گردش یک روزه در بویوکادا جزیره زیبای استانبول

هیچ چیز در یک روز آفتابی نمی‌تواند به اندازه رفتن به بویوکادا بزرگ‌ترین جزیره در تور استانبول جذاب و هیجان‌انگیز باشد. این جزیره که برای گردش‌های بهاری و تابستانی یکی از بهترین گزینه‌های استانبول شناخته می‌شود آرامش، هوای عالی و زیبایی دریای آبی را به شما تقدیم می‌کند.
بویوکادا بزرگ‌ترین جزیره بین نه جزیره‌ای است که به نام جزایر پرنس شناخته می‌شوند. شما می‌توانید با وسیله‌های مختلفی همچون اتوبوس دریایی یا کشتی از مبدا کادیکوی، بستانچی، سیرکچی، و کاباتاش به این جزیره بروید.

 

 

تور بویوکادا

 

 

تور بویوکادا

 

 

به محض این که از ساختمان‌های تاریخی اسکله بویوکادا فاصله بگیرید کافه‌ها، رستوران‌ها، و فروشندگان بستنی با طعم‌های خوشمزه شما را محاصره می‌کنند. این جزیره با سگ‌ها و گربه‌های اهلی، موقعیت‌های جذاب دوچرخه سواری و صد البته مرغ دریایی‌ها انتظار شما را می‌کشند تا استقبالی گرم به جا آورند.
هوا در بویوکادا بسیار دل‌انگیز است بنابراین توصیه می‌کنیم صبح‌تان را با خوردن صبحانه در کافه Pasticceria، درست در سمت چپ برج ساعت شروع کنید و به تماشای پرواز مرغ‌های ماهی‌خوار و گربه‌های اهلی و تنبل بپردازید. برای گردشی کامل همیشه یک راهنمای بومی مسلط به زبان از هر چیزی بهتر خواهد بود. بهتر است گردش‌تان را با بازدید از کلیسای کلیسای حاجیا یورگی و مسیر زیبای پر از گل و گیاه آن شروع کنید.
در طول جاده شما می‌توانید از بخش‌های بومی، خانه‌های دوره عثمانی و تراس‌های پر گل‌شان دیدن کنید. روبروی باشگاه تفریحات آبی جزیره می‌توانید بستنی فروشی‌هایی را پیدا کنید که بستنی‌های دست‌ساز خوشمزه‌ای را عرضه می‌کنند. بنابراین اگر تشنه و خسته بودید تجربه خوردن این بستنی‌ها را از دست ندهید. همچنین شما در فاصله رسیدن به کلیسا می‌توانید خانه یکی از نام‌داران ادبیات ترکیه یعنی رشات نوری گون تکین را هم ببینید.

 

 

کلیسا حاجیا یورگی

 

 

کلیسا حاجیا یورگی

 

 

درست قبل از اینکه وارد مسیر اصلی کلیسا به سمت تپه شوید به میدانی می‌رسید که تعداد زیادی کالسکه و دوچرخه در آن وجود دارد. شما می‌توانید مسیر تپه به سمت کلیسا را با پای پیاده بروید و یا سوار کالسکه و دوچرخه شوید. البته مسیر طولانی و سخت است به همین دلیل به نظر می‌رسد رفتن با کالکسه گزینه بهتری باشد. شما می‌توانید در حین کالسکه سواری تماشای محیط پیرامون، منظره‌ای از استانبول را هم در پس‌زمینه ببینید.
در یک کلمه می‌توان کلیسای حاجیا یورگی را افسانه‌ای توصیف کرد. این کلیسا در بالای تپه‌ای به ارتفاع ۲۰۲ متر قرار گرفته است. در سمت راست کلیسا نیز می‌توانید خانه‌های روحانیون و همچنین صومعه‌ای که درهای آن بسته شده را ببینید. اگر گرسنه هستید می‌توانید به یوجه تپه کافه‌ای در سمت چپ کلیسا بروید و از غذاهای سبک و مختصر خوشمزه نوش جان کنید. محلی‌ها به شدت معتقد هستند که این کلیسا دعاها را مستجاب می‌کند به همین دلیل در بدو ورود به آن اولین چیزی که می‌بینید اشیای از قبیل ساعت، گردنبند و محوظه‌های شیشه‌ای هستند. به علاوه محلی‌ها می‌گویند آب این کلیسا خاصیت شفابخشی دارد.

 

 

گذری بر تاریخ ترکیه با بازدید از موزه باستان‌شناسی استانبول

 

 

زیر درختان کاج

 

 

زیر درختان کاج

 

 

در بازگشت و پایین کلیسا اما جنگلی از درختان کاج می‌بینید که پیاده‌روی ۲۰ دقیقه‌ای جذابی به شما هدیه می‌دهد. می‌توانید در این جنگل قدم بزنید و از درختان سرسبز با نوای زیبای پرندگان دیدن کنید. جدا از زیبایی این جنگل از لحاظ تاریخی هم از اهمیت بالایی برخوردار است.
در طی این پیاده‌روی می‌توان یتیم‌خانه یونانی چوبی که هنوز عنوان بزرگ‌ترین سازه چوبی دنیا را یدک می‌کشد ببینید. این ساختمان که ۳۰ سال است بلااستفاده رها شده هنوز بعد گذشت ۱۰۰ سال از لحاظ معماری چالش برانگیز است.

 

 

مسیر عشق

 

 

مسیر عشق

 

 

سوار کالسکه شوید و مسیرتان را از صومعه هریستوس به سمت منطقه نظام ببرید. البته یادآوری کنیم که شما نباید جزیره را بدون دیدن مسیر عشق (Aşıklar Yolu) و دیلبورنو ترک کنید. بعد از این که در این مسیر گردش کردید به تماشای منظره دریا از کافه آشیکلار بنشینید و از نوشیدن چای لذت ببرید.
اگر می‌خواهید در مسیر فوق‌العاده قدم بزنید پیشنهاد می‌کنیم به پرنسس کُیو (پرنسس بی) بروید که درست در سمت چپ شما و در ساحل یوروک علی قرار دارد. حالا که در این منطقه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم از عمارت عثمانی کُن پاشا و عمارت عضت پاشا که لئون تروتسکی در آن مانده بود دیدن کنید. ساختمان‌های رنگی و زیبای منطقه نظام شما را به داستان‌های شاهزادگان می‌برد.

 

 

 

پنج قانون نانوشته برای گردشگران در فرهنگ استانبول

 

 

زمان بازگشت

 

 

زمان بازگشت

 

 

حقیقت اینست که انقدر در جزیره به شما خوش میگذرد که به کل گذر زمان را فراموش می‌کنید. خوشبختانه آخرین کشتی ساعت ۱۲:۳۰ اسکله را ترک می‌کند. با این که دوست ندارید از جزیره بروید ولی هنوز فرصت آن را دارید تا شامی صمیمی قبل از رفتن نوش جان کنید.
اما کجا شام بخورید؟ شما می‌توانید جاهای برجسته‌ای همچون هتل Prenses Büyükada یا هتل Splendid Palace و یا Hagia Nikola Pension در حاجیا نیکولا بی شام بخورید. به علاوه رستوران‌های کنار اسکله هم غذاهای خوبی در پس‌زمینه دریا ارائه می‌دهند. یکی از کارهای رایج در بویوکادا خوردن بستنی قیفی و قدم زدن در امتداد ساحل است. شما می‌توانید از نقاط برجسته‌ای مثل پرینکپیکو و روما بستنی، بستنی بخرید.

مطالب مرتبط