زیباترین متروهای مسکو که باید از آن‌ها دیدن کنید

متروی مسکو نه تنها یکی از بهترین حمل و نقل‌های شهری دنیاست بلکه زیباترین آن‌ها نیز هست. استالین معتقد بود ایستگاه‌های متروی شهر باید کاخ‌هایی برای مردم باشند، به همین دلیل در تور روسیه می‌بینید ایستگاه های مترو تبدیل به معماری برجسته زیرزمینی شده‌اند. هر کدام از ایستگاه‌ها طراحی داخلی و تزئینات مربوط به خودش را دارد. مطمئنا مادامی که در مسکو هستید رفت و آمد با مترو یکی از بخش‌های مورد علاقه شما خواهد بود. البته در مسکو جاهای فراوانی برای بازدید وجود دارد، اما این متروهای جذاب را هم نباید از دست دهید.

 

 

Kiyevskaya

 

 

 Kiyevskaya

 

 

ایستگاه Kiyevskaya با دیوارهای سنگیِ سفید رنگ و نقاشی‌های منحصر به فردی که رویش کار شده، زندگی در اوکراین و سربازانی که در طی انقلاب کبیر روسیه در جنگ شرکت داشتند را به تصویر کشیده است. هنرمند برجسته اوکراینی Nikita Kruschev در ساخت این استگاه مجلل همکاری کرده و سعی داشته تا اثری ماندگار و تحسین‌ برانگیز برای مردم کشورش در روسیه بنا کند. ایستگاه Kiyevskaya در خط متروی Arbatsko به Pokrovskaya قرار گرفته است. گرچه مردم بومی مسکو به این ایستگاه عادت کرده‌اند و بی‌تفاوت از کنار آن عبور می‌کنند اما به عنوان یک گردشگر هیچ اشکالی ندارد که به این نقوش زل بزنید و وقت خود را برای تماشای آن صرف کنید. مطمئنا مردم بومی با چنین منظره‌ای کاملا آشنا هستند.

 

 

Dostoyevskaya

 

 

   Dostoyevskaya

 

 

این ایستگاه یکی از بهترین نمونه‌های طرفدار ادبیات روسی است که سعی داشته اهمیت آن را در فرهنگ کشور و همینطور دنیا به رخ بکشد. این ایستگاه که در خط Lyublinsko-Dmitrovskaya واقع شده به نام نویسنده مشهور و بین‌المللی روسی داستاویوسکی ثبت شده و در سالن‌های آن نیز تصاویری الهام‌بخش از معروف‌ترین آثارش مانند جرم و جنایت و احمق به کار رفته است. برخلاف Kiyevskaya که همچون کاخی باشکوه با سنگ‌های ارزشمند و سفیدش جلوه‌گری می‌کند، در این ایستگاه با فضایی مرموز و مدرن روبرو هستیم. البته بعد از این که ایستگاه داستاویوسکی در سال ۲۰۱۸ به روی مردم گشوده شد، مشاجره‌هایی من باب این که چرا صحنه‌هایی از جرج و جنایت بر روی دیوارها روایت شده، صورت گرفت. هنرمندی که این تصاویر را ساخته بود در جواب گفت: "چه انتظاری داشتید؟ داستاویوسکی صحنه‌های رقص باله ندارد." البته سر و صداها آرام شد اما به وجه ایستگاه آسیبی نرسید که هیچ بلکه به عنوان اثری مدرن و شگفت‌انگیز در تمام دنیا مورد توجه قرار گرفت.

 

 

دانستنی‌های جذاب روسی که شما را مسافر مسکو می‌کند!

