تماشایی‌ترین سالن‌های اپرا و تئاتر در تفلیس

یکی از نمودهای فرهنگی و هنری که در تور گرجستان می‌بینید سالن‌های هنری تئاتر، اپرا و نمایش‌های موزیکال است که با فرهنگ اروپایی عجین شده. هنر دوستان زیادی هستند که در سراسر دنیا سفرهای خود را با فستیوال‌های تئاتر و یا کنسرت‌های اپرا تنظیم می‌کنند. البته شاید این برای یک مسافر ایرانی در الویت قرار نداشته باشد، اما ما به شما توصیه می‌کنیم زوایای سفرتان را گسترش ببخشید و صرفا به مراکز خرید و بازارها اکتفا نکنید. تفلیس یکی از از مقاصد اصلی ایرانی‌ها محسوب می‌شود و میزبان سالن‌های تئاتر و اپرای فوق‌العاده‌ای است که نباید بازدید از آن‌ها را از قلم بیاندازید.با سالن‌های تئاتر و اپرا در تفلیس آشنا شوید. 

 

 

سالن Gabriadze Theatre

 

 

Gabriadze Theatre

 

 

این سالن تئاتر در قلب منطقه قدیمی شهر تفلیس واقع شده و به جرات می‌توان گفت یکی از محبوب‌ترین سالن‌های تئاتر نه در تفلیس بلکه در کل گرجستان شناخته می‌شود. این سالن تئاتر که در قالب یک شرکت برگزارکننده فعالیت می‌کند را هنرمند و نویسنده و کارگردان Rezo Gabriadze مدیریت می‌کند. حتی خود ساختمان را نیز وی طراحی کرده است. ظاهر سالن شاید کوچک به نظر برسد اما طراحی آن شما را به داستان‌های سرزمین پریان می‌برد. استفاده از رنگ‌های گرم، برج‌های کوچک تزئین شده و یک برج ساعت در کنار آن شما را همچون آلیس به سرزمین داستان‌ها خواهد برد. بنابراین اگر به تماشای اپرا نمی‌روید دست کم می‌توانید در کافه آن چیزی بخورید و چند عکس اینستاگرامی در کنار ساختمان آن تهیه کنید.

 

 

سالن Tbilisi State Opera

 

 

سالن Tbilisi State Opera

 

 

کاخ اپرای تفلیس ساختمان بسیار زیباییست که بیش از ۱۶۰ سال از قدمت آن می‌گذرد. پروژه ساخت این ساختمان به عنوان خانه اپرا توسط نایب‌السلطنه تزار روسیه، میخائیل ورنتسوف ساخته شد تا در ناآرامی‌های سال  ۱۸۳۲ گرجستان مایه تسلی و همچنین اعتبار بخشیدن به سیاست‌های فرهنگی امپراتوری روسیه باشد. زیبایی و جلال این سالن اپرا به حدی بود که وقتی نویسنده فرانسوی الکساندر دوماس در سال ۱۸۵۸ به تفلیس سفر کرد، پس از ۷ سال در کتاب قفقاز خود زبان به ستایش و تجلیل این سالن پرداخت. به طور کلی خانه اپرای تفلیس دو آتش‌سوزی را در سال‌های ۱۸۷۴ و ۱۹۷۳ پشت سر گذاشته و خوشبختانه از هر دو جان سالم به در برده است. در نهایت این سالن پس از ۶ سال کار مرمت و بازسازی، در سال ۲۰۱۶ بازگشایی شد و کار خود را با اجرای مشهور Abesalom and Eteri از اپراهای مشهور Zakaria Paliahsvili آغاز کرد.

 

 

۸ غذا‌ی گرجی که باید در تفلیس امتحان کنید

 

 

سالن Movement Theatre

 

 

سالن Movement Theatre

 

 

این سالن از هر جهت ظاهری جذاب و هنری دارد. طراحی دایره‌ای آن و استفاده از شیشه‌های فراوان و رنگ‌های تیره سبکی کاملا هنری به آن بخشیده است. به همین دلیل در بدو ورود به این مکان تحت تاثیر معماری آن در بین درختان و محیط پارک قرار خواهید گرفت. شاید اسما به سالن تئاتر شناخته شود اما در حقیقت میزبان کنسرت‌های موسیقی متعدد، اجراهای باله، سیرک و حتی اجراهای مربوط به خیریه نیز هست. شما می‌توانید این سالن را در پارک Mushtaidi Park و در منطقه Dinamo Arena پیدا کنید. بسته به این که در مدت اقامت شما چه اجراهایی برگزار می‌شود، قیمت بلیط متفاوت خواهد بود. حتی برخی از رویدادها در این سالن تئاتر به صورت رایگان هم برگزار می‌گردد.

 

 

سالن Marjanishvili Theater

 

 

 سالن Marjanishvili Theater

 

 

یکی از برجسته‌ترین و قدیمی‌ترین سالن‌های تئاتر گرجستان Marjanishvili Theater است که در سال ۱۸۵۱ در تفلیس بنا شد. طراحی بیرونی و درونی این سالن اپرا بسیار شیک و مجلل بوده و قالبا هم میزبان برنامه‌های کلاسیک، نمایش‌های موزیکال و حتی اجرای رقص‌های باله است. فرم رسمی و باشکوه این سالن نیز باعث شده تا میزبان مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور باشد. ظرفیت این سالن به ۸۰۰ نفر می‌رسد و از لژهای مختلفی نیز تشکیل شده است. اگر در زمان اقامت خود در تفلیس اجرایی در این سالن صورت می‌گرفت آن را از دست نداده و به عنوان یکی از تجارب بی‌نظیر سفرتان، به دیدن آن بروید. اشاره کنیم که این سالن خانه باله گرجستان نیز هست و به تنها در گرجستان از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است بلکه در کل دنیا آن را به خاطر برگزاری کلاس‌های باله می‌شناسند. Marjanishvili Theater در خیابان روستاولی و در مرکز شهر قرار گرفته است. بنابراین احتمال می‌رود در حین گشت و گذار با آن روبرو شوید.

 

 

لوکس‌ترین هتل‌های گرجستان برای اقامت آرام در تفلیس

 

 

سالن Pantomime Theatre

 

 

سالن Pantomime Theatre

 

 

سالن تئاتر پانتومیم یکی از سالن‌های مشهور تئاتر در گرجستان است که در سال ۱۹۶۱ گروه پانتومیم به مدیریت Amiran Shalikashvili در دانشگاه تئاتر و سینما گرجستان تاسیس نهاد. همچنین دپارتمان بازیگران پانتومیم هم در سال ۱۹۸۷ در دانشگاه ایالتی تئاتر و سینما گرجستان به مدیریت خود  Amiran Shalikashvili تاسیس شد. این سالن تئاتر که دارای وجه بسیار برجسته و بالایی است به طور هفتگی میزبان اجراهای مختلف عمومی، خصوصی و خیریه بوده و شما می‌توانید با بررسی اطلاعات اجراهای سالن، به بازدید از آن‌ها بروید. اشاره کنیم که به خاطر خدمات ارزشمند گروه پانتومیم، این سالن در سال ۱۹۷۶ طی قطعنامه‌ایی از سوی دولت به عنوان اولین تئاتر دولتی گرجستان منسوب شد.

مطالب مرتبط