در سفر به استانبول از زیباترین مساجد آن بازدید کنید

تور استانبول سفر به عنوان تنها شهر دنیا که در دو قاره واقع شده و یا به عبارتی دریا آن را به دو نیم تقسیم کرده از شهرت بالایی برخوردار بوده و تقریبا همه آن را به عنوان مقصدی منحصر به فرد می‌شناسند. این شهر شاهد صحنه‌های تاریخی متعددی از رومیان و یونانیان، مسلمانان و سلاطین عثمانی بوده است. چنین تاریخی غنی باعث شده تا نقاط فرهنگ و کهن زیادی همانند کلیساها و مساجد با ارزش در این شهر نمود پیدا کند. اما بهترین مساجد استانبول کدامند؟

 

 

مسجد آبی

 

 

مسجد آبی

 

 

فرقی نمی‌کند مسلمان باشید تا نه، هر گردشگری که به استانبول سفر می‌کند مسجد آبی را می‌شناسد. این مسجد آن چنان اهمیتی دارد که از سه جاذبه برتر استانبول محسوب می‌شود. با چنین شهرت و اعتباری اصلا جای تعجب نیست که صف بلند بالایی برای بازدید در مقابل آن بسته می‌شود تا بتوانند از نزدیک شاهد زیبایی‌های این مسجد باشند. نام واقعی مسجد آبی، مسجد سلطان احمد است که در پارک سلطان احمد واقع شده است. درست در وسط پارک استخری واقع شده که انعکاس مسجد در آن جلوه‌ای دو چندان به پارک می‌بخشد. به علاوه نمای زیبای ایاصوفیه منظره فوق‌العاده‌ای به مکان بخشیده است. وقتی شما به مسجد می‌روید اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می‌کند گنبد بزرگ ۴۵ متری با چهار ستون بلندش است. نقش و نگارهای زیبا و نقوش منحصر به فرد و هنرمندانه روی کاشی‌ها توجه هر ببینده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

 

 

مسجد سلیمانه

 

 

مسجد سلیمانه

 

 

کسانی که برای مدت کوتاهی در استانبول می‌مانند، تنها شانس دیدن مسجد آبی را دارند و اغلب مواقع از دیدن این شاهکار هنری و تاریخی محروم می‌شوند. اگر تنها ۱۰ دقیقه از بازار بزرگ استانبول پیاده بروید می‌توانید این مسجد باشکوه را ببینید. این مسجد نه فقط به خاطر شکوه و معماری‌اش بلکه به خاطر خود سلطان سلیمان نیز شهرت یافته است. سلطان سلیمان تقریبا شناخته شده‌ترین پادشاه عثمانی‌ است که به سلیمان مجنون نیز شهرت داشته است. این مسجد با تلفیق سبک بیزانس و اسلامی مجموعه‌ای گسترده‌ای از مدرسه، حمام، کتابخانه، کاروانسرا، بیمارستان و آشپزخانه عمومی را در خود جای داده بود. گنبد سفید ۵۳ متری آن چیزی است که حتی از دور هم به سختی می‌توان آن را نادیده گرفت. بعد از این که به مسجد رفتید، می‌توانید از آرامگاه سلیمان یکم، همسر و دخترش و همینطور آرامگاه‌های سلیمان دوم و احمد دوم که در پشت مسجد واقع شده‌اند هم دیدن کنید.

 

 

بهترین خیابان‌های مخصوص خرید در استانبول

 

 

مسجد رستم پاشا

 

 

مسجد رستم پاشا

 

 

 

این مسجد عثمانی که در دل استانبول مخفی شده توسط معمار معروف و زبده سینان ساخته شده است. مسجد رستم پاشا توسط سلطان عثمانی رستم پاشا برای وزیر گران‌قدر وقت ساخته شد. وقتی صحبت از کاشی‌های سرامیکی به میان می‌آید مردم به یاد مسجد آبی می‌افتند در حالی که رستم پاشا هم دارای کاشی‌های سرامیکی زیبا و کار شده است. شما به راحتی می‌توانید بعد از گشت و گذار در بازار محبوب ادویه با تنها 5 دقیقه پیاده‌روی به این مسجد زیبا و کوچک برسید. چون زمین مسجد در محله‌ای گود انتخاب شده بود، معمار سینان تصمیم گرفت زیر آن را مخازن و غرفه بسازد. از ویژگی‌های برجسته مسجد طرح‌های زیبای اسلامی از گل‌های میخک، مینا، لاله، رز و زنبق به‌ عنوان نمونه‌ای از چینی‌کاری قرن ۱۶ در دیوارهای شبستان ورودی است.

 

 

مسجد جدید

 

 

مسجد جدید

 

 

 

این مسجد در ابتدا والده سلطان نامیده می‌شد. اگر در زمره مساجد خیلی قدیمی استانبول قرار نمی‌گیرد با این همه ۳۵۰ سال از عمر آن می‌گذرد. این مسجد که در انتهای جنوبی پل گالاتا، در منطقه امین اونو قرار گرفته به شما این فرصت را می‌دهد که در ادامه بازدید از پل گالاتا به این منطقه بروید و از جاذبه دیگری دیدن کنید. یکی از جذابیت‌هایی که قبل از هر چیز ممکن است به چشم شما بیاید، دسته عظیم کبوترهایی است که بر روی گنبدهای ۶۶تایی این مسجد نشسته‌اند. اگر دوست داشته باشید می‌توانید با خود گندم ببرید و خودتان را در بیشترین تعداد کبوترهایی که در یک محل دیده‌اید غرق کنید. مسجد با ۶۶ گنبد و ۲ مناره بلند، بهترین منظره را به افق استانبول هدیه می‌دهد و از آن جایی که منطقه تجاری و بازاری شهر قرار گرفته همیشه مملو از جمعیت و گردشگر است. شاید جالب باشد که بدانید بازار ادویه‌ای که در کنار مسجد قرار دارد تنها برای این ساخته شد که هزینه‌های نگه‌داری و ترمیم آن را تامین شود.

 

 

بهترین دیدنی‌های شهر افسانه‌ای استانبول را ببینید

 

 

مسجد اورتاکوی

 

 

مسجد اورتاکوی

 

 

مسجد اوتاکوی که نام واقعی آن مسجد سلطان عبدالمجید است، به عنوان جواهر بسفور شناخته می‌شود. شهرت این مسجد هم به دلیل قرارگیری آن در محله محبوب و بسیار زیبای اورتاکوی و معماری زیبای سبک باروک آن است. اورتاکوی با قرار گرفتن در بسفر، منظره‌ای به شدت دیدنی برای افرادی که با تور قایق‌گردی از مقابل آن عبور می‌کنند، هدیه می‌دهد. انعکاس مسجد در آب و کافه‌های زیبای اطراف آن که غروب به بعد با نورهای زرد می‌درخشند جلوه‌ای خاص به این بخش از کنار دریا داده است. شما می‌توانید از مسجد بازدید کنید و بعد وقت خود را در یکی از کافه‌های اطراف بگذرانید.

مطالب مرتبط