راهنمای گردش در پارک ملی تفلیس؛ زیبایی‌های گرجستان

پارک‌های ملی از مهم‌ترین دیدنی‌های هر کشوری محسوب می‌شوند که تور گرجستان هم شامل زیبایی‌های بی‌نظیری است. گرجستان نیز مجموعا دارای ۹ پارک ملی است که یکی از آن‌ها در نزدیکی پایتخت واقع شده و موقع سفر به تفلیس، دسترسی به آن واقعا راحت است.
این پارک ملی زیبا در دهکده Mtskheta قرار دارد و با یک برنامه‌ریزی ساده می‌توانید به دیدن آن بروید.

 

 

معرفی پارک ملی تفلیس

 

 

معرفی پارک ملی تفلیس

 

 

پارک ملی تفلیس از سال ۱۹۷۳ بنا شد اما قبل از آن و از سال ۱۹۴۶ منطقه‌ی کوچک‌تری با نام Saguramo تحت حفاظت قرار گرفته بود و این پارک ملی با وسعت بخشیدن به زمین‌های تحت مراقبت و ساخت تاسیساتی برای بازدید گردشگران، به این نام تغییر پیدا کرد.
این پارک ملی در شرق رودخانه‌ی آراگوی قرار گرفته و بخش زیادی از آن را جنگل‌ پوشش داده است و انواع پستانداران و پرندگان در آن زندگی می‌کنند.

 

 

چطور به پارک ملی تفلیس برویم؟

 

 

چطور به پارک ملی تفلیس برویم؟

 

 

فاصله‌ی بین مرکز شهر تا پارک ملی ۲۰ کیلومتر است و شما از سه طریق می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. ابتدا اگر ماشین کرایه کرده باشید به راحتی می‌توانید به اطراف تفلیس از جمله این پارک ملی مراجعه کنید. هزینه‌ی اجاره‌ی ماشین در گرجستان نسبتا پایین است و برای آن‌هایی که برنامه دارند از مناطقی غیر از خود تفلیس بازدید کنند، بسیار به صرفه خواهد بود.
تاکسی دیگر راه رسیدن به پارک است که هزینه‌ی آن از همه بالاتر بوده اما سریع‌ترین و راحت‌ترین است. اگر بخواهید با مترو مسیری را طی کنید و سپس تاکسی سوار شوید باید ابتدا در ایستگاه Akhmeteli پیاده شده و بعد با تاکسی به مرکز پارگ ملی بروید، از این طریق بخشی از هزینه‌ی شما کاهش پیدا می‌کند.

 

 

راهنمای گردش بهاری در شب‌های تفلیس

 

 

وسعت و وضعیت آب و هوایی در این پارک ملی تفلیس

 

 

وسعت و وضعیت آب و هوایی در این پارک ملی تفلیس

 

 

این پارک ملی وسعتی به اندازه‌ی ۲۴۳ کیلومترمربع دارد که مرکز و مقری که گردشگران در آن میزبانی می‌شوند در ۲۰ کیلومتری شهر قرار گرفته و وسعت پارک به اندازه‌ای است که به مرزهای شهر پهلو می‌زند. زمستان‌ها در این پارک ملی همچون خود پایتخت نسبتا سرد است و در ماه ژانویه دمای هوا به منفی ۱ یا ۲ نیز می‌رسد، با این حال تابستان‌های بلند و خوش آب و هوای آن با دمای ۲۴ درجه فرصتی عالی برای بازدید از این پارک ملی زیباست.
از طرفی نباید فراموش کرد که پاییز خنک پارک ملی تفلیس، به واسطه رنگ‌های زیبایی که درختان پیدا می‌کنند و آب و هوای خنک و مطبوع، یکی از بهترین مواقع برای بازدید به شمار می‌رود.

 

 

تنوع گیاهی و جانوری در پارک ملی تفلیس

 

 

تنوع گیاهی و جانوری در پارک ملی تفلیس

 

 

تنوع گیاهی در این پارک ملی عالی است. ۶۷۵ گونه گیاهی اعم از درختان، علف‌ها، گل‌ها و ... در این پارک شناخته شده‌اند که از مجموع آن‌ها وجود بیش از ۱۰۴ گونه درخت می‌تواند از جذابیت‌های بصری این پارک باشد.
گل مقدس دریای سیاه، پیچک ایرانی، تمشک اروپایی، ردودندرون قفقازی و گل‌ها و گیاهانی از این دست هستند که رنگ و جلای فوق‌العاده‌ای به پارک ملی تفلیس می‌دهد. یکی از دلایل زیبایی این پارک ملی در پاییز وجود درختان متنوع همچون بلوط قفقازی، راش شرقی، ممرز قفقازی و ... است که باعث می‌شود نمای پارک رنگارنگ و از طیف‌های مختلف نارنجی و زرد شود و به همین دلیل هم هست که بسیاری از گردشگران برنامه‌ ریزی سفر خود را در این زمان برای تفلیس می‌چینند.

 

 

در بهترین رستوران‌های تفلیس غذا بخورید

 

 

تنوع جانوری در پارک ملی تفلیس

 

 

تنوع جانوری در پارک ملی تفلیس

 

 

با توجه به وسعت خوب پارک، تنوع جانوری واقعا ارزشمندی در این مکان وجود دارد. از زیباترین آن‌ها می‌توان به روباه قرمز و گرگ خاکستری اشاره کرد. از طرفی نباید گربه‌های سیاه‌گوش را نیز به همین راحتی از نظر گذراند که یکی از زیباترینِ گربه سانان و از شکارچیان ماهر این منطقه محسوب می‌شود.
خرس‌های قهوه‌ای نیز در پارک ملی تفلیس وجود دارند اما به ندرت به آن‌ها بر می‌خورید. از نظر تنوع پرندگان که این مکان عالی است. پرنده‌ی سیاه، دارکوب، چند نوع گنجشک و ... از جمله‌ی این پرندگان هستند که به تعداد زیاد در پارک موجودند اما شاهین‌های محلی نیز وجود دارند که آن‌ها نیز به شدت در پارک کم‌یابند.

 

 

میراث جهانی یونسکو

 

 

میراث جهانی یونسکو

 

 

بخش‌هایی از Mtskheta جزوی از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شوند که در میان آن‌ها قسمت‌هایی از پارک ملی تفلیس نیز وجود دارد. این مناطق به خاطر وجود بناهای باستانی همچون صومعه Svetitskhoveli مربوط به قرن ۱۱ میلادی و مجموعه Shio Mghvime مربوط به قرن ۶ میلادی به عنوان میراق جهانی یونسکو در نظر گرفته شده‌اند.

مطالب مرتبط