۹ حقیقت شگفت‌انگیز در مورد روسیه که شما را مسافر این سرزمین می‌کند

در مورد هر جایی که بخواهید صحبت کنید، گفتنی‌های بسیاری هست که شاید بیشترشان هم صحت نداشته باشند. مثلا هر جا صحبت از تور روسیه به میان می‌آید چیزهایی راجب به خرس‌ها و نوشیدنی‌های الکلی نقل می‌شود. اما شاید نتوان تمام حقایق یک کشور را در چنین چیزهایی خلاصه کرد. حتما وقتی مقصدی چون روسیه را برای سفر خود انتخاب می‌کنید در مورد آب و هوا و یا مناطق دیدنی‌اش تحقیق می‌کنید. اما حقایق جالبی هم وجود دارند که شاید هرگز درباره آن‌ها نشنیده باشید. حالا با حقایق جالبی در مورد روسیه آشنا می‌شوید.

 

 

۱- عروسک ماتروشکا در ژاپن ریشه دارد

 

 

ماتروشکا

 

 

عروسک چوبی معروف روسی که به ماتروشکا شهرت دارد، ریشه در فرهنگ ژاپنی دارد. طبق داستان‌ها هنرمندی روسی به نام سرجی مالیوتین، که طراح یک عروسک‌سازی چوبی روسی بود عروسک داروما را که ژاپنی بود به عنوان هدیه دریافت کرد. داروما به ظاهر یک عروسک بود ما در حقیقت عروسک‌های دیگری نیز در داخل آن وجود داشتند. بنابراین اولین ماتروشکا با ۸ عروسک تو در تو در سال ۱۸۹۰ توسط Zvyozdochkin که از نقاشی‌های مالیوتین استفاده می‌کرد، ساخته شد. شما می‌توانید در طی سفر به این کشور پهناور ماتروشکاهای زیبایی را به عنوان سوغات برای دوستان و خانواده خود خریداری کنید.

 

 

۲- بازی تتریس

 

 

بازی تتریس

 

 

تقریبا می‌توان گفت تمامی ما در دوران کودکی از تتریس خاطره داریم و اگر چمدان لوازم کودکی‌مان را باز کنیم احتمالا در میان دیگر لوازم آن را بیابیم. تتریس یک بازی با شهرت جهانی است که برای دوره‌ای جزو سرگرم‌ کننده‌ترین بازی‌های موجود در صدر فهرست علاقه‌مندی‌ها بود. اولین نسخه تتریس در سال ۱۹۸۴ در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق به دست دانشمند و برنامه نویس Alexey Pazhitnov طرح‌ریزی و ساخته شد.

 

 

در سنت‌پترزبورگ از کجا سوغاتی بخریم؟

 

۳- پترگف شهر فواره‌ها

 

 

 پترگف شهر فواره‌ها

 

 

پترگف یکی از شهرک‌های روسیه است که در نیمه اول قرن هجدهم به دستور پیتر بزرگ ساخته شد و قرار بود با ورسای معروف در شمال فرانسه رقابت کند. در مجموع ۴ آبشار و ۱۵۰ فواره در این محل ساخته و آراسته شده است. اگر به این منطقه سفر می‌کنید حتما به بازدید مهم‌ترین آبشار آن به نام بلشوی که از ۶۴ فواره و ۲۲۵ مجسمه برنز ساخته شده بروید. این منطقه جدا از داشتن آبشارهای متعدد و عظیم و حوض‌های آب متعدد از معماری بی‌نظیر، باغ‌داری بسیار شیک و مجسمه‌های ظریف و ارزنده هم پر شده است. این شهرک یکی از پربازدیدترین مناطق روسیه هم شناخته می‌شود.

