معرفی 10 رود بزرگ دنیا

تعداد زیادی رود بزرگ در دنیا جریان دارد که بسیاری از آن‌ها به خاطر اهمیتی که برای این کره‌ی خاکی دارند، نامی آشنا داشته و همه آن‌ها را می‌شناسند. برای مثال، همه می‌دانند که آمازون بزرگ‌ترین رود دنیاست. اما آیا دقیق می‌دانید که بزرگ‌ترین رودهای دنیا کدام‌ها هستند؟ ما در پست امروز 10 نمونه از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد..

 

رود ینی‌سئی

این رود از مغولستان آغاز می‌شود و بعد از گذشتن از شهرهای مختلف و شاخه‌های زیادی که پیدا می‌کند، در نهایت به دریای کارا می‌ریزد. رودی با 2438 کیلومتر درازا که در مسیر خود شگفتی‌های طبیعی بسیار خلق می‌کند. در عمیق‌ترین نقطه‌ی این رود، ارتفاع آب به حدود 24 متر می‌رسد. از جمله دیدنی‌ترین نقاطی که این رود ایجاد می‌کند، دریاچه‌ی بایکال است.

 

بخوانید: زیباترین دریاچه‌های رنگی دنیا 

 

 

رود براهماپوترا

براهماپوترا مسیر خود را از تبت آغاز می‌کند و از بنگلادش، هند و چین می‌گذرد اما بیش از همه جا آن را متعلق به هند می‌دانند. اسم‌های زیادی در کشورهای مختلف روی این رود 2900 کیلومتری گذاشته‌اند، اما در نهایت همه آن را به براهماپوترا می‌شناسند. رودی که چندین شاخه می‌شود و خود رودهایی را می‌سازد. یکی از دانستنی‌های مهم در مورد براهماپوترا، اهمیت آن در حمل و نقل میان شهرهاو کشورهای مختلف است و بار زیادی از طریق این رود میان شهرها جا به جا می‌شود.

 

 

رود پارانا

 پارانا بعد از آمازون، دومین رود بلند در آمریکای جنوبی است و مسیر 4880 کیلومتری را از آرژانتین آغاز کرده و از برزیل و پاراگوئه می‌گذرد و در نهایت به اقیانوس اطلس می‌ریزد. البته پارانا پیش از این که به دریا بریزد با رود پاراگوئه یکی می‌شود، اما قبل از آن در یوبنس آیرس و چندین شهر دیگر آمریکای جنوبی، مناطق طبیعی بی‌بدیلی می‌سازد که بعضا کم از آمازون ندارد.

 

بخوانید: بهترین هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در کنار زیباترین دریاچه‌های دنیا

 

 

ریو نگرو

ریو نگرو شاید به بلندی پارانا نباشد، اما بسیار بزرگ‌تر از آن رود است و این به دلیل وسعت ریو نگرو در بخش‌های زیادی از مسیر خود از کلمبیا است.نام این رود خاص از یک کاوشگر اسپانیایی که اولین بار در سال 1541 به این مکان رسیده بود برداشته شده است. رود آب سیاه که رنگ آن را با رنگ چای مقایسه می‌کنند.

 

 

رود یانگ تسه

یانگ تسه مهم‌ترین رود چین و بلندترین رود در آسیا محسوب می‌شود. یانگ تسه بخشی مهم از فرهنگ چین نیز هست و شعرهای زیادی در مدح آن سروده شده. اما مهم‌تر از همه اثر مهم این رود بر روی زندگی مردم چین است. رودی که از کشاورزی تا تولید برق، و جذب گردشگر به دولت چین کمک کرده و زندگی مردم این کشور را بهبود می‌بخشد. رود یانگ تسه از نقاط گردشگری تور چین است.

 

بخوانید: چند مقصد ایده‌آل برای سفرهای لاکچری در آسیا

 

 

رود مادیرا

بسیاری از رودهای بزرگ دنیا در آمریکای جنوبی واقع شده‌اند و مادیرا نیز از بولیوی مسیر خود را آغاز می‌کند و بعد ازگذشتن از برزیل، در نهایت با آمازون یکی می‌شود. این رود 3380 کیلومتر بلندی داشته و همچون آمازون، مسیرش مملو از جنگل‌های با شکوه و زیباست.

 

 

اورینوکو

اورینوکو چهارمین رود بزرگ دنیا و مسلما مهم‌ترین رود کشور ونزوئلا است که باعث شده کشاورزی در این کشور، رونق زیادی داشته باشد. اورینوکو از جهت حمل و نقل نیز اهمیت زیادی دارد و راه مهم ارتباطی بین کلمبیا و ونزوئلا نیز محسوب می‌شود.

 

بخوانید: بهترین مقاصد آسیا برای سفر در ایام کریسمس

 

 

رود گنگ

بزرگ‌ترین رود هند از آب شدن یخ‌های هیمالیا شکل می‌گیرد. رود گنگ جدا از اهمیت زیست محیطی که دارد، در میان هندوها رودی مقدس شمرده می‌شود. متاسفانه بد بودن وضعیت شهرهای اطراف این رود و همچنین مراسمات مذهبی که در رود گنگ برگزار می‌شود، باعث شده تا رود گنگ با توجه به بزرگی‌اش، اما پنجمین رود کثیف در دنیا نیز باشد.

 

 

رود کونگو

بزرگ‌ترین رود آفریقا، عمیق‌ترین رود دنیا و همچنین نهمین رود بلند دنیا محسوب می‌شود. رودی بسیار مهم در آفریقا که جنگل‌های بسیار زیبایی در مسیر خود ساخته و در نهایت با گذر از چند کشور به اقیانوس اطلس می‌ریزد.

 

بخوانید: جذاب‌ترین هتل‌های عجیب در آسیا

 

 

رود آمازون

آمازون بزرگ‌ترین و بلندترین رود جهان است و از نظر زیست محیطی آنقدر اهمیت دارد که آن و جنگل‌های اطرافش را شش‌های زمین می‌نامند. آمازون در مسیرش میزبان چند رود مهم است که به آن می‌ریزند. منطقه‌ای که این رود به خود اختصاص داده 7٫050٫000 کیلومتر مربع است که در نهایت یک نهم مساحت تمام رودهای جهان خواهد بود.

 

مطالب مرتبط