معرفی میراث فرهنگی یونسکو در ترکیه که نباید دیدنشان را از دست دهید

ترکیه دارای طیف وسیعی از میراث فرهنگی و تاریخی سال‌های دور بوده و یکی از مقاصد موردعلاقه تاریخ‌دوستان است. مطمئنا وقتی با تور ترکیه به بازدید از این کشور بروید، با تعدادی از مکان‌های تاریخی آشنا خواهید شد. اما اهمیت و قدمت برخی از آن‌ها به قدری بالاست که حتی به ثبت میراث فرهنگی یونسکو نیز رسیده‌اند. ما در این مقاله شما را با نقاط میراث جهانی یونسکو که باید از آن‌ها بازدید کنید، آشنا خواهیم کرد.

 

 

آفرودیسیاس

 

 

آفرودیسیاس

 

 

این شهر یونانی باستان که قدمت آن به 3 قرن قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد یکی از نقاط تاریخی و قابل توجه ترکیه است. آفرودیسیاس در استان آیدین واقع شده و میزبان معبد آفرودیت است. شما در این شهرک با ستون‌های سنگی بلند و سنگ مرمری روبرو خواهید شد که نماینده روزگاران شکوه و جلال هستند.

آدرس: Geyre Mahallesi, 09385 Karacasu, Aydın Province

 

 

ببینید: دیدنی‌های کوش آداسی؛ جزیره‌ی پرندگان در ترکیه

 

شهر باستانی آنی

 

 

شهر باستانی آنی

 

 

آنی در حقیقت شهری مرزی در نزدیکی مرز بین ترکیه و ارمنستان بوده و در قرون ۱۰ و ۱۱ زیر سلطه حکومت ارمنی قرار داشت. این شهر مرزی میزبان چندین کلیسا و نقطه مذهبی بود که امروزه از آن‌ها خرابه‌هایی بیش نمانده است. اگر برای بازدید از این محل بروید متوجه وجه تشابه زیادی بین معماری ارمنی و آنی خواهید دید که به دلیل نزدیکی دو کشور به هم، به دست آمده است.

آدرس: Ocaklı Köyü Yolu, 36000 Ocaklı Köyü, Kars

 

 

شهر باستانی تروی

 

 

شهر باستانی تروی

 

 

حتی اگر چیزی در مورد این شهر ندانید، باز هم داستان مشهور نبرد تروی را شنیده‌اید. شاید غافلگیر شوید که بدانید تروی در این کشور واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های آن نیز شمرده می‌شود و قدمتش به حدود ۴ هزار سال قبل نیز بر می‌گردد. کشف تروی نخستین ارتباط بین تمدن‌های آناتولی و مردم دریای مدیترانه را نشان می‌داد. گرچه این خرابه با آن چه در فیلم‌ها دیده‌اید متفاوت است اما به هیچ وجه بازدید از آن را به تعویق نیاندازید.

آدرس: Tevfikiye Köyü,17100 Çanakkale Merkez, Çanakkale

 

 

بکرترین سواحل ترکیه برای غواصی و شنا

 

 

شهر بورسا و روستای کومالیکیزیک

 

 

شهر بورسا و روستای کومالیکیزیک

 

 

بورسا یکی از شهرهای قدیمی دوره عثمانی با جاذبه‌های دیدنی فروانی همچون مساجد خوش نقش و نگار است. البته هنوز تحقیقات درباره بسیاری از نقاط آن ادامه دارد اما به طور کلی بورسا یکی از مکان‌های شگفت‌انگیزی‌ست که حتما باید از آن دیدن کنید. در حدود ۱۰ کیلومتری بورسا، روستای کومالیکیزیک واقع گردیده که دارای گذرگاه‌های تنگ و سنگی بوده و نمای بسیار جذابی دارد. به این روستای تاریخی برید و در کوچه پس کوچه‌های سنگی و تو در تو قدم بزنید و بعد به بازدید از ساختمان‌های باشکوه عثمانی همچون مساجد آن بپردازید. 

آدرس: Bursa, Turkey

 

 

شهر سفرانبلو

 

 

شهر سفرانبلو

 

 

سفرانبلو یکی از شهرهای تجاری دوران عثمانی است که به دلیل قرارگیری بین مسیر اصلی تجارت شرق و غرب، محل اطراق کاروان‌ها بود. البته این شهر در طی دوران‌های مختلف مورد بازسازی و تحول قرار گرفت و تقریبا هیچگاه از بین نرفت. با این که چهره سفرانبلو کاملا تغییر کرده اما جاهای تاریخی و دیدنی فراوانی دارد که باید از آن‌ها بازدید کنید.

