جزیره مارمارا؛ مقصد جادویی برای مسافران تور استانبول

سفر با تور استانبول، بدون سرزدن به جزایر زیبای آن در دریای مارمارا، یک سفر ناتمام است. اما هنگامی که از تجربه‌های دیگران در مورد جزایر در ترکیه می‌پرسید، آن‌ها معمولا فقط دو یا سه جزیره را به شما معرفی می‌کنند که بیوک آدا یکی از آن‌هاست. بیوک آدا یک جزیره زیبا و رویایی است اما ترکیه جزایر بیشتری دارد و همه آنها ارزش دیدن را دارند.

در این میان سه جزیره کوچک وجود دارد که گردشگران کمی از آن‌ها بازدید می‌کنند. جزایری که مردم محلی، زندگی روزمره خود را بدون اکتفا به صنعت گردشگری می‌گذرانند. به همین دلیل در این جزیره‌ها از هتل‌های بزرگ پنج ستاره یا رستوران‌های معروف زنجیره‌ای خبری نیست. و این یعنی فرصت دارید در کنار مردم محلی، وقت‌گذرانی کنید و برای کشف تازگی‌های جزیره پیش‌قدم شوید.

 

 

جزیره مارمارا بهشت از یاد رفته

 

 

جزیره مرمره بهشت از یاد رفته

 

 

در میان جزایر کمتر شناخته شده استانبول، محبوب‌ترین و بزرگترین جزیره، جزیره مارمارا است. جزیره‌ای که تاریخ و تمدن آن به بیشتر از شش هزار سال پیش باز می‌گردد. از دوره رومی‌ها، بیزانس‌ها و عثمانی‌ها مردمانی در این جزیره زندگی می‌کردند و هنوز هم نشانه‌های اندکی از زندگی آن‌ها در این جزیره به جای مانده است.

 

 

سرزمین جادویی

 

 

سرزمین جادویی

 

 

جزیره مارمارا، میزان قابل توجهی از سنگ مرمر را در خود جای داده است و این دلیل اصلی نامگذاری این جزیره جادویی است. مردمی که اکنون در این جزیره زندگی می‌کنند، ترک هستند اما مارمارا، در گذشته میزبان اقوام و اقلیت‌های زیادی بوده است.

صنعت سنگ مرمر و تجارت پر سود آن و هم‌چنین آب‌های بابرکت و بی‌پایان برای ماهی‌گیری، پای اقوام زیادی را به این جزیره باز کرده بود. از اقلیت یونانی تا مردمانی به آیین یهود در کنار هم در این جزیره زندگی می‌کردند. اما جزیره مارمارا، اکنون تنها میزبان مردمان ترک است.

 

 

بهترین کارهایی که می‌توانید در خیابان استقلال استانبول انجام دهید

 

 

بازدید از بناهای قدیمی

 

 

بازدید از بناهای قدیمی

 

 

اگر در جزیره مارمارا قدم بزنید، شاید آنطور که انتظار دارید، خبری از خانه‌های قدیمی در گوشه و کنار و کوچه و پس‌کوچه‌ها نیست، چراکه زندگی در این جزیره در سال ۱۹۳۵ با زلزله بزرگی ویران شد. بسیاری از کلیساها و خانه‌های قدیمی این جزیره نابود شدند. با این حال هنوز هم می‌توانید خانه‌های قدیمی بازسازی شده را مشاهده کنید که برخی از آن‌ها به عنوان مکان‌های دیدنی گردشگری، درهای خود را به روی گردشگران باز گرده‌اند.

یکی از این مکان‌های دیدنی، خانه علی ایزکان است؛ نمونه‌ای از یک خانه چوبی قدیمی که به سبک رومی ساخته شده است. در این خانه جزئیات فراوانی خواهید دید که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. یکی از قابل توجه‌ترین جزئیات این خانه، صنایع دستی‌های باور نکردنی قدیمی است.

 

 

 آرامش بی‌مرز در سرزمین مرمری

 

 

 آرامش بی‌مرز در سرزمین مرمری

 

 

اگر با تور استانبول به این جزیره آمده‌اید و به دنبال فرصتی برای دور شدن از فضای شهری و هیاهوی زندگی مدرن هستید و می‌خواهید روز خود را با عطر طبیعی درختان، صدای آب و آواز پرندگان آغاز کنید، جزیره مارمارا بهترین انتخاب برای شماست.

شور زندگی در این جزیره کوچک در جریان است. همه چیز زنده و تازه است و خبری از سکون نیست. مردم این جزیره، اگر چه سهم چندانی از گردشگری استانبول ندارند، اما دارای منابع درآمدی خوبی هستند.

ماهی‌گیری، باغ‌های عظیم کشت انگور، کارخانه‌های تولید نوشیدنی و البته تجارت سنگ مرمر منابع درآمدی هستند که مردم جزیره با آن‌ها امرار معاش می‌کنند.

 

 

گذری بر تاریخ ترکیه با بازدید از موزه باستان‌شناسی استانبول

 

 

از جنگل‌های بکر تا صنعت سنگ مرمر

 

 

از جنگل‌های بکر تا صنعت سنگ مرمر

 

 

این جزیره به دو قسمت تقسیم شده است: در نیمی از آن، قطعات بزرگ سنگ مرمر از کوه‌ها برداشته می‌شود و بر دل طبیعت خراش می‌گذارد، اما در سوی دیگر جزیره، شاهد روستاهای کوچک، جنگل‌های دست‌نخورده و سواحل زیبا خواهید بود.

هنگامی که به عنوان توریست و با تور گردشگری یا مثلا تور نوروزی استانبول به این جزیره می‌آیید، همه چیز زیبا و شیرین است و شما خودتان را در میان یک سرزمین رویایی خواهید دید. اما زندگی در این جزیره برای ساکنان آن با دشواری‌هایی همراه است.

یکی از بزرگترین مشکلات آن‌ها، نحوه ارتباط با استانبول است. در فصل‌های بد سال یا زمانی که شرایط آب‌وهوایی نامساعد باشد، امکان سفر دریایی وجود ندارد و این ممکن است بر شرایط اشتغال یا زندگی برخی از ساکنان جزیره تاثیرگذار باشد.

 

 

راه رسیدن به جزیره مارمارا

 

 

راه رسیدن به جزیره مرمره

 

 

اگر از بخش اروپایی استانبول خودتان را به ایستگاه اتوبوس‌های دریایی برسانید، بعد از دو و نیم ساعت به این جزیره خواهید رسید و اگر از بندر بخش آسیایی سفرتان را شروع کنید، تقریبا سه ساعت بعد به این جزیره بکر خواهید رسید.

به طور معمول در فصل بهار و تابستان هر روز دو تا شش اتوبوس دریایی، در ساعت‌های مقرر از پیش تعیین شده راهی مارمارا می‌شوند. اما تعداد سفرها در روزهای سرد زمستانی و پاییز، ممکن است به خاطر شرایط آب و هوایی اندکی تغییر کند. این اطلاعات را می‌توانید از میزبان خود در هتل محل اقامت‌تان بپرسید.

مطالب مرتبط