 

 

Ploschad Revolyutsii

 

 

 Ploschad Revolyutsii

 

 

اگر می‌خواهید شاهد یکی از منحصر به فردترین، بی‌نظیرترین و قابل توجه‌ترین متروهای دنیا باشید که چیزی کم از یک موزه نادیده گرفته شده ندارد، به Ploschad Revolyutsii بروید. این ایستگاه در سال ۱۹۳۸ افتتاح شده و دارای ۷۶ مجسمه برنز باشکوه از سربازان، کشاورزان، دانش آموزان، کارگران و مجموعه‌ای از شخصیت‌های دیگر است که هر کدام به نوعی در دفاع از شوروی سابق کمک کرده بودند. یکی از مجسمه‌های داخل ایستگاه مربوط به سگی است که بومی‌ها معتقدند پاک کردن بینی آن برای فرد خوش‌شانسی می‌آورد. پس اگر کسی را دیدید که در حال پاک کردن پوزه سگ آهنی است اصلا تعجب نکنید. ایستگاه Ploschad Revolyutsii در خط Arbatsko-Pokrovskaya واقع شده و یکی از بهترین نقاط برای بازدید از میدان سرخ است.

 

 

Mayakovskaya

 

 

 Mayakovskaya

 

 

با وجود جواهرات متعددی که متروی مسکو در خود جای داده، Mayakovskaya یکی از شگفتی‌های معماری دوران شوروی به خاطر آینده‌نگری آن برای طراحی این ایستگاه است. این ایستگاه فوق‌العاده دیدنی که در خط Zamoskvoretskaya واقع شده، دارای ستون‌های سفید عظیم و نورپردازی سفید در طاقی‌های چشمگیرش است. در سراسر این سالن از سنگ‌های شیری با طرح‌های تیره و روشن استفاده شده که در هنگام عبور از آن احساس می‌کنید در راهروهای کاخی عظیم پیاده‌روی می‌کنید. در طراحی این ایستگاه مرمرین با سقف‌های درخشان سعی شده‌ بود آینده درخشان و ایده‌آلی برای حکومت شوروی به تصویر کشیده شود.

 

 

اگر عاشق ادبیات روسی هستید، در مسکو این دیدنی‌ها را ببینید

 

Prospekt Mira

 

 

 Prospekt Mira

 

 

Prospekt Mira در شمال مرکز مسکو و در خط Koltsevaya قرار گرفته است. در طراحی این ایستگاه باشکوه سعی شده تا زیبایی باغ گیاه‌شناسی واقع شده در نزدیکی دانشگاه دولتی مسکو منعکس شود. در نهایت با بنا نهادن ستون‌های بزرگ سفید، لوسرهای مجلل، سرامیک‌های گل‌دار و حاشیه‌دار، و زمین شطرنجی ساده به رنگ خاکستری به طور همزمان معماری یونانی و روسیه امپریالیستی را به نمایش می‌گذارد.

 

 

Komsomolskaya

 

 

 Komsomolskaya

 

 

یکی دیگر از ایستگاه‌های زیبا که گردشگران را برای بازدید به سوی خود می‌کشاند، Komsomolskaya است. ستون‌های سنگ آهکی، سقف‌های زرد رنگ با نقوش برجسته دیدنی، با موزاییک‌های برنزی، حال و هوای روسیه کمونیستی را روایت می‌کند. تنها دیدن لوسرهایی که سقف آویزان هستند شما را به یاد فبلم‌های قدیمی با قلعه‌های باستانی شاهانه می‌اندازد. این متروی منحصر به فرد در خط Sokolnicheskaya قرار گرفته است.

 

 

Arbatskaya

 

 

 Arbatskaya

 

 

این ایستگاه در دوره جنگ جهانی دوم متحمل آسیب‌های فراوانی در بمباران سال ۱۹۴۱ شده بود اما پس از جنگ این ایستگاه مورد بازسازی قرار گرفت. حالا این ایستگاه با ۲۵۰ متر طول در صف طولانی‌ترین ایستگاه‌های مترو ایستاده است. بخش‌های مختلف این ایستگاه با قوس‌هایی زیبا از سالن اصلی جدا شده‌اند که با ترتیبی فوق‌العاده، جلوه‌ای متفاوت را در این مکان به وجود می‌آورند. این ایستگاه جذاب و خیره‌کننده در خط Arbatsko–Pokrovskaya واقع شده است.

مطالب مرتبط