بهترین و جذاب‌ترین کاخ‌های استانبول که باید از آن‌ها دیدن کنید

یکی از ویژگی‌های برجسته در تور استانبول که باعث جذب زیاد گردشگران می‌شود همین تقابل معماری سنتی و مدرن در کوچه پس کوچه‌های شهر است. از معماری حماسی تا هنری، باستانی تا مدرن، استانبول طیف گسترده‌ای از کاخ‌های چشمگیر را ارائه می‌دهد که بیشتر آنها نیز توسط خانواده معروف بالیان طراحی شده‌اند. اگر با تور ترکیه به استانبول سفر می‌کنید حتما از این کاخ‌های برجسته دیدن کنید.

 

 

کاخ بیلربی

 

 

کاخ بیلربی

 

 

بیلربی نیز همانند کاخ عادله سلطان در بخش آسیایی واقع شده و هم توسط معمار معروف آن دوره یعنی سرکیس بالیان ساخته شده است. این کاخ تابستانی در اصل به دستور سلطان مهمت اول در سال ۱۸۲۹ ساخته شد اما در سال ۱۸۵۱ بر اثر آتش‌سوزی آسیب دیده و در سال ۱۸۶۱ توسط معمار بالیان و در دوره سلطان عبدالعزیز بازسازی شد. سلطان عبدالعزیز دوم طی سال‌های اسارتش از ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۸ در این کاخ بود تا این که در گذشت. اگر می‌خواهید برای بازدید از کاخ بروید می‌توانید هر روز بین ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر به جز روزهای دوشنبه به آن مراجعه کنید. گرچه ورود به کاخ از سمت دریا مقدور نیست اما تماشای آن در قایق‌های تفریحی بسفر بسیار جذاب و دیدنی است.

آدرس: Abdullah Ağa Caddesi, Istanbul, 34676, Turkey

تلفن: +902163219320

 

 

زیباترین پارک‌ها و نقاط سرسبز استانبول

 

 

چراغان پلیس کمپینسکی

 

 

چراغان پلیس کمپینسکی

 

 

یکی دیگر از جواهرات ساخته شده به دست سرکیس بالیان، کاخ چراغان است که در Besiktas و در سواحل بسفر واقع شده است. این کاخ زیبا به قسمت آسیایی و شهر قدیمی نیز اشراف داشته و نمایی زیبا و دیدنی ارائه می‌دهد. به طور کلی این کاخ شاهد آخرین سال‌های حکومت عثمانی بوده است. این کاخ در سال ۱۹۱۰ دوباره دچار آتش‌ سوزی گسترده‌ای شد که بخش زیادی از آن را دچار خسارت کرد اما دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. این کاخ به صورت رسمی در سال ۱۹۹۱ درهای خود را تحت عنوان چراغان پلیس کمپینسکی به روی عموم گشود. اکنون شما می‌توانید با صرف هزینه چند صد یورو یک اتاق امپریالیستی را برای یک شب در استانبول به دست بیاورید.

آدرس: 32 Çırağan Caddesi, Yıldız Mh, Beşiktaş Istanbul, 34349, Turkey

تلفن: +902123264646

 

 

کاخ دلماباغچه

 

 

کاخ دلماباغچه

 

 

کاخ دلماباغچه به خواست سلطان عبدالمجید و به طراحی معماران گارابت بالیان و نینوگز بالیان در سال ۱۸۵۶ ساخته شد و میزبان ۶ سلطان و آخرین خلیفه عثمانی هم بوده است. بر خلاف کاخ تپکاپی، طراحی دلماباغچه حرکتی به سمت و سوی غربی داشت و احتمالا به همین دلیل بعد از تشکیل حکومت جمهوری ترکیه، به عنوان محل ریاست جمهوری برگزیده شد. شاید معروف‌ترین اتاق کاخ هم جایی باشد که مؤسسۀ ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک، در آن درگذشت. این کاخ همه روز به غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر به روی عموم مردم باز است.

آدرس: Dolmabahçe Caddesi, Istanbul, 34357, Turkey

تلفن: +902122369000

 

 

در سفر به استانبول از زیباترین مساجد آن بازدید کنید

 

 

کاخ احلامور

 

 

 

کاخ خدیو

 

 

شاخ طلایی، دیگر نقطه‌ای شگرف در استانبول نبود و سلطان عبدالمشید -حاکم زمانه- می‌خواست به جایی در بسفر نقل مکان کند، به دنبال محلی تازه برای این دوره‌ی گذار می‌گشت. او نیگوس بلانیان را برای ساخت کاخ ایلامو اجیر کرد و این طراح برجسته نیز کاخی را طراحی کرد که سالن‌هایی همچون معماری‌های غربی داشت. حالا اما این کاخ زیبا درهایش را از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر باز می‌کند تا گردشگرانی از سراسر جهان برای دیدن جزییات و زیبایی‌هایش به این نقطه از ترکیه آمده و آن را برانداز کنند.

آدرس: 80 Av. Süreyya Ağaoğlu Sokak, Istanbul, 34365, Turkey

تلفن: +902122595086

 

 

کاخ خدیو

 

 

کاخ خدیو

 

 

کاخ خدیو روی تپه چوبوکلو در سمت آسیایی واقع شده و به خاطر همین به کاخ چوبوکلو نیز شناخته می‌شود. این کاخ هنری توسط معمار ایتالیایی آنتونیو لاسکیاک برای خدیو عباس دوم از مصر و سودان در سال ۱۹۰۷ ساخته شد. بعدها کاخ به مذت ۴۰ سال متروکه رها شد تا این که در سال ۱۹۸۵ درهای خود را به روی عموم با یک هتل، کافه و رستوران به روی عموم گشود. اگرچه اکروزه دیگر کاربری هتل ندارد اما هنوز بازدیدکنندگان می‌توانند در آن غذاهای عالی و خوشمزه آن لذت ببرند و یا رفع خستگی کنند. اگر برای گردش در استانبول روانه قسمت آسیایی می‌شوید گشت و گذار در این کاخ با شکوه را از دست ندهید.

آدرس: 1 Hidiv Kasrı, Istanbul, 34805, Turkey

تلفن: +902164139253

 

 

کاخ عادله سلطان

 

 

کاخ عادله سلطان

 

 

این کاخ زیبا که در قسمت آسیایی و بالای تپه ساخته شده، اقامتگاه تابستانی عادله سلطان، دختر شاه مهمت دوم است که در سال ۱۸۶۱ توسط معمار مشهور سرکیس بالیان ساخته شد. بعد از این که عادله سلطان همسر، برادر و فرزندش را از دست داد تصمیم گرفت باقی عمرش را صرف امور خیریه کند. به همین دلیل او کاخ را در سال ۱۹۱۶ تبدیل به مدرسه شبانه روزی دخترانه کرد. البته ۷۰ سال بعد این کاخ به شدت در آتش‌سوزی آسیب دید اما بلافاصله بعد از آن بازسازی شد. امروزه از این کاخ برای مراسم‌های مهم، جلسات و مراسم عروسی استفاده می‌گردد.

آدرس: 12 Sıraevler Sokak, Istanbul, 34684, Turkey

تلفن: +902163322333

مطالب مرتبط