اگر عاشق ادبیات روسی هستید، در مسکو این دیدنی‌ها را ببینید

مسکو یکی از شهرهای بسیار وسیع، شلوغ و پر رفت و آمد است که در تور روسیه خواهید دید این شهر در تمام دنیا به خاطر میراث فرهنگی و ادبی غنی شناخته شده است. این شهر محل زندگی و کار نویسندگان بسیار بزرگ و ارزشمند ادبیات روسیه چون  پوشکین، چخوف، گورکی و داستایوسکی بوده و هر کدام این نویسندگان بخش‌هایی از روسیه و بالاخص مسکو را در نوشته‌های خود منعکس کرده‌اند. مسکو دارای جاذبه‌های دیدنی فراوانی چون موزه، خانه تاتر، خیابان‌های مخنص خرید، پارک‌ها و دیگر نقاط تفریحی و سرگرمی است که تقریبا مقصد تمام گردشگران را تشکیل می‌دهند. اما اگر از دوست‌داران ادبیات روسی باشید شاید دلتان بخواهد مسکو را از دید این نویسندگان لمس کنید. ما در این پست به معرفی برخی از بهترین جاذبه‌های دیدنی مسکو برای علاقه‌مندان به ادبیات روسیه میپردازیم.

 

 

حوض‌های پاتریارش

 

 

پاتریارش

 

 

این محل به طور بسیار موثری در رمان اسرارآمیز روسی به نام مرشد و مارگاریتا نوشته میخائیل بولگاکف مورد استفاده قرار گرفته است. باور بر این است که نیمکت روبروی خانه پلاک ۳۲ همان جایی باشد که در شعر ایوان بزدومنی، بیماری خاصی که از طرف شخص شیطان بر برلیوز فائق آمد به وقوع پیوسته است. شما می‌توانید در امتداد حوض قدم زده و به زمزه درختان گوش سپارید و تا جای ممکن از صحبت با غریبه‌ها پرهیز کنید. همچنین می‌توانید به کافه مارگاریتا که در و دیوار آن از تصاویر رمان مرشد و مارگاریتا پر شده رفته و یا برای یک پیاده‌روی طولانی به بازدید از موزه بلگاکوف در بلشایا سدواویا بروید.

آدرس: Bulgakov Museum, 10 Bolshaya Sadovaya, Moscow, Russia

 

 

خانه نویسندگان مسکو

 

 

خانه نویسندگان

 

 

این ساختمان که در مقابل نمایشگاه ترتیاکوف و بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۷ ساخته شده، در صدد بود تمام نجبگان ادبی اتحاد جماهیر شوروی را در یک محل و در کنار یکدیگر جمع کند. گفته می‌شود که اولین بار ایده یک احداث یک ساختمان ادبی جداگانه را ماکسیم گورکی به جوزف استالین پیشنهاد داد. تا اینکه ایده ایجاد این ساختمان برای بار دوم مطرح شد و در نهایت مورد استقبال قرار گرفت.  در میان ساکنان این ساختمان خاکستری استالینی، شاعر آگنیا بارتو، نویسنده میخائیل پریشوین، کنستانتین پاستوفسکی، رمان نویس یوری الشا و بوریس پاسترناک به موفقیت‌های بالایی دست یافته و به کسب نوبل ادبی نایل آمدند.

آدرس: 17 Lavrushinsky Lane, bld.2,  Moscow, Russia

 

 

فهرستی از دلنشین‌ترین هتل‌های مسکو برای اقامت خانوادگی

 

 

کوچه ۱۳/۱۵ مایاکوسکی

 

 

کوچه 13/15 مایاکوسکی

 

 

سابقا این کوچه که خیلی با ایستگاه متروی تاگانسکایا فاصله ندارد، با نام جندریکوف شناخته می‌شد، تا این که در سال ۱۹۳۵ به فامیلی مشهورترین ساکن ساختمان شماره ۱۳/۱۵ یعنی ولادمیر مایاکوسکی تغییر نام داد. در سال ۱۹۲۶، این شاعر مشهور به یک اتاق کوچک در یک آپارتمان مشترک نقل مکان کرد که در مدت کوتاهی تبدیل به دفتر مجله LEF و یکی از مهم‌ترین مکان‌های ادبی روسیه شد. همچنین این دفتر دارای یک سری جلسات منظم به سرپرستی شاعر بوریس پاسترناک و سرگئی آیزنشتاین برگذار می‌شد. شما می‌توانید به این محله دنج سر زده و از ساختمان‌های آن دیدن کرده و طول مسیر را در آرامش قدم بزنید.

