راه‌های حمل و نقل در پاتایا؛ تایلند

پاتایا از شهرهای پرجنب و جوش تور تایلند در استان چنبوری است که در خلیج تایلند واقع شده و به شب زنده‌داری و تفریحات ساحلی‌اش شهرت دارد. با این که گزینه‌های حمل و نقل عمومی در این شهر محدود است و بیشتر از هر چیزی اتوبوس محلی و وسیله‌ای به نام songthaew رواج دارد. اما آنقدری هستند که بتوانید نقاط اصلی و گردشی شر را کاوش کنید. اما اگر وسیله نقلیه خودتان را اجاره کنید قاعدتا آزادی بیشتری خواهید داشت. در اینجا ما به راه‌های حمل و نقل در پاتایا می‌پردازیم.

 

 

اتوبوس‌های محلی

 

 

اتوبوس‌های محلی

 

 

پاتایا دارای چند اتوبوس محدود محلی‌ست که یا مسیرهایش مرتبا عوض می‌شود و یا در اغلب مواقع به کل در مسیر کار نمی‌کنند. شما باید در مدت اقامت خود وسایل نقلیه محلی و ساعت‌های آن‌ها را بررسی کنید. عموما اتوبوس‌ها در جاده‌ اصلی از پاتایا، جامتین، و ناکلوا با توقف در سوپرمارکت Big C خدمات‌شان را ارائه می‌دهند. این اتوبوس‌ها عموما برای راحتی تشخیص در مسیر حمل و نقل دارای کدهای رنگی هستند. به علاوه بهتر است اگر می‌خواهید به مرکز خرید و یا هتلی بروید بر روی نقشه از یک راننده اتوبوس مسیر درست را بپرسید.

 

 

Songthaew

 

 

Songthaew

 

 

این ماشین‌ها که به اتوبوس‌های بات نیز شناخته می‌شوند اصلی‌ترین روش حمل و نقل در پاتا هستند. این ماشین‌ها وانت کامیون‌هایی هستند که برای حمل و نقل مردم دوباره بازسازی شده‌اند. به این صورت که دو طرف آن را نیمکت برای نشستن و وسط را فضایی برای ایستادن قرار می‌دهند.
این وسیله ارزان و مقرون به صرفه بوده و با وجود این که بعضی وقت‌ها شلوغ هستند اما در عوض مسیرهای مشخصی را دور تا دور شهر می‌چرخند و مردم را جا به جا می‌کنند. آن‌ها در امتداد جاده ساحلی، در نزدیکی خیابان واکینگ استریت، امتداد جاده پاتایای 2، دور جامتین و همچنین ناکلوا را می‌گردند.

 

 

بهترین هاستل‌های خانوادگی در پاتایا برای سفر مقرون به صرفه

 

 

تاکسی

 

 

تاکسی

 

 

عموما شما در پاتایا تاکسی‌های شهری کیلومترانداز نمی‌بینید که محلی باشند. آن‌هایی هم که گاها می‌بینید عموما تاکسی‌هایی هستند که از بانکوک مسافر آورده‌اند و به دنبال هزینه‌های بازگشت خود هستند و ممکن است به اطراف پاتایا سرویس ببرند. خیلی نادر است که تاکسی‌های پاتایا دارای شمارنده باشند. بنابراین بهتر است قبل از سوار شدن بر سر قیمت توافق کنید. با این همه تاکسی‌های جاده دوم موظف به استفاده از کیلومترشمار هستند. زیرا به عنوان تاکسی‌های محلی شناخته می‌شوند. به علاوه شرکت‌های تاکسی‌رانی خصوصی زیادی در پاتایا وجود دارند که برای گردش‌های خارج شهر خدمات و ماشین ارائه می‌دهند.

 

 

موتورتاکسی‌ها

 

 

موتورتاکسی‌ها

 

 

موتورسیکلت‌های تاکسی در سراسر پاتایا در دسترس هستند و سریع و راحت مردم را در شهر جا به جا می‌کنند. این‌ها برای مسافران تنها مقرون به صرفه هم تمام می‌شوند. مثل همه جای دنیا، قبل از سوار شدن اول بر سر قیمت توافق کنید و بعد سوار شوید. همچنین حتما کلاه‌ ایمنی را بر سر خود بگذارید.

 

 

وسایل نقلیه اجاره‌ای

 

 

وسایل نقلیه اجاره‌ای

 

 

اما اگر می‌خواهید به جای این راه‌های پردرسر راحت باشید و آزادی عمل داشته باشید می‌توانید با اجاره کردن وسایل نقلیه مثل موتور سیکلت و ماشین به هر جا که دوست دارید بروید و گردش کنید. معمولا این وسایل از طرف زوج‌های جوان و مسافران تنها که می‌خواهند استقلال داشته باشند خیلی مورد استقبال قرار می‌گیرند.
البته می‌دانید که برای رانندگی در خیابان‌های پاتایا باید گواهینامه معتبر داشته باشید. حتما در استفاده از موتور کلاه ایمنی را بر سر خود بگذارید. اجاره ماشین برای خانواده‌ها نیز راهی آسان‌تر و راحت‌تر به نظر می‌رسد. اما شوربختانه ترافیک در خیابان‌های شلوغ و دسترسی سخت به پارکینگ‌ها می‌تواند از مشکلات رانندگی در پاتایا باشد. می‌دانید که، در تایلند باید از سمت چپ برانید.

 

 

معرفی بهترین رستوران‌های روی سقف در پاتایا

 

 

قایق‌ها

 

 

قایق‌ها

 

 

خدمات منظم کشتی و قایق‌رانی پاتایا را به جزیره همسایه خود یعنی کو لارن متصل می‌کند. کشتی‌ها معمولا از اسکله بالی های حرکت می‌کنند و ظرف 45 دقیقه به پاتایا می‌رسند. قایق‌های مسافربری سریع در سراسر ساحل پاتایا پیدا می‌شوند و این مسیر را ظرف 15 دقیقه طی می‌کنند. به علاوه شما می‌توانید حتی از تاکسی قایق‌ها نیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید از خلیج تایلند گذر کنید هر روز یک جفت قایق سریع بین اسکله بالی های و اسکله خائو تاکیاب در هوا هین را می‌پیمایند. این مسیر در حدود یک ساعت و نیم پیموده می‌شود که در مقایسه با سفر زمینی خیلی سریع‌تر است.

 

 

قطار بین شهری

 

 

قطار بین شهری

 

 

پاتایا یکی از شاخه‌های خط راه آهن شرقی است که عموما قطارهای آن بین ایستگاه قطار Hualamphong بانکوک و Ban Plu Ta Luang در استان چنبوری در حرکت هستند. با اینکه تعداد قطارها زیاد نیست اما قیمت کلاس 3 آن به شدت مقرون به صرفه است. به طور کلی دو ایستگاه قطار در پاتایا وجود دارد که شامل ایستگاه اصلی پاتایا و ایستگاه قطار کوچک‌تر یعنی Pattaya Tai در نزدیکی ساحل جامتین می‌شود.

 

 

راهنمای گردشگری در ساحل ناکلوا و وانگ آمات؛ پاتایا

 

 

اپلکیشن‌های حمل و نقل

 

 

اپلکیشن‌های حمل و نقل

 

 

شرکت حمل و نقل Grab در پاتایا نیز فعالیت می‌کند که شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار آن‌ها بر روی گوشی یک سرویس سفارش دهید. این ماشین‌ها راهی مقرون به صرفه برای گردش در شهر و اطراف آن محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط