۸ غذا‌ی گرجی که باید در تفلیس امتحان کنید

ممکن است افراد زیادی تصور کنند به علت نزدیگی گرجستان به روسیه، غذاهای آنجا سنگین، حجیم و کم مزه باشد، اما این تصور به کل غلط است. هر کسی که با تور گرجستان قبلا به این کشور سفر کرده باشد به شما خواهد گفت که غذاها منحصر به فرد و مخصوص فرهنگ و آداب و رسوم گرجستان است. با این همه برخی از ویژگی‌های غذهای روسی مثل استفاده از گوشت قرمز، کربوهیدرات‌ها و لبنیات به مرور زمان در آشپزی گرجستان و به غذاهایی که در آداب و رسوم خاص آن گوشت وجود نداشته وارد شده است. البته این بدان معنی نیست که تمام غذاها گوشتی بوده و گزینه‌ای برای گیاه‌خواران وجود ندارد. همچنین بخاطر همسایگی بخشی از گرجستان با ایران، غذاهایی با تم سبزیجات تازه در این کشور رواج دارد.

متاسفانه غذاهای گرجی آنچنان که باید و شاید در دنیا شناخته شده نیستند و  مردم آن میان خوبی با انواع خوراک دارند و به دلیل خوشمزگی زیاد این غذاها یک اصلاح رایج وجود دارد که می‌گوید: من تصادفا همه غذا را خوردم!! بنابراین حتما امتحان کنید و اتفاقا سرو آن‌ها را در ظروف سفالی گرجی از دست ندهید.

۱-خینکالی

 

 

خینکالی گرجستان

 

 

جالب‌ترین غذای گرجی، خینکالی ترکیبی بین پلمنی روسی، راویولی و سوپ چینی دامپلینگ است که قطعات خمیر را با مواد گوشتی و غیر گوشتی پر می‌کنند و سپس می‌پزند. برای خوردن آن بهتر است در ابتدا یک سوراخ کوچک ایجاد کرد و تمام آب‌های داخل آن را خالی کنید. اینکه کدام رستوران بهترین خینکالی را سرو می‌‌کند، همیشه دغدغه گردشگران است، به نظر می‌رسد رستوران زاخار زاخاریچ بهترین جا برای سرو خینکالی باشد.

 

۲-بادریجانی نیگزیت

 

 

بادریجانی نیگزیت در گرجستان

 

 

نام این غذا به طور عمده به بادمجان و گردو اشاره دارد. این غذای لقمه‌ای از نوارهای بادمجان و سس گردوی خوشمزه با سرکه، ترخون و قارچ تهیه می‌شود. شما می‌توانید این غذای خوشمزه و لقمه‌ای را در راچا هاوس در نزدیکی موزه تفلیس بیابید. در این رستوران بامجان‌ها به شکلی زیبا شبیه به گل و با تزئینات برای مشتریان سرو می‌شود.

 

۳-خاچاپوری

 

 

خاچاپوری در گرجستان

 

 

نان پوره‌ای یکی از غذاهای مورد احترام گرجی است که در طی سفر خود احتمالا خواهید دید، خاچاپوری مانده و کهنه شده را در پلاستیکی جدا و جدا از سطل آشغال قرار می‌دهند. خاچاپوری یک پای پنیر سر باز و یک غذای خلاقانه گرجی بر اساس نان است که در مناطق مختلف مدل‌های مختلفی به خود می‌بیند. خچاچوری مرسوم با پنیر شور تهیه می‌شود که مورد علاقه شهرنشینان است که با لبنیات و سیب زمینی پر شده است. آدجاریان خاچاپوری هم یک نان به شکل قایق همراه با تخم مرغ عسلی و پنیر است. یکی از بهترین آدجاریان خچاپوری را در رستوران کافه کالا می‌توانید پیدا کنید. بعد سرو این غذای مقوی و خوشمزه تا ۲۴ ساعت نیازی به خوردن غذای دیگری نخواهید داشت!!!

