خوشمزه‌ترین غذاهای هندی که فقط باید در خیابان‌ بخورید

غذاهای خیابانی آماده خوردن و یا نوشیدنی‌ها به طور معمول در خیابان‌ها، مناطق عمومی مانند بازار و یا نمایشگاه‌ها توسط فروشنده با یک ارابه و یا گاری به فروش می‌رسد. خیابان‌های هند بخاطر انواع غذاهای ارزان و خوشمزه شهرت پیدا کرده و هر کدام از شهر‌ها در یکی از غذاها سرآمد است. برای سفر با تور هند بهتر است بدانید، خیابان‌های دهلی برای غذاهای هندی و غذاهای چینی با مزه هندی شهرت داشته و شمال شرق هند نیز به غذاهای فوق العاده‌ای نظیر نگا، آسام لاکسا و بامبو شات با طعم خوب و قیمت ارزان مشهور است. اما نکته حائز اهمیت برای عموم مردم، تازگی و پاکیزگی آن در عرضه‌ی خیابانی‌ست.

 

Chole Bhature

 

 

Chole Bhature

 

 

دهلی، پایتخت هند یکی از بهترین مکان‌ها برای غذاهای خیابانی است. در این شهر انواع غذای کنار خیابانی و صندلی‌هایی برای نشستن ارائه می‌شود. Chole bhature یک ظرف پنجابی اما بسیار محبوب در شهرهای بزرگ هند بوده و بهترین آن در دهلی یافت می‌شود. این غذا به طور معمول برای صبحانه سرو می‌شود. اسنک‌های کنار خیابانی نظیر rajma chawal, prathe از دیگر غذاهای رایج دهلی است.

 


Poha-Jalebi

 

 

Poha-Jalebi

 

 

ایندور بزرگترین شهر و پایتخت تجاری هند معروف به "قلب هند" است. ایندور به غذاهای پخته با نام‌های namkeens، samosa، chaats، lapsi و بهترین بافلاها شهرت دارد. Poha-Jalebi بهترین غذای خیابانی و در اصل مخصوص ایندور است که با رشته، پفک هندی و یا زولبیا سرو می‌شود.

 

Litti Choka

 

 

Litti Choka

 

 

پاتنا، معروف‌ترین غذای مردم بیهار، جارخند و اوتار پرادش شرقی است. غذای محلی بیهار از ساتو نوعی آرد خاص تهیه می‌شود و به همراه چوخا که با سیب زمینه پخته می‌شود و برینجال، گوجه و یک کاسه سس مخصوص سرو می گردد. Litti Chokha بهترین صبحانه، ناهار و شام و یکی از مهم‌ترین ظرافت‌های آشپزی بیهار است. هرگز فرصت چشیدن این غذا را در خیابان‌های پاتنا از دست ندهید.

 

Aloo Tikki

 

 

Aloo Tikki

 

 

این غذا محبوب‌ترین خوراکی بین جاده‌ای مخصوصا در لاکنو و دیگر مناطق هند است. aloo tikki یکی از وسوسه‌انگیزترین خوراکی‌های خیابانی اوتار پرادش است. این میان وعده در شمال هند از سیب‌زمینی پخته و انواع ادویه‌جات و سس تند تهیه می‌شود که البته از شهری به شهر دیگر با نام و شکلی متفاوت شناخته می‌شود. غذاهای رسمی لاکنو، galauti kebab نوعی غذای کنار جاده‌ای و یکی از معروف‌ترین غذاها در خیابان‌های لاکنو است. سایر غذاهای محبوب خیابانی در اوتار پرادش شامل بیل، پانی پوری، سیف پوریم، دائی پوریری، جالموری و پوری سوبزی می‌شود.


Vada Pao

 

Vada Pao

 

نسخه هندی برگر و محبوب‌ترین غذای خیابانی است که Vada Pao از محبوب‌ترین مواد گیاهی مثل سیب‌زمینی پخته شده که به نام Vada شناخته می‌شود و با نان هندی به نام pao و چاشنی‌هایی نظیر فلفل سبز یا قرمز سرخ شده سرو می‌شود. این غذا محبوب‌ترین فست فود گیاهخواران بومی ماهاراشترا است.


kachuri

 

 

kachuri

 

 

راجستان به غذاهای خیابانی‌اش هم معروف است. Bikaneri از جمله محبوب‌ترین غذاهای این خطه محسوب می‌شود و بسیاری از محلی‌ها عاشقش هستند و تقریبا به هر جای شهر که سرک بکشید مکانی می‌بینید که در حال پخت و فروش آن هستند. این ایالت صحرایی همچنین به به dal-baati-churma هم معروف است که از معروف ترین دسرهای هند محسوب می شود

 

dabeli

 

dabeli

 

 

احمدآباد، یکی از محبوب‌ترین غذای خیابانی در منطقه گجرات و در سرتاسر خیابان‌های بمبئی، پونا و دیگر شهرهای هند است. Dabeli یکی از خوراکی‌های فوق‌العاده و بسیار تند تهیه شده از سیب‌زمینی پخته، با ادویه‌جات مخصوص به خود و یک سری مواد مخلوط شده شبیه به پیراشکی است.

 

رول تخم مرغ

 

 

رول تخم مرغ

 

 

یکی از معروف‌ترین غذاهای خیابانی در کل کلکته است. یک تخم مرغ سرخ شده در نان مخصوصی به نام Paratha می‌پیچند و با سس ترش چاشنی داده و در دکه‌ها و مغازه‌های کنار خیابان ارائه می‌دهند. یکی دیگر از خوراکی‌های معروف خیابانی در کلکته، فوچا یا گلگاپا است.

 


Akki rott

 

Akki rott

 

 

یک نان تند ساخته شده از آرد برنج است که با نوعی سس نارگیل سرو می‌شود. مواد غذایی خیابانی خوشمزه یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین میان وعده‌های تیفین با طبخی سریع و آسان و طعمی بسیار خوشمزه است. غذا خیابانی مخصوص در بانگلور دوسا دارای سبک و نوع بسیار مختلفی یرای سرو است. از دیگر غذاهای خیابانی این منطقه می‌توان به سامبار، راسام و برنج curd اشاره کرد.


Idli Sambhar

 

 

Idli Sambhar

 

 

محبوب‌ترین غذای هند جنوبی، که به عنوان صبحانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و با ترکیبی از چتنی و سامبار سرو می‌شود. سامبار با idlis طعمی لذیذ به خود می‌گیرد و واداس با تمبر هندی و نخود درست می‌شود. Idlis و واداس سامبار از بهترین غذاهای خیابانی چنای و تامیل نادو محسوب می‌شوند که اگر گذرتان به این منطقه و فروشندگان این غذاها افتاد چشیدن طعم بی‌نظیر آن‌ها را از دست ندهید.


Mirchi Bajji

 

 

Mirchi Bajji

 

 

سبک معروف حیدرآبادی mirchi bajjis یک میان وعده یا پیش غذا است که با تکه‌های چیلی سبز پر شده است. اگرچه mirji bajjis در مناطق مختلف هند با چاشنی‌های مختلف مزه داده می‌شود اما سبک حیدرآبادی میرچی باجی بهترین نوعی‌ست که می‌توانید امتحان کرده و از طعم آن لذت ببرید. همچنین حیدرآباد بخاطر غذاهای دیگری مثل بریانی، دسا، ایدلی و بوندا مشهور است.

مطالب مرتبط