تجربه سنت دیرینه گرجی‌ها در حمام‌های گوگرد تفلیس

تفلیس به عنوان یکی از توریستی‌ترین شهرهای گرجستان، جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. یکی از این جاذبه‌های اعجاب انگیز، حمام‌های گوگرد تفلیس است. اگر با تور گرجستان سفر کرده‌اید، فرصت بازدید از این حمام‌های سنتی را از دست ندهید تا هم از فواید درمانی این حمام‌ها بهره‌مند شوید و هم سنت دیرینه‌ای را که از قرن‌ها پیش نسل به نسل به مردم امروز گرجستان به ارث رسیده است را تجربه کنید.

 

 

چشمه‌های گوگرد و شهر شگفت انگیز

 

 

amazing city

 

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از دلایل شکل‌گیری شهر تفلیس، کشف چشمه‌های گوگرد در این منطقه بود. بر اساس آنچه در سندهای تاریخی آمده، در قرن پنجم میلادی، پادشاه گرجستان چشمه‌های گوگرد را در مرکز این کشور (گرجستان امروزی) کشف کرد و سپس تصمیم گرفت به خاطر این موهبت طبیعی، شهری در اطراف آن بسازد. برای همین هم نام تفلیس (محل گرم) برای این منطقه انتخاب شد.
چشمه‌های گوگردی، بخشی از جاذبه های طبیعی گردشگری تفلیس هستند. با این حال علاوه بر گردشگران، بسیاری از مردم محلی تفلیس روزانه و مردمی از نقاط دورتر گرجستان، گاه به گاه از این حمام‌ها برای ماساژ، تفریح و مدیتیشن بهره می‌گیرند.

 

 

مزایای حمام گوگرد

 

 

benefits

 

 

شهر تفلیس بر فراز چشمه‌های آب گرم، ساخته شده است و حرارت آب حاوی گوگرد به طور معمول حدود ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد است. وقت‌گذرانی در حمام گوگرد، یک فرصت خوب برای استراحت و مدیتیشن است. به خصوص اگر در ماه های سرد سال یا در فصل بهار به تفلیس سفر کرده باشید، گرمای دلنشین حمام، یک موقعیت بی‌نظیر استراحت و تجدید انرژی برای‌تان فراهم می‌کند.
علاوه بر این، بر اساس گفته گرجی‌ها، حمام‌های گوگرد درمان فوق‌العاده‌ای برای مشکلات پوستی مانند اگزما، حساسیت، آکنه و خشکی پوست است. درمان درد مفاصل، مشکلات سوءهاضمه و حتی بی‌خوابی و خواب ناآرام از ویژگی‌های دیگری است که برای این حمام برشمرده‌اند.

 

 

۴ دلیل خاص برای سفر به گرجستان

 

 

بهترین حمام‌های تفلیس

آبانوتوبانی یکی از مناطق تفلیس، مرکز این حمام‌ها است. در این منطقه نسبتا کوچک، ده حمام گوگرد فعالیت می‌کنند. تمامی این حمام‌ها، دارای اتاق‌های خصوصی با استانداردها و قیمت‌های مختلف هستند که در ادامه برخی از آن ها را معرفی و بررسی می‌کنیم.

 

۱- گرمابه اربلیانی (ORBELIANI BATHHOUSE)

 

 

orbeliani

 

 

اگر از بیرون به ساختمان این حمام نگاه کنید، محال است که حدس بزنید یکی از منحصربه‌فردترین حمام‌های گوگرد جهان پیش روی شماست. شاید حدس بزنید که شاهد یک منظره زیبا از یک مسجد قدیمی هستید، اما با ورود به این مجموعه، متوجه خواهید شد که اتاق‌های خصوصی بنا شده در این فضای دل‌انگیز، شما را به اشتباه انداخته است.

در این حمام، تمامی کارکنان به زبان انگلیسی با شما صحبت می‌کنند. ارائه خدمات با سرعت و کیفیت خوبی انجام می‌شود و همه چیز برای یک تجربه دل‌انگیز فراهم شده است.

 

 

۲- گرمابه گوگردی شماره پنج (No 5 Sulphur Bathhouse)

 

 

no-five

 

 

این گرمابه یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین حمام‌های تفلیس است. در هنگام ورود به این گرمابه با جمعیت زیادی از مردم مواجه می‌شوید. به همین دلیل هم شاید ارایه خدمات به شما با سرعت و کیفیت مطلوب‌تان فاصله داشته باشد اما فضای این حمام و اتاق‌های آن آنقدر زیبا هستند که نمی‌توان به سادگی از آن‌ها گذشت.

 

 

۳- حمام گولو (GULO’S BATHS)

 

 

 حمام گولو

 

 

حمام گولو یکی از زیباترین حمام‌های گوگردی تفلیس است که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. این حمام به خاطر اتاق‌های تمیز و بزرگ در کنار کارکنانی که با مهربانی و حوصله به شما خدمات ارایه می کنند، مشهور شده است.

 

 

۴- حمام گوگردی ملکه  (QUEEN'S SULPHUR BATH)

 

 

 quien-bathroom

 

 

این حمام، نسبت به حمام‌های دیگر تفلیس، یک حمام چندان سنتی به شمار نمی آید. با این حال کارکنان حرفه‌ای و ماساژهای مطلوب از ویژگی‌های این حمام هستند. اگر به این حمام می‌روید، انتظار دکوراسیون زیبا و خاصی نداشته باشید، فقط مطمئن باشید که بهداشت این حمام تضمین شده است.

 

 

معرفی مرکز خرید گالریا تفلیس؛ گرجستان

 

 

تجهیزات مورد نیاز

 

 

equipment

 

 

در بیشتر حمام‌های سنتی گرجستان که امروز به پاتوقی برای گردشگران تبدیل شده‌اند، تمام امکانات و وسایل مورد نیاز عرضه می‌شوند اما اگر می‌خواهید هزینه‌های‌تان را کاهش دهید، بهتر است حوله، شامپو و صابون‌ همراه ببرید.

علاوه بر این حتما یک بطری کوچک آب به همراه داشته باشید چراکه به خاطر دمای بالای حمام احتمالا تشنه می‌شوید.

مطالب مرتبط