راهنمای گردش در کاخ توپکاپی؛ استانبول

کاخ توپکاپی در تور استانبول تنها اقامتگاهی برای سلطانان عثمانی نبود، بلکه مرکزی برای پژوهش و آموزش در منطقه نیز به حساب می‌آمد. این کاخ بزرگ که از مهم‌ترین ابنیه تاریخی استانبول نیز محسوب می‌شود، بین سال‌های ۱۴۶۰ تا ۱۴۷۸ و به فرمان سلطان محمد دوم ساخته شد. اما در طول تاریخ چند بار به واسطه دست به دست شدن شهر اشغال و سپس بخش‌هایی به آن اضافه شد.

در میانه‌های قرن ۱۹ میلادی، به واسطه برنامه‌های متفاوت و مراسماتی که در محل کاخ برگزار می‌شد، سلطان آن زمان شهر به کاخ دیگری در شهر نقل مکان کرد تا توپکاپی بیشتر حالت تشریفاتی به خود بگیرد. در سال ۱۹۲۴ در نهایت مصطفی کمال آتاتورک دستور داد تا کاخ توپکاپی به موزه تبدیل شود.

 

 

topkapi-place

 

 

این کاخ مساحتی به اندازه ۷۰۰ هزار متر مربع دارد که این فضا جدا از باغ‌های پادشاهی معروف آن است. معماری آن نیز به سبک بیرونی و اندرونی است که در ساخت کاخ‌های آن زمان و تشکیل حرم‌سرا کاملا باب بوده است. برای بازدید از کاخ نیز شما بخش‌هایی همچون اقامتگاه، موزه و مرکز نمایشگاه‌ها را پیش رو خواهید داشت و همچنین می‌توانید در تاریخ‌هایی مشخص مراسم‌ها یا برنامه‌های متفاوت را نیز به تماشا بنشینید.

 

 

هتل‌های اطراف گرند بازار استانبول

 

 

معماری

 

 

معماری

 

 

قبل از ورود به موزه، باید از بخش‌های مختلف این بنا دیدن کنید که خود موزه‌‌ی بزرگ معماری تاریخی دوره‌ی عثمانی است. در بخش بیرونی چهار حیاط وجود دارد که در حیاط اول شما می‌توانید ابتدا از دروازه‌ی پادشاهی یا باب همایون دیدن کنید که عملا یکی از ورودی‌های معروف کاخ است و بسیاری از آن وارد کاخ می‌شوند. دروازه‌ی میانی یا باب‌السلام با دو برج زیبایش، یکی دیگر از دیدنی‌های این بخش از کاخ است و بعد از آن نیز شما به حیاط اصلی وارد می‌شوید که بخش زیادی از برنامه‌ها در آن برگزار می‌شود. در این حیاط کلیسای ایرنه نیز وجود دارد که  یکی از بخش‌های بسیار جذاب بازدید شما از توپکاپی خواهد بود.

 

 

yard

 

 

حیاط دوم با داشتن ساختمان‌های اداری توپکاپی، چند بنای زیبا در خود دارد که شاید یکی از بهترین آن‌ها کنسول پادشاهی یا همان دیوان همایونی است. جایی بسیار زیبا با طراحی پرجزییاتش واقعا چشم‌نواز است. برج عدالت و خزانه داری از دیگر بخش‌های دیدنی این قسمت از کاخ هستند.

 

 

yard-3

 

 

در حیاط سوم، اول از همه چیز دادگاه و عرض اوداسی یا همان تالار بازدیدکنندگان نگاه شما را به خود معطوف می‌کند. کتابخانه سلطان احمد سوم نیز در این بخش وجود دارد که از نظر معماری در نوع خود واقعا عالی است.

 

 

yard-4

 

 

در حیاط چهارم نیز همه چیز به باغ زیبای این محل معطوف می‌شود که با سنگ‌های مرمری تزیین زیبا و چشم‌نوازی دارد. البته چند ساختمان زیبا از جمله کیوسک بغداد نیز در آن وجود دارد که از آن‌ها نیز باید بازدید کرد. البته اینهایی که گفتیم، تنها بخشی از جاذبه‌های محیط بیرونی کاخ توپکاپی هستند و دیدنی‌های بسیار بیشتری در آن وجود دارد.

 

 

بهترین هتل‌های ۵ ستاره خانوادگی در استانبول

 

 

موزه

موزه به بخش‌های متنوعی تقسیم بندی شده است که در زیر برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 

 

تجهیزات جنگی

 

 

weapon-collection

 

 

در این بخش می‌توانید تولید ارتش عثمانی در زمینه جنگ و نبرد را تماشا کنید. تجهیزاتی از قبیل شمشیرهای پادشاهی، سپرهای بسیار زیبا و گرز و سپر و چیزهایی از این قبیل در این قسمت از موزه به تماشا گذاشته شده که بسیار جذاب نیز هستند.

 

 

سفال‌های چینی و ژاپنی

 

 

سفال‌های چینی و ژاپنی

 

 

در موزه توپکاپی مجموعه‌ای گران‌بها از سفال‌های چینی و ژاپنی به نمایش در آمده که بسیاری از آن‌ها در این کاخ برای پادشاهان مورد استفاده قرار می‌گرفت. یکی از بزرگ‌ترین و منحصر به فردترین مجموعه‌های دنیا در این زمینه که تعداد تمام آن‌ها به بیش از ۱۰ هزار شیء مختلف می‌رسد. این سفال‌ها از سده‌ی ۱۳ تا قرن ۲۰ میلادی را شامل می‌شوند.

 

 

تجهیزات برنزی و طلایی

 

 

تجهیزات برنزی و طلایی

 

 

تجهیزات برنزی بخش بسیار مهمی از کاخ توپکاپی بودند و بهترین آن‌ها که از گذشته باقی مانده را می‌توانید در این قسمت از موزه ببینید. دکورهای طلایی زیادی نیز هستند که دیدن از آن‌ها نیز به شما توصیه می‌شود.

 

 

در نوروز ۹۸ با تور استانبول به روزگار عثمانی سفر کنید

 

 

سفال‌ها و اجناس شیشه‌ای اروپایی

 

 

سفال‌ها و اجناس شیشه‌ای اروپایی

 

 

در بخش سفال و ظروف مختلف، عثمانی‌ها به ژاپن و چین بسنده نکرده و اجناس زیادی از اروپا به همراه آورده‌اند که تعداد زیادی از آن‌ها را می‌توانید در این قسمت موزه به تماشا بنشینید.

 

 

زیورآلات

 

 

زیورآلات

 

 

شاید یکی از بخش‌های بسیار جذاب موزه، بخش زیورآلات آن باشد که جدا از جاذبه‌های بصری حیرت‌انگیز، از ارزش مالی بسیار بالایی نیز برخوردارند.

 

 

نمایشگاه‌ها

در بخش نمایشگاه‌های کاخ توپکاپی به صورت دوره‌ای نمایشگاه‌های مختلفی از جمله کارهای نقاشی مدرن یا آثار خارجی به نمایش در می‌آید. برنامه این نمایشگاه‌ها را می‌توانید از سایت خود کاخ توپکاپی دنبال کنید. دیدن این کاخ در تور استانبول نوروز 98 انتخاب مناسبی است. 

مطالب مرتبط