بهترین محله‌های چینی دنیا به انتخاب سی‌ان‌ان

در هر شهر بزرگ دنیا که بروید با یک محله چینی روبرو می‌شوید که حال و هوای منحصر به فرد خودش را دارد. این رد پای عظیم مردم کشور پرجمعیت چین است که بر دنیا گذاشته و چهره جاهای مختلف را تغییر داده است. مردم چین به دیگر کشورها مهاجرت کردند و کم کم دامنه مهاجرت آن‌ها به آن طرف زمین هم رسید.
این مردم هر کجا که می‌روند آداب و رسوم‌شان را هم با خودشان می‌برند. ما در اینجا بهترین محله‌های چینی دنیا ا از نگاه سی‌ان‌ان بررسی می‌کنیم.

 

کوبا، هاوانا

اینجا هاوانا و Barrio Chino است جایی که کوبا مردم بومی اسپانیا و چین در آغوش خود گرفته است. به علاوه هاناوا زمانی میزبان بزرگ‌ترین محله چینی در آمریکای لاتین بوده است. این پدیده در هه 1840 شکل گرفت زمانی که کولی‌ها از گوانگدونگ آورده شدند تا در مزارع قند کار کنند.

 

کوبا، هاوانا

 

چند دهه بعد حدود 5 هزار نفر از آنان از کالیفرنیا مهاجرت کردند. در نهایت موج سوم آ‌ن‌ها درست با تغییر و تحولات چین در اوایل قرن 20ام به این سمت آمریکا رسیدند. این دوره محله چینی هاوانا شلوغ و پر رونق بود اما با انقلاب سال 1959 و تعطیلی شرکت‌های خصوصی و تجاری بخش اعظم آن‌ها به آمریکا رفتند. حالا چندین هزار دانش‌آموز چینی به کوبا سفر می‌کنند تا اسپانیایی بخوانند. شما در این محله می‌توانید از غذاهای خوشمزه چینی بخورید و فرهنگ چینی جاری در آن را به خوبی حس کنید.

 

هند، کلکته

مانند هزاران نفر دیگر که در اوایل جنگ قرن 19ام و دوه قحطی از میهن خود فرار کردند، چینی‌های جنوب کشور هم به راه‌شان را به سمت کلکته پیش گرفتند که آن زمان پایتخت انگلیس در هند بود. طبق برآرود‌های اخیر تنها بین 5 هزار تا ده هزار از مردم چینی هندی هنوز در کلکته زندگی می‌کنند.

 

هند، کلکته

 

از زمان جنگ بین چین و هند در سال 1962 خیلی از آن‌ها به سمت کشورهای غربی فرار کردند. با این همه کلکته هنوز دارای معابد تائوئیستی، بازارهای چینی با اقلام ارزان، و غذاهای خوشمزه و اصیل چینی بهترین گردش برای خرید سوغاتی در تور هند است.

 

فیلیپین، مانیل

بینوندو قدیمی‌ترین محله چینی دنیاست که در دهه 1950 توسط اسپانیایی‌ها به عنوان شهرکی برای چینی‌های کاتولیک تأسیس شد. این محله در حاشیه رودخانه و در منطقه اینتراموروس واقع شده تا حامان بتوانند از نزدیک به موضوع مهاجرین خود توجه جدی داشته باشند.

 

فیلیپین، مانیل

 

اگرچه در طی شورش سال 1603 حدود 20 هزار نفر چینی کشته شدند اما امروزه بینوندو بخشی جدایی‌ناپذیر از پایتخت فیلیپین است. بهترین مکان برای شروع تور گردش محله چینی، رفتن به خیابان کارواجال است. البته به صورت غیررسمی به آمبرلا الی شهرت پیدا کرده است. کلیسای بنوندو که در سال 1596 ساخته شده یکی از شگفت‌انگیزترین بخش‌های محله است که باید از آن دیدن کنید.

معرفی بهشتی‌ترین جزایر آسیا برای سفر در شهریور

استرالیا، ملبورن

زیبایی و خوشبختی استرالیا نظر جوانان چینی را جوری به خود معطوف کرد که از سال 1851 آن‌ها با کشتی‌های حمل طلای هنگ کنگ که به ملبورن خودشان را به این سرزمین رساندند. هر چه چینی‌های بیشتری وارد خاک این کشور شدند حال و هوای آن نیز بیشتر تغییر کرد و دیری نپایید که با وجود نیاز‌های تازه مثل تهیه اقامتگاه، غذا و تجهیزات فروشگاه‌های چینی در این کشور راه‌اندازی شدند و این آغازی شد برای تغییر چهره کشور شد.

 

استرالیا، ملبورن

 

این رونق تا زمان معرفی سیاست استرالیا سفید در سال 1901 ادامه یافت. این زمانی بود که چینی‌ها مانند دیگر مهاجران غیر اروپایی مورد تبعیض نژادی قرار گرفتند.
اما بعد از جنگ جهانی دوم محله چینی ملبورن دوباره رونق گرفت. امروزه توریست‌ها در این محله قدم می‌زنند و ضمن بازدید از ساختمان‌های قدیمی آجری از خوردن غذاهای چینی اصیل و متنوع لذت می‌برند. هر سال جدید قمری، یکی از بزرگ‌ترین اژدهاهای دنیا در خیابان‌های محله چینی ملبورن به رقص در می‌آید که برای حرکت آن به 200 نفر احتیاج است.

 

توریستی‌ترین کشورهای منطقه اوراسیا

کانادا، ونکوور

در واقع این انگلیس‌ها بودند که به ایجاد محله‌های آسیایی در آمریکای شمالی کمک کردند. پس از امضای اعلامیه مشترک در سال 1984 بین مارگارت تاچر و دنگ شیائوپینگ که قول الحاق هنگ کنگ به سرزمین اصلی چین در سال 1997 را داده بود، موج‌هایی از تحصیل کرده هنگ کنگی در جستجوی پناهگاه امن از آینده‌ای نامعلوم به ونکوور مهاجرت کردند.

 

کانادا، ونکوور

 

این وضعیت تا قرن 20ام ادامه پیدا کرد تا این که آن‌ها توانستند قلب ونکوور را به زی سلطه خود در آورند. شما امروزه می‌توانید چینی‌ها را د همه جای شهر پیدا کنید اما ریچموند به عنوان محله چینی با نیمی از ساکنان بومی به عنوان سکونتگاه اصلی آنان شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر اما فرار مغزها معکوس شده و چینی‌های متولد کانادا در جستجوی فرصت‌های شغلی بهتر به هنگ کنگ و چین برمی‌گردند.

مطالب مرتبط