بهترین سفرهای یک روزه به باتومی

باتومی به عنوان دومین شهر بزرگ در تور گرجستان و محبوب‌ترین مقصد ساحلی این کشور در منطقه نیمه خشک و در نزدیکی کوه‌های قفقاز واقع شده است. این ویژگی‌ها طبیعی و زیستی باعث شده که بین گردشگران و مردم محلی مقصدی محبوب باشد. همانطور که تابستان‌ها این شهر ساحلی پر از گردشگر و شناگر می‌شود زمستان‌ها در برف فرو می‌رود. اگر از مراکز اصلی و دیدنی شهر بازدید کردید و هنوز زمان کافی برای گردش‌های دیگر داشتید وقت آن است که به سفرهای یک روزه گردشی به حومه شهر بروید و از بهترین نقاط دیدن کنید.

 

 

قلعه گنیو 

 

 

قلعه گنیو و پترا

 

 

قلعه گنیو که در حدود یک ساعتی باتومی قرار گرفته یکی از گزینه‌های واقعا دیدنی اطراف باتومی است که حتما باید برای بازدید از آن بروید. این قلعه که مربوط به قرن دوم میلادی می‌شود بخشی از یک شهر رومی زمان پادشاهی کلچیز است. اعتقاد مردم بر اینست که قبر یکی از ۱۲ رسول سنت ماتیاس در اینجا واقع شده است. متاسفانه این ادعا هنوز تایید نشده چون دولت گرجستان به هیچ وجه اجازه نزدیک شدن و حفاری‌های تحقیقاتی را به باستان‌شناسان نمی‌دهند. کاوش‌های حفاری نیز بر دیگر لایه‌های شهر متمرکز شده‌اند.

 

 

پترا

 

 

پترا

 

 

این شهر ساحلی که متعلق به قرن ۶ام میلادی و دوره بیزانس است توسط سواحل دریای سیاه محاصره شده است. البته این شهر به دلیل موقعیت قرارگیری و استراتژیکی آن از سال ۵۴۱ تا ۵۶۳ میلادی صحنه جنگ بین ایران و روم بود. محققان این شهر را مجموعه کاملی از قلعه‌ای ۲۰۰ متری، حمام عمومی، مخزن آب و موارد دیگر است می‌‌شود. محققان معتقدند که این شهر دارای یک کلیسا، سه قنات ذخیره آب، خانه‌های سنگی و موارد دیگر است. قدمت این شهر به قرن ۶ام باز می‌گردد. شما می‌توانید با یک رانندگی ۴۰ دقیقه‌ای جاده‌ای خیلی راحت به این منطقه برسید.

 

 

بهترین استراحتگاه‌های ساحلی گرجستان در سواحل ماسه سیاه

 

 

پارک ملی متیرالا

 

 

پارک ملی متیرالا

 

 

این پارک ملی فوق‌العاده که در ۲۸ کیلومتری باتومی قرار گرفته است نزدیک ۱۶ هکتار زمین بین دریای سیاه و کوه‌های آدجارا را پوشش می‌دهد. شما در این پارک جنگلی می‌توانید درختان راش و جنگل‌های شاه بلوط را کشف کنید و از فضای سبز تیره و مرطوبش لذت ببرید. شاید این پارک خیلی با تعاریفی که از پارک‌های جنگلی آسیای شرقی می‌گوییم متفاوت باشد و شاهد حتی آنچنان حیات وحش متنوعی نداشته باشد اما هنوز برای قدم‌زنی، پیک‌نیک و کاوش فوق‌العاده است. متیرالا به معنی گریه یکی از مناطق پر باران گرجستان است که در بیشتر مواقع زمینی خیس و هوایی مرطوب دارد. جنگل شاه بلوط با ۷ کیلومتر طول در ارتفاع ۲۶۵ متر از سطح دریا قرار گرفته و تا ۴۴۲ نیز بالا می‌رود. البته یک مسیر دو روزه نیز برای ماجراجویان شجاع وجود دارد که در آن می‌توان به کاوش در میان گونه‌های گیاهی پرداخت و از گوزن‌ها، خرس‌های قهوه‌ای و بز کوهی بازدید کرد. در فواصل مشخص، سرویس بهداشتی، اتاقی برای استراحت و جایگاه آتش قرار داده شده است.

 

 

منطقه حفاظت شده کینتریشی

 

 

منطقه حفاظت شده کینتریشی

 

 

در مجاورت پارک جنگلی متیرالا، منطقه حفاظت شده در حوضه رودخانه کینتریشی واقع شده است. این منطقه که از لحاظ گونه‌های گیاهی و جانوری بسیار غنی و حایز اهمیت است از سال ۱۹۵۹ تحت حمایت و نظارت قرار گرفت. این منطقه با ارزش و حفاظت شده در مساحتی حدود ۱۹ هکتاری پر از چیزهای پنهان جذاب برای کاوش و گشت و گذار است. با توجه به تحقیقاتی که باستان شناسان و زیست‌شناسان در این منطقه انجام داده‌اند حذس‌ها بر اینست که قدمت کینتریشی به قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. یکی از ویژگی‌های این منطقه حفاظتی پل سنگی قرن  یازدهم یا دوازدهمی‌ست که از روی رودخانه کینتریشی رد می‌شود. اگر دوست دارید کاملا جنگل را بگردید می‌توانید در اردوی دوروزه آن شرکت کنید.

 

 

گذرگاه مارتویلی

 

 

گذرگاه مارتویلی

 

 

گذرگاه مارتویلی یکی از زیباترین نقاط طبیعی گرجستان است که سفر شما بدون بازدید از آن واقعا ناقص خواهد بود. شما می‌توانید در حوضه آبشارها و آبگیرهای زمردین پیاده‌روی کنید و از هوای تازه و خنک آن لذت ببرید. از باتومی به این گذرگاه حدود ۳ ساعت ماشین سواری دارید و بعد می‌توانید نصف دیگر روزتان را برای گشت و گذار در منطقه صرف کنید. این منطقه ۷ کیلومتری زیا دارای دو پل و نقاط زیبای جنگلی است. به علاوه یک مسیر پلکانی روی سنگ‌های آهکی هم هست که می‌توانید به آن صعود کرده و در انتها شاهد مناظری زیبا باشید.

 

 

ارزان‌ترین تفریحات باتومی که حالتان را خوب می‌کند

 

 

دریاچه سبز

 

 

دریاچه سبز

 

 

شاید برای رسیدن به این دریاچه مجبور باشید سه ساعت ماشین‌سواری را تحمل کنید اما به شما اطمینان می‌دهیم مناظر دریاچه ارزش این سفر کوتاه را دارد. این دریاچه در ارتفاع ۲٫۰۵۸ قرار گرفته است به رنگ سبز آبی بسیار زیبا و چشمگیری است که چشم‌های شما را به خودش خیره می‌کند. شما در این محوطه به شدت آرامشبخش از دنیای بیرون جدا می‌شوید و تمام تنش‌های روحی‌تان را به فراموشی می‌سپارید. فراموش نکنید دوربین‌تان را ببرید و عکس‌های شگفت‌انگیزی از مناظر خیره‌کننده بیاندازید. مردم گردشگر در ماه‌های گرم سال در دریاچه شنا هممی‌کنند. بنابراین اگر زمان گرما گذرتان به آنجا افتاد شنا کردن را هم در نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط