معرفی صومعه رنگانگ رکانی و خرابه‌های ساربیسا؛ در نزدیکی تفلیس

صومعه رنگانگ رکانی یکی از مقاصد بسیار محبوب گرجی‌ها برای گردش و خوش گذرانی و همین‌طور یکی از مقاصد جذاب برای توریست‌های همراه با تور گرجستان است. آن‌ها با رفتن به این صومعه زیبا از گردش و پیاده‌روی، خوردن کباب، و همچنین تور جیپ‌گردی لذت می‌برند. در فاصله دو ساعت رانندگی از تفلیس، روستایی در حاشیه کوه‌های تریالتی و در فضایی جنگلی و کوهستانی واقع شده است که نقطه آغاز گردش شما محسوب می‌شود.
اگر دوست دارید از تفلیس دور شوید در حاشیه‌ای ساکت سفری روزانه داشته باشید این نقطه مقصد مناسب شماست.

 

 

رفتن به صومعه رکانی

 

 

رفتن به صومعه رکانی

 

 

مسیر صومعه همچون اغلب نقاط شگفت‌انگیز و دیدنی است و روح و روان‌تان را جلایی دوباره می‌بخشد. وقتی به روستای حاشیه کوه تریالتی رسیدید باید از ماشین پیاده شوید و ادامه راه را با پای پیاده بروید چون به دلیل عبور از رودخانه مسیر ماشین‌رو وجود ندارد.
سپس باید از مسیری پر از برگ و درخت به طول حدود دو کیلومتر پیاده بروید تا به دروازه این صومعه برسید.
ساختمان‌های صومعه مربوط به قرون 7، 13 و 18 میلادی می‌شود. خوشبختانه مسیر آسان و پیاده‌روی در آن بسیار لذتبخش است. اگر دوست داشتید می‌توانید کمی بیشتر راه بروید تا به پل قوسی سنگی زیبا و دیدنی قرن 12امی برسید. مردم این پل را به "پل شاه تامارا" می‌شناسند. این پل هم زیبا و هم تاریخی‌ست و شما می‌توانید روی آن عکس‌های زیبایی بگیرید.

 

 

چگونه با رکانی برسید:

 

 

در فصل زمستان حتی زیبایی این مسیر از دیگر فصل‌ها زیباتر هم هست. جاده با برف و یخ پوشیده می‌شود و رختان و شاخه‌ها زیر بارش برف لباس سفید به تن می‌کنند. رودخانه تدزامی و آبشار رودخانه سابولیا که شاخه‌ای از رودخانه تدزامی‌ست یخ می‌زنند و جای پای حیانات بر روی زمین برفی خودنمایی می‌کنند. تمامی این پازل در کنار هم مناظری زیبا و دیدنی به شما هدیه می‌کنند که تا ابد در ذهن‌تان زنده می‌ماند. در روستای رکانی بانوی مسنی زندگی می‌کند که زمستان‌ها می‌توانید سراغش بروید و از نوشیدنی‌های داغ و غذاهای خوشمزه محلی‌اش نوش جان کرده و قوایی تازه کنید.
یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید از این خانم بخواهید چای چاچا است. اگر یک پیاده‌گرد واقعی باشید که به دنبال ماجراجویی بیشتر است، مسیر مشخص شده Rkoni-Kldekari را ادامه می‌دهید. البته برای گردش در زمستان بهتر است امکانات و تجهیزات مناسب و کافی داشته باشید.

 

 

جاذبه‌های برتر متسختا؛ در سفر یک روزه از تفلیس

 

 

rkoni

 

 

برخی از کلیساهای تاریخی فرهنگی قلعه‌های قدیمی در مسیر رکانی وجود دارد که می‌توان با جیپ و ماشین به آن‌ها رفت. جاهایی مثل متخی، ارتاتسمیندا، و کلیساهای چاچوبتی از این نواحی هستند اما توصیه می‌کنیم ساربیسا را از دست ندهید که واقعا چشمگیر است. ویرانه‌های ساربیسا که بر فراز دره تدزامی واقع شده‌اند از لحاظ موقعیت قرارگیری و رسیدن به آن شما باید در مسیر رودخانه به مدت یک ساعت صعود کنید و یا از روستای خوله (Khovle) جیپ سواری کنید. فرقی نمی‌کند برف باشد یا رنگ‌های بهاری و پاییزی، به هر حال مناظر پانورامای منطقه به شدت جادویی و مسحورکننده هستند.

در ادامه قلعه تاریخی دریسی که از سازه‌های سالم و محافظ شده کشور برشمرده می‌شود از روستای چکوپیانی در دره تدزامی در دسترس شما وجود دارد و بازدید از آن و مناظر اطرافش خالی از لطف نیست. به علاوه کلیسای ایوکی از روستای رکانی در دسترش شما قرار دارد. اما مسیر رسیدن به آن متفاوت است و با یک پیاده‌روی کوتاه در جنگل قابل دسترسی است.

 

 

چگونه با رکانی برسید

 

 

چگونه با رکانی برسید

 

 

به سمت روستا برانید، و یا اگر پیاده‌گرد هستید می‌توانید از سمت تسالکا (قلعه Kldekari) پیاده بیایید و یا با قطار برجومی از ایستگاه مرکزی تفلیس به متخی بیایید و سپس با گرفتن تاکسی‌های چوکوپیانی-رکانی خودتان را به روستا برسانید. به هر حال هیچ راه مستقیم حمل و نقل عمومی برای رسیدن به منطقه وجود ندارد.
عموما راه‌هایی که به روستا می‌رسند خوب هستند منتها از روستا به بعد، جاده‌های محلی آسفالت شده و صاف نیستند. به همین دلیل هم هست که برخی مسیرها تورهای جیپ‌گردی برگزار می‌کنند و مسافران را با جیپ جا به جا می‌کنند. رکانی تنها 800 متر و ساربیسا 1100 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته‌اند. یعنی شما می‌توانید در طول چهار فصل از چهره‌های مختلف آن لذت ببرید.
در حالی که بهار و پاییز همه جایش با رنگ‌های دیدنی زینت داده می‌شود تابستان‌ها قله کوه‌ها درخشان پر قدرت دیده می‌شوند و مناظر باشکوهی را مقابل چشمان‌تان می‌گسترانند. در طول این سفر کوتاه به جز پیاده‌روی عکاسی از جذاب‌ترین و لذتبخش‌ترین فعالیت‌هایی‌ست که مسافران بر انجامش اصرار دارند. بی‌شک عکس‌های رنگی و پر زرق و برق منطقه بهترین نظرات صفحه اینستاگرام‌تان را از آن خودشان می‌کنند.

مطالب مرتبط