جاذبه‌های برتر متسختا؛ در سفر یک روزه از تفلیس

متسختا که پایتخت باستانی قلمرو شرقی گرجستان از قرن سوم پیش از میلاد تا قرن 5ام بعد از میلاد مسیح بوده امروزه به عنوان مقصدی برای سفر یک روزه از تفلیس از طرف گردشگران تور گرجستان مورد توجه قرار می‌گیرد.
به علاوه این شهر به عنوان دفتر مرکزی کلیسای ارتدوکس گرجستان نیز عمل می‌کند. متسختا شهری کوچک است که تنها بیست دقیقه از تفلیس فاصله دارد. در این شهر کوچک خبری از مکان‌های فانتزی، هتل‌های لوکس و کافه‌های شیک نیست اما در عوض می‌توانید سفر به قرون وسطا را تجربه کنید.

 

 

صومعه جواری

 

 

صومعه جواری

 

 

صومعه جواری به معنی صومعه صلیب، سازه‌ای قرن ششمی است که بر فراز تپه‌ای مشرف به رودخانه‌های متکواری و آراگوی قرار گرفته است. شما می‌توانید با رفتن به این صومعه نه تنها  از رودخانه‌ها دیدن کنید بلکه منظره بسیار زیبایی از شهر هم در دسترس‌تان قرار خواهد گرفت. این صومعه همراه با برخی از دیگر سازه‌های متسختا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اگر از تاریخ دوستانی هستید که از گشت‌زنی در نقاط قدیمی و تاریخی لذت می‌برید از این صومعه دیدن کنید.

 

 

کلیسای سِوتیتسخولی

 

 

کلیسای سِوتیتسخولی

 

 

مسلما این کلیسا از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیساهای کل کشور است که در متسختا واقع شده است. این کلیسا متعلق به قرن 10ام میلادی است اما شرایط تاریخی سخت گرجستان نتوانسته زیبایی آن را بیش از چیزی که امروزه از آن می‌بینیم نگه دارد. این کلیسا نیز به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. این کلیسا برای قرن‌ها به عنوان جایی برای عبادت مسیحیان فعالیت می‌کرد. افسانه‌های زیادی در مورد این کلیسا وجود دارد، عده‌ای می‌گویند عبای مسیج در این کلیسا دفن شده و افسانه‌ای دیگر می‌گوید پادشاه جورجی دستور داد تا دست‌های معمار این کلیسا را قطع کنند تا دیگر نتواند چنین سازه‌ای بسازد.

 

 

در سفر به گرجستان با این سنت‌های عجیب رو‌به‌رو می‌شوید

 

 

ببریس تسیخه

 

 

ببریس تسیخه

 

 

این قلعه تاریخی که در کوهستان متسختا واقع شده و مساحتی بالغ بر 1500 متر مربع دارد. با این که قلعه با درصد زیادی تخریب شده اما هنوز هم چشم‌انداز باستانی آن زیبا و دیدنی است. توصیه می‌کنیم حتما از این قلعه و چشم‌انداز طبیعی زیبایش دیدن کنید.

 

 

گوجاری

 

 

گوجاری

 

 

اگر بعد از گردش در شهر دلتان خواست در جایی شگفت‌انگیز و به یادماندنی غذا بخورید به رستوران گوجاری بروید که به محیط زیبا و منحصر به فردش شهرت دارد. اسم این رستوران به زمان قرن 11 برمی‌گردد. گوجاری به معنی نام رسمی از طرف پادشاه است. اسم رستوران جذاب و آرامش‌بخش است و موسیقی گرجستانی نیز حال و هوای دلنوازی به آن می‌دهد. البته تنها دلیل برجسته رستوران موسیقی و محیطش نیست. بلکه گوجاری غذاهای به شدت خوشمزه‌ سنتی و همچنین بین‌المللی را عرضه می‌کند.

 

 

پیشنهاد رستوران در برجومی؛ سفری یک روزه از تفلیس

 

 

سامتاویسی

 

 

سامتاویسی

 

 

این کلیسا نمونه بارز معماری باشکوه دوره وسطا است که قدمت آن به قرت 11ام برمی‌گردد. سامتاویسی چندین بار در اثر وقوع زلزه آسیب دیده و در قرن‌های 15 و 19 میلادی نیز مورد بازسازی قرار گرفته است. حتما از دیوار شرقی کلیسا، تنها بخش اصیل کلیسا که هیچ وقت مورد بازسازس قرار نگرفته دیدن کنید.

 

 

شیو مگویمه

 

 

شیو مگویمه

 

 

اگر وقت دارید حتما به این منطقه بروید که در فاصله 13 کیلومتری شهر واقع شده است. بعد از رسیدن به محل شما با رشته سنگ‌های آهکی روبرو می‌شوید که مجتمعی در زیر آن‌ها قرار گرفته. این مجتمع مذهبی در قرن 6ام میلادی به بعد محل زندگی و تعلیم حدود 2 هزار راهب بوده است.
با تمام اهمیت و تاریخی که این مجتمع دارد اما جذاب‌ترین بخش آن مربوط به غارهای آهکی اطراف مجتمع است. یکی از غارها جاییست که مبلغ و بنیانگذار شیو مگویمه یکی از 13 پدر آشوری که برای گسترش مسیحیت به گرجستان آمده بود در آن زندگی می‌کرد. به همین دلیل هم صومعه این اسم یعنی غار شیو را به خود گرفته است.

 

 

آرمازی

 

 

آرمازی

 

 

در حدود 4 کیلومتری از ایستگاه راه آهن متسختا کلیسای کوچک ماری، همان مریم مادر مسیح واقع شده است. از کلیسا به سمت بالای تپه و تا قلعه‌ایباستانی مربوط به قرون 2 تا 8 میلادی دیدن کنید. این قلعه دارای قسمت‌های مختلفی مثل حمام، برج و چند مقبره است که ارزش بازدید را دارد. تقریبا قلعه ویران شده اما برج هنوز سالم باقی مانده است.
از آنجایی که قلعه بر بالای تپه واقع شده برای آماتورها صعود به آن خیلی هم راحت نیست. بنابراین پیشاپیش توصیه می‌کنیم کفش راحت به پا کنید. با این همه طبیعت بالای تپه به شدت دیدنی و زیباست. شما می‌توانید در منظره‌ای پانوراما از کوه‌ها و تپه‌های اطراف و همچنین آبشار منطقه دیدن کنید. به این ترتیب هم از نقطه‌ای مذهبی و باستانی دیدن کرده‌اید و هم فرصت گشت و گذار و طبیعت گردی را داشته‌اید.

مطالب مرتبط