 

 

۴- طولانی‌ترین راه آهن

 

 

راه اهن

 

 

شاید برایتان بسیار جذاب باشد که بدانید طولانی‌ترین راه آهن دنیا در قلب روسیه واقع شده و ۹ هزار و ۲۸۹ کیلومتر طول دارد. اگر بخواهید از اول تا آخر این قطار را سفر کنید باید حدود یک را در قطار زندگی کنید و از ۸ منطقه زمانی مختلف عبور کنید. فکرش را که می‌کنید شاید طاقت‌ فرسا به نظر رسد اما در واقع جهانگردان ماجراجوی زیادی با این کار به استقبال دیدنی‌های راه می‌روند.

 

 

دانستنی‌های جذاب روسی که شما را مسافر مسکو می‌کند!

 

۵- جت برای عاشقان اینستاگرام

 

 

جت برای عاشقان اینستاگرام

 

 

روس‌ها در مورد مسائل مختلفی جدی عمل می‌کنند و اینستاگرام یکی از آن‌هاست. از همین رو برای کسانی که رویای گرفتن عکس در جت خصوصی را دارند، راه حلی در نظر گرفته‌اند. به این ترتیب روس‌ها می‌توانند با پرداخت ۲۴۰ دلار یک جت تجاری را به عنوان استودیوی عکس‌شان به مدت دو ساعت اجاره کنند. اگر به روسیه سفر می‌کنید، شاید بتوانید با صرف هزینه یکی از تجارب منحصر به فرد زندگی‌تان را رقم بزنید.

 

 

۶- سردترین شهر مسکونی بر روی زمین

 

 

سردترین شهر

 

 

یکی از سردترین شهرهای مسکونی دنیا Oymyakon در منطقه یوکوتای سیبری است که پایین‌ترین دمای آن در سال ۱۹۳۸ به منفی ۷۷.۸ به ثبت رسیده است. این شهر که مسکونی هم هست گرم‌ترین حالت خود را در ماه‌های دسامبر و ژانویه با متوسط منفی ۵۰ درجه سانتیگراد به خود می‌بیند و هرگز از این گرم‌تر نمی‌شود.

 

 

۷- سوزدال شهر کلیساها

 

 

سوزدال شهر کلیساها

 

 

سوزدال یه شهر کوچک روسی با مساحتی حدود ۱۵ متر مربع از جاذبه‌های اصلی این کشور برشمرده می‌شود. دلیلش هم این است که سوزدال از تجمع ۵۵ کلیسا در یک منطقه تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها سبک معماری و رنگبندی خاص به خودشان را دارند. با رفتن به تور گردشی سوزدال نه از جنبه مذهبی بلکه از لحاظ  معماری غرق انبوه زیادی از گنبدهای زیبا در طرح‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی خواهید شد که در عین شباهت زیبایی منحصر به فرد خودشان را دارند.

 

 

۸- عمیق‌ترین متروی دنیا

 

 

مترو

 

 

اگر به متروی تجریش رفته باشید حتما متوجه طولانی بودن پله‌ها و طبقاتی که باید برای رسیدن به مترو طی کنید شده‌اید. حالا با تور جام جهانی روسیه که به سنت‌پترزبورگ می‌روید می‌بینید متروی اینجا جدا از محیط باز و طراحی زیبای آن دارای پله‌برقی بسیار طولانی‌تری هم هست. این مترو نه تنها در رده زیباترین متروهای دنیا ایستاده بلکه با داشتن ۱۰۰ متر عمق زیرزمینی‌ترین متروی دنیا نیز هست.

 

 

۹- گربه‌های کارمند

 

 

گربه‌های کارمند

 

 

موزه هرمیتاژ از آثار ملی روسیه شمرده می‌شود و گربه‌ها هم بخشی از این گنجینه محسوب می‌شوند. در حقیقت این گربه‌ها از آثار با ارزش موزه در برابر موش‌های صحرایی چون نگهبان حفاظت می‌کنند و بین کارکنان هم از احترام بالایی برخوردارند. ماجرا تا جایی پیش می‌رود که هر کدام از این گربه‌ها دارای گذرنامه عکس‌دار همراه با حقوق و مقرری ماهیانه و منظم نیز هستند.

مطالب مرتبط