مناظری از زیباترین ساختمان‌های پر شکوه هند

زمانی که می‌خواهید با تور هند سفر کنید، احتمالا خود را در مقابل تاج‌محل و آن غروب زیبا تصور خواهید کرد. منظره‌ای بی‌بدیل که مسلما ارزش سفر به این کشور پهناور را دارد. با این حال هند تنها تاج محل نیست و مناظری بسیار زیبای دیگری نیز هستند که در پس بناهای تاریخی و مهم این کشور جلوه‌ای محسور کننده دارند. در این نوشته ما به سراغ  مناظر زیبا از بناهای درخشان هند رفته‌ایم. ساختمان‌هایی که با معماری و رنگ متفاوتشان، نه در هند بلکه در تمام جهان شهره‌اند.

 

 

تاج محل، آگرا

 

 

تاج محل، آگرا

 

 

البته که تاج‌محل اولین گزینه‌ی ما خواهد بود. قابی که این مسجد سفید که با مرمرهایی کم‌نظیر پوشانده شده و آن باغاتی که اطرافش قرار دارد، در پیش چشم شما می‌سازد، چیزی نیست که بتوان به راحتی توصیفش کرد. شعرها در مورد این مکان سروده شده و داستان‌های بسیاری از آن روایت می‌شود، اما در نهایت باید رفت و آن را از نزدیک دید، تا شکوه و جلال واقعی‌اش را درک کرد.

 

 

دروازه‌ی هند، بمبئی

 

 

دروازه‌ی هند، بمبئی

 

 

نماد بمبئی، یکی از مهم‌ترین تصاویری است که شما می‌توانید از محیط شهری هند در نظر بگیرید. یک بنای صد ساله‌ی بسیار زیبا، با معماری خاصی که تلفیقی از هنر انگلیسی و سمبل‌های بومی‌ست، آن هم در جایی که حالا قلب یکی از شلوغ‌ترین شهرهای دنیا به حساب می‌آید. دروازه‌ی هند نه به خودی‌خود، بلکه به واسطه همین محیط خاصی که از آن ذکر کردیم، جزوی از قاب‌های ماندگار هند به حساب می‌آید.

 

 

زیباترین آثار باستانی یونسکو در هند

 

 

معبد طلایی، آمریتسار

 

 

معبد طلایی، آمریتسار

 

 

در طلاکوبی‌ این معبد زیبا، رقمی به اندازه‌ی ۷۵۰ کیلوگرم طلای خالص به کار گرفته شده است. اما این تنها دلیلی نیست که معبد طلایی را تا این حد زیبا کرده، بلکه معماری خاص آن و وجودش کنار آب و آن ساختمان‌های سفیدی که احاطه‌ش کرده‌اند، باعث شده تا این حد زیبا به نظر بیاید. شبیه یک ماهی که در آب‌های این منطقه گوشه‌ای کز کرده است.

 

 

کاخ شهری، اودایپور

 

 

کاخ شهری، اودایپور

 

 

بسیاری از اهل هنر، معماری این کاخ را زیباتر از هر بنای دیگری در هند می‌دانند. مجموعه‌ای پر جزییات، متفاوت و عظیم که دیدنش به هر گردشگری که به هند سفر می‌کند پیشنهاد می‌شود. کاخ شهری نیز کنار دریا قرار گرفته  و در داخل نیز با هنرمندی طراحان و نقاشان، سر و شکلی بی‌نهایت زیبا دارد.

 

 

 

فعالیت‌های بی‌نظیری که فقط در هند می‌توانید انجام دهید

 

 

دژ مهرانگراه، جودپور

 

 

دژ مهرانگراه، جودپور

 

 

این دژ یکی از اولین نمونه‌ها از سازه‌های این چنینی در هند است که با جلال و شکوه در بالاترین نقطه جودپور ساخته شده. سازه‌ای بسیار پیچیده به اندازه یک شهر که از بالا بر تمام شهر احاطه دارد و گویی از همه محافظت می‌کند. چند بنای زیبای دیگر نیز دور تا دور این دژ بعدها ساخته شد که باعث شده‌اند، از هر طرف که از دژ مهرانگراه عکاسی کنید، تصویری متفاوت ثبت کنید، اما همه‌ی آن‌ها در یک چیز با هم مشترک هستند، همه قابی زیبا و کم‌نظیر خواهند بود.

 

 

دژ امبر، آمر

 

 

amber

 

 

دژ امبر نیز از دسته بناهایی است که جدا از زیبایی‌های ظاهری بی‌همتا، در جایی قرار گرفته که بر زیبایی‌های آن می‌افزاید. این بنای تاریخی در محوطه‌ای ساخته شده که از یک طرف به آب و از طرف دیگری به زمینی منتهی می‌شود که حیاط خود دژ محسوب شده و با چمن کاری سرسبز و بسیار زیباست. مجموعه‌ای که از دژ امبرف مکانی بی‌نظیر ساخته است.

 

 

۸ کار مهیج‌ که باید تا قبل از ۴۰ سالگی در هند انجام دهید!

 

 

آکشاردهام، دهلی

 

 

آکشاردهام، دهلی

 

 

اگر یک بار به عکس این بنا نگاه کنید، کاملا متوجه خواهید شد که چرا آکشاردهام در لیست ما قرار دارد. یکی از بناهای بسیار معروفی که با رنگ آجری بی‌نهایت زیبا در بستری از فضای سبز دوست‌داشتنی، محلی جادویی را پدید آورده است. با این حال این‌ها بدون جزییاتی که در ساخت این بنا به کار گرفته شده هیچ است. جزییات و کنده‌کاری‌هایی که در نقطه نقطه آکشاردهام استفاده شده، به قدری زیبا هستند که بیش از ۷۰ درصد از تمام کسانی که به دهلی سفر می‌کنند، از این بنا دیدن خواهند کرد.

 

 

حوا محل، جیپور

 

 

حوا محل، جیپور

 

 

این بنای صورتی یکی از دلایلی است که جیپور را شهر صورتی می‌نامند. حوا محل به قدری جذاب و زیباست و در محلی مهم از جیپور بنا شده که اگر قصدی هم برای دیدن آن نداشته باشید، باز هم به آن رسیده و جلوه‌ی جذابش را از نزدیک خواهید دید. این ساختمان زیبا حالا در قلب محیط شهری جیپور قرار گرفته و جنب و جوش مردم را در کنار این سازه‌ی باستانی مشاهده خواهید کرد.

مطالب مرتبط