آدرس: 13/15 Mayakovsky Lane,  Moscow, Russia

 

 

موزه املاک لئو تولستوی در خامونیکی 

 

 

لئوتستوی 

 

 

در مسکو از موزه لئو تولستوی واقع در ناحیه تاریخی خامونیکی دیدن کنید، در واقع این یک مکان کاملا کلاسیک مسکو محسوب می‌شود. تولستوی در سال ۱۸۸۲ اقدام به خرید این ملک مسکونی وسیع و زیبا کرد و تا سال ۱۹۰۱ زمستان‌هایش را در این خانه ویلایی گذراند. اینجا همان منزلی است که در آن کتاب‌های مرگ ایوان ایلیچ، قیامت، سونات کرویتسر و حدود نود کتاب دیگر نوشته شده است. فضای جلوی این خانه ویلایی دارای چمنزاری وسیع و یک مسیر پیاده‌روی تا ساختمان می‌باشد، بی‌شک به محض ورود به داخل خانه حس خواهید کرد وارد یک فیلم قدیمی کلاسیک شده‌اید. لوازم زندگی، مبلمان قدیمی و سرویس چوبی خانه به قوت خود حفظ شده‌اند. در بازدید از این منزل غرق در دنیایی ما بین زمان حال و گذشته خواهید شد که به نوبه خود تجربه‌ای تکرارنشدنی را تقدیم شما خواهد کرد.

آدرس: 21 Tolstogo Street, Moscow, Russia

 

 

خانه میخائیل پوگودین

 

 

خانه میخائیل پوگودین

 

 

این خانه دو طبقه آبی رنگ فوق‌العاده زیبا، یکی از املاک باقی مانده از میخائیل پوگودین نویسنده و تاریخ‌نگار روسی می‌باشد. این ساختمان چوبی کوچک یکی از معدود املاک به جا مانده از آتش‌سوزی بزرگ سال ۱۸۱۲ است که رویدادهای ادبی مختلفی را به خود دیده و میزبان نویسندگان، منتقدان ادبی و نویسندگان مشهوری چون الکساندر استروسکی و برادران آکساکوف بوده است. میخائیل پوگودین رابطه صمیمانه ونزدیکی با نیکلای کوکول داشت، به طوری که کوکول به دفعات متمادی در این خانه اقامت گزیده بود. نیکلای در سال ۱۸۴۱ در سالن ادبی پوگودین، بخش اول کتاب تازه تکمیل شده خود با عنوان ارواح مرده را قرائت کرد. شما می‌توانید به بازدید از این خانه زیبا و کوچک رفته، منطقه دنج و سرسبز اطراف را پیاده‌روی کرده و از نزدیک شاید یکی از تاثیر گذارترین مکان‌های ادبی در مسکو باشید.

آدرس: 12A Pogodinskaya ulitsa, Moscow, Russia

 

 

آربات

 

 

آربات

 

 

یکی از مشهورترین خیابان‌های مسکو که شاهد اتفاقات ادبی زیادی‌ست آربات نام دارد. در این خیابان ساختمان‌های قدیمی باشکوهی وجود دارد که در بین آن‌ها خانه شماره ۵۳ جایی بود که شاعر الکساندر پوشکین و همسر جوانش ناتالیا گونچارووا در آنجا زندگی می‌کردند. شما به راحتی می‌توانید این ساختمان قدیمی را از بنای یادبود این شاعر معروف و همسرش در سراسر خیابان تشخصی دهید. شاعره مارینا تسوتایوا نیز برای چندین دهه ساکن همین خیابان بود و همچنین ساختمان شماره ۹ در سال ۱۹۲۰ تبدیل به یک کافه ادبی شد که پاتوق شاگردان  سرگی اسینین و ولادیمیر مایاکوسکی محسوب می‌شد. در نهایت بولات اکودژاوا، شاعر مشهور، ترانه‌سرا و خواننده مشهور روسی در خانه شماره ۴۳ زندگی می‌کرد که یادبود آن یکی از جاذبه‌های اصلی آربات شمرده می‌شود.

آدرس: Pushkin Memorial Apartment, 53 Arbat, Moscow, Russia

مطالب مرتبط