما در این مقاله ۴ مسیر برجسته پیاده‌روی را بررسی می‌کنیم.

 

 

 

پارک طبیعی جنگل بلگراد

 

 

پارک طبیعی جنگل بلگراد

 

 

جنگل طبیعی و زیبای بلگراد در شمال استانبول اروپایی قرار گرفته است. این جنگل که بزرگ‌ترین نوع خود در استانبول است حدودا مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰ هکتار زمین سرسبز درختکاری شده را ارائه می‌دهد. جنگل تعداد زیادی از درختان، گیاهان، قارچ‌ها، پرندگان و سایر گونه‌های حیوانی را میزبانی می‌‌کند. علاوه بر این، در جنگل بلگراد ۹ پارک طبیعی با مسیرها و نشانه‌گذاری‌های مخصوص خودشان برای پیاده‌روی در سطح صاف و آسان، و همینطور پیاده‌روی در مسیرهای شیب‌دار کوهستانی وجود دارد. این پارک‌های طبیعی عبارتند از آیواتبندی، بندلر، فلیح ریفکی آتای، Fatih Çeşmesi، ایرماک، Kirazlıbent، پارک طبیعی Kömürcübent، مهمت آکیف ارسوی و در نهایت پارک طبیعی نست سویو. در دوره عثمانی جنگل بلگراد منبع مهم تامین آب برای شهر بوده است. در این زمان، مسئولین استانبول اقدام به تاسیس سیستم آبیاری شهری برای دسترسی آب به مردم بومی استانبول کرد. احتمال دارد که در طی پیاده‌روی در این جنگل با سیستم لوله‌کشی ۱۰۰ ساله شهر برخورد کنید. جنگل بلگراد و پارک‌های طبیعت آن در ناحیه سارییر قرار گرفته‌اند و تنها ۳۰ کیلومتر از مرکز شهر استانبول (تکسیم یا سلطان مهمت) فاصله دارند.

 

 

در سفر به استانبول از زیباترین مساجد آن بازدید کنید

 

 

پارک طبیعی بالیکالایار

 

 

پارک طبیعی جنگل بلگراد

 

 

یکی از پارک‌های طبیعی بسیار زیبا و خوش‌آوازه که در نزدیکی استانبول و در منطقه Gebze قرار گرفته، پارک طبیعی بالیکالایار است. چیزی که یک مسافر ماجراجو و اهل اکتشاف را به این پارک زیبا می‌کشاند، چیزهایی مانند دره‌های سرسبز خوش‌منظر مناسب عکاسی، دریاچه‌ها و برکه‌های کوچک طبیعی با پس‌زمینه سرسبز درختان و تپه‌های سنگی، آبشارها و مسیرهای کوچک و بزرگ آبی است. خوشبختانه چون پارک جایی برای پیاده‌روی است، مجهز به مسیرهای علامت‌گذاری شده نیز هست. به علاوه وجود چندین برکه کوچک و بزرگ در گوشه و کنار آن سبب زندگی پرندگان مختلف شده که چشم‌اندازهای زیبا و دیدنی از پرواز دسته‌ جمعی به منطقه ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر نه تنها مسافرین بلکه عاشقان طبیعت و تماشای پرندگان، به امید دیدن مناظری چشم‌نواز به این پارک سرازیر می‌شوند. پارک طبیعی بالیکالایار در نزدیکی بزرگ‌ترین منطقه صنعتی ترکیه یعنی منطقه صنعتی Gebze قرار گرفته است. این پارک که در ۷۰ کیلومتری شهر استانبول قرار گرفته برای ورودی هزینه‌ای معادل ۱۰ لیر از مسافران دریافت می‌کند. این هزینه برای حفظ و نگه‌داری مناطق جنگلی و گونه‌های حیوانی آن خرج می‌شود.

 

 

روستای بالابان و دریاچه دوروسو

 

 

روستای بالابان و دریاچه دوروسو

 

 

روستای بالابان در ۷۰ کیلومتری شمال غربی مرکز استانبول قرار گرفته و دریاچه دوروسو که قبلا ترکوس نامیده می‌شد هم بزرگ‌ترین آبگیر استان شمرده می‌شود. در یک صد سال گذشته دریاچه دوروسو یکی از منابع مهم تامین آب استانبول و ساکنان آن محسوب می‌شد. ساحل دریاچه هم به خاطر وجود نیزارها تبدیل به منطقه‌ای زیبا و دیدنی و محلی برای گونه‌های مختلف پرندگان و حیوانات شده است. یکی از مسیرهایی که به شما قویا توصیه می‌کنیم از آن دیدن کنید، مسیر پیاده‌روی بین روستای بالاباکان به کارابورون است. این مسیر شیب‌دار کوهستانی پر از مناظر دیدنی جذاب و طبیعی است. پیاده‌روی خود را از مسیر دریاچه Durugöl با نمای بهشتی‌اش شروع کنید و در سواحل ماسه سیاه روستای کارابورون به اتمام برسانید. زمین بین بالابان و کارابورون برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی به شدت مناسب و لذت‌بخش است.

 

 

کوش آداسی؛ ساحل تماشایی و آرام ترکیه را ببینید

 

 

روستای بینکیلیک و کوه‌های ییلدیز

 

 

روستای بینکیلیک و کوه‌های ییلدیز

 

 

بینکیلیک روستایی کوچک در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرکز استانبول است. این روستا نیز نقطه شروع محدوده کوه‌هایYıldız  که به کوه‌های Strandzha نیز شناخته می‌شود، بوده که به سمت غرب ادامه پیدا می‌کند. در این منطقه شما می‌توانید از ۱ کیلومتری شمال روستای بینکیلیک، محل قرارگیری قلعه بینکیلیک پیاده‌روی خود را شروع کنید. طبق گفته‌های مردم محلی این قلعه از قرن ۶ام و در از دوره بیزانس باقی مانده است. در حالی که نمای این قلعه و منطقه اطرافش به شدت دیدنی و هیجان‌انگیز است، پیاده‌روی در کوه‌های ییلدیز با درختان کاج سرسبز، توسکا و بلوط باور نکردنی است. آنچنان این منطقه زیبا و دل‌نواز است که سخت بتوانید باور کنید تنها در چند کیلومتری شهر شلوغ و درهم استانبول قرار دارید.

مطالب مرتبط