 

۴-خارچو

 

خارچو در گرجستان

 

 

غذای محلی سامگلرو در غرب گرجستان بوده و در منوی سوپ خارچو را پیدا خواهید کرد که شبیه یک خمیر رقیق با طعم کاری است. خارچو را به طور معمول با گوشت گاو، پوره آلو و گردو خرده شده همراه با سسی ملس تهیه و سرو می‌کنند. بهترین مکان برای خوردن خارچو رستوران سنتی مگرلیان مکانی شبیه به مپشلیای معروف است. فراموش نکنید که در کنار آن الارجی برای همراهی با سس هم سفارش دهید.

 

۵-پی‌خالی

 

 

پی‌خالی در گرجستان

 

 

به محض دیدن این ظرف غذای زنگی به یاد غذاهای شرق دور خواهید افتاد جایی که انواع سبزیجات و مواد غذایی در یک سینی بزرگ و در کنار هم چیده می‌شود. اما گول ظاهر داستان را نخورید. پی‌خالی یک غذای کاملا مستقل و خاصه گرجستان است که با انواع سبزیجات و مواد غذایی مغذی تهیه می‌شود. شما در اولین گام باید ذائقه خوبی برای تست غذاهای مختلف داشته باشید. این غذای گیاهی از چغندر خرد شده، گزنه،  کلم، اسفناج و سایر سبزیجات محبوب تهیه می‌شود. سپس با گیاهان عطر و طعمی‌داری نظیر سیر و گردو مخلوط کرده و مانند سالاد سرد سرو می‌کنند.

 

۶-چیخرتما

 

چیخرتما در گرجستان

 

 

یک سوپ مرغ سبک و ملایم است که با سفیده تخم مرغ و دسته‌ای طعم‌دهنده‌ها مانند پیاز و سیر تهیه و با یک قطعه مرغ بزرگ سرو می‌کنند. این غذای خوشمزه و ملایم ارزش امتحان کردن را دارد. با توجه به ساختار ملایم سوپ و بافت سبک آن بهتر است آن را در کنار غذای دیگری سفارش دهید.

 

۷-خوراک لوبیا

 

خوراک لوبیا در گرجستان

 

 

شاید جای دیگری از دنیا فروش و سرو لوبیا آسان و مورد پسند همه نباشد اما همه می‌دانیم در کشورهای شرقی پخت این غذا مرسوم است. گرجستان هم از قاعده مستثنا نبوده و مردم آن علاقه زیادی به این غذا دارند. لوبیای گرجی در ظرف سفالی به عمل آماده و با انواع پیاز و سبزیجات و ترشیجات سرو می‌شود. برای اینکه یک سبک جدیدی از لوبیا را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم که راچا لوبیا را که مربوط به غرب گرجستان است سفارش دهید.

 

۸-سالاد گرجستانی

 

سالاد گرجستانی

 

 

گرجستان به گوجه‌های خوش رنگ و طعم خود شهرت دارد و هیچ چیزی نمی‌تواند به اندازه سالاد زیبایی آن را به نمایش بگذارد. سالاد سنتی گرجی از گوجه فرنگی و خیار تشکیل شده که با ریحان و گشنیز، روغن زیتون، پیاز قرمز و کاهوهای کوچک پوشیده شده است. شاید چیز خاصی در این سالاد توجه شما را به خودش جلب نکند اما راز واقعی آن در سس مخصوصی است که به نام کرم باجی شناخته شده و به عنوان یک گزینه اضافی در کنار آن سرو می‌کنند. به این سالاد به عنوان یک وعده کامل نگاه کنید زیرا با نان تازه پخته شده و پنیز شور سرو می‌شود.

 

بعد از گشت و گذار در تفلیس متوجه تنوع رستوران‌ها و کافه‌ها در این شهر تاریخی خواهید شد که انتخاب آن‌ها بستگی به سلیقه خودتان دارد. جدای از این‌ها مردم گرجستان بسیار خونگرم بوده و احتمال اینکه از شما برای صرف غذا دعوت به عمل بیاورند هم وجود دارد، از ما می‌پرسید؟ این تجربه جذاب را از دست ندهید.

مطالب مرتبط