آدرس: Safranbolu, Turkey

 

 

قشنگ‌ترین شهرهای توریستی ترکیه که حتما باید به آنها سفر کنید

 

افسوس

 

 

افسوس

 

 

تقریبا افسوس یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های باستانی ترکیه است که به دلیل شرایط محیطی بخش‌های زیادی از آن هنوز پابرجا مانده‌ است. افسوس در ۳ کیلومتری جنوب شهر سلجوق در استان ازمیر ترکیه قرار گرفته و بزرگ‌ترین مجموعه به جامانده از یونانیان در مدیترانه شرقی است. این شهر تاریخی میزبان یکی از ۷ کلیسای نام برده در عهد جدید بوده و حتی گفته می‌شود انجیل یوحنا نیز در این مکان به رشته تحریر در آمده است.

آدرس: Atatürk Mh., Atatürk Mah, Uğur Mumcu Sevgi Yolu, 35920 Selçuk, İzmir

 

 

مسجد جامع و بیمارستان دیوریگی

 

 

مسجد جامع و بیمارستان دیوریگی

 

 

مسجد جامع و بیمارستان دیوریگی و یا دیوریغی، به دستور احمدشاه در سال ۱۲۹۹ در منطقه ویوریگی واقع در استان سیواس ساخته شد. این مسجد نمونه بارز هنر اسلامی‌ست که تا به امروز پا برجا مانده است. این منطقه در سال ۱۹۸۵ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید.

آدرس: Kemenkeş Mahallesi, Ulu Cami Cd., 58300 Divriği, Sivas

 

 

۹ سوغاتی مشهور ترکی که بهتر است یادگاری ببرید

 

 

خاتوشا

 

 

خاتوشا

 

 

خاتوشا را به نام‌های دیگر همچون هاتوسا، هاتوساس، هاتوشا، کاتوشا و یا کاتوسا نیز می‌شناسند. این شهر پایتخت امپراطوری هیتی بود و آن‌طور که از خرابه‌های به جا مانده پیداست در زمان این حکومت، توجه زیادی به زیبایی و معماری شهری می‌شده است. در سطح شهر مجسمه‌ها و تندیس‌های تزئینی متعددی به کار رفته و دروازه با شکوه تمام ساخته شده‌اند. این منطقه یکی دیگر از نقاط میراث جهانی یونسکو است که از توجه و اهمیت زیادی برخوردار است.

آدرس: Hisar Mahallesi, 19310 Boğazkale, Çorum Province

 

 

نمرود داغ

 

 

نمرود داغ

 

 

کوه نمرود یا نمرود داغ یکی از مکان‌های تاریخی و مرموز ترکیه است که در استان آدی‌یامان در شرق این کشور قرار گرفته است. از کوه بالا بروید و شاهد بلوک‌های سنگی‌ای باشید که به صورت تندیس‌های عظیم و چشمگیر در آمده‌اند. وزن هر کدام از این سنگ‌ها به حدود ۹ تن می‌رسد.‌ همچنین این مکان از بزرگ‌ترین ساختمان‌های دوران هلنی بوده و میزبان آرامگاه آنتیوخوس اول پادشاهان کوماژن نیز هست.

آدرس: Kayadibi Köyü,02400 Kâhta, Adıyaman Province

 

 

معروف‌ترین جاده‌های دیدنی برای دوچرخه‌سواری در ترکیه

 

پرگامون

 

 

پرگامون

 

 

پرگامون یا پرگامه که به یونانی پرگاموس تلفظ می‌شود، یکی از شهرهای یونان باستان است که در شمال آناتولی قرار داشت. در طی اکتشافات عمیقی که بر این شهر صورت گرفت، ذخایر تاریخی وسیعی به دست رسید. حتی گفته می‌شود پرگامون بعد از اسکندریه بزرگ‌ترین کتابخانه جهان یونان باستان را دارا بود. این شهر زادگاه طبیب معروف جالینوس نیز هست. شما می‌توانید از خرابه‌های به جا مانده همچون سالن تئاتر دیدن کنید.

آدرس: Zafer Mahallesi, 35700 Bergama, İzmir

مطالب مرتبط