تاریخچه قطار کابلی تفلیس و رازهای آن

یکی از تجربه‌های هیجان انگیز که می‌توانید در سفر‌با تور گرجستان به تفلیس برای آن برنامه‌ریزی کنید، سفری کوتاه با قطار کابلی تفلیس است. یک فعالیت تفریحی که می‌تواند خاطره‌ای به یاد ماندنی از سفر به گرجستان برای شما بر جای بگذارد. اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید این قطار کابلی حدود یک قرن پیش ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌ها از این وسایل نقلیه است.
این قطار کابلی، بیشتر از صد سال پیش در شبی که تمام مردم تفلیس برای حضور در یک رویداد شگفت‌انگیز، در نزدیکی دامنه کوه شهرشان جمع شده بودند افتتاح شد. مردم تفلیس در آن‌جا جمع شده بودند تا مردانی را تماشا کنند که جرات دیوانه‌وارشان به آن‌ها شجاعت داده است تا با راه آهن جدید، شیبی تند را تجربه کنند.
مرد ناشناس بریتانیایی به نام فیکسچر، مبلغ زیادی را به کسانی که حاضر بودند برای نخستین بار با قطار کابلی مدرن آن روزها به بالای کوه بروند و از آن پایین بیایند، اختصاص داد. مدت زیادی نگذشته بود که مردم تفلیس آن روز هیجان انگیز را از یاد بردند و قطار کابلی به یکی از نمادهای شهرشان تبدیل شد.

 

فلسفه ساخت نخستین راه آهن کابلی تفلیس

این راه آهن با هدف جدی‌تری ساخته شده بود؛ از آن جایی که شهر تفلیس در امتداد رودخانه مکتوری شکل گرفته بود، دسترسی به بخشی از شهر که قرار بود بر روی کوه مقدس ساخته شود، کار ساده‌ای نبود. به همین دلیل هم یک شرکت بلژیکی ماموریت پیدا کرده بود تا بین بخش سنتی تفلیس و بخش مدرن آن ارتباط برقرار کند.

 

فلسفه ساخت نخستین راه آهن کابلی تفلیس


این شرکت بلژیکی، راه حلی ارائه داد که بر اساس آن باید یک راه آهن شیب دار بر دامنه کوه شکل می‌گرفت. پیشنهادی که در ابتدا آنقدر که باید جدی نگرفته شد اما کمی بعد با به واقعیت پیوستن آن، رویای بلژیکی‌ها بر روی تپه‌های تفلیس ساخته شد.
این قطار کابلی تنها در دو سال یعنی در فاصله سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۵ میلادی ساخته شد. البته افتخار اجرای این راه آهن، منحصر به بلژیکی‌ها نبود بلکه یک پروژه بین‌المللی به حساب می‌آمد که معماران و مهندسان فرانسوی، ایتالیایی، بلژیکی، لهستانی، روس و گرجستانی هم در ساخت آن مشارکت داشتند.

 

پارک آبی جینو؛ انتخاب تابستانی برای گردشگران گرجستان

 

شبی به یاد ماندنی که در تاریخ تفلیس به ثبت رسید

قطار کابلی تفلیس راس ساعت ده شب بیست و هفتم مارس ۱۹۰۵ میلادی با برگزاری یک جشن بزرگ افتتاح شد. یک افتتاحیه رعب آور  و متفاوت! در ابتدا مردم وحشت‌زده تفلیس فکر می‌کردند که این کابل‌ها شکسته خواهند شد و افتتاحیه بی سرانجام خواهند ماند.
اما در نهایت چند نفر حاضر شدند که این قطار را امتحان کنند. شجاعت این مسافران، ایمنی این قطار کابلی را به مردم نشان دادند و پس از آن بود که بقیه شهروندان با شور و شوق برای خرید بلیت‌های این قطار به صف شدند.

 

way-history

 

شهری که ساخته نشد

این راه آهن ساخته شده بود تا بخش مدرن شهر را به تفلیس سنتی متصل کند با این حال اگرچه راه ارتباطی فراهم شده بود اما ساخت این بخش شهر به علت مشکلات تامین آب و هم‌چنین روی دادن انقلاب شوروی به سرانجام نرسید.

 

way-history

 

سرگرمی‌های مهیج در پارک واکه تفلیس

 

تعطیلی و بازگشایی قطار کابلی

این قطار کابلی نه تنها یک وسیله حمل و نقل بود بلکه به عنوان یک وسیله تفریحی و جاذبه گردشگری هم جای خود را در میان مردم و توریست‌های تور ویژه گرجستان باز کرده بود. با این حال در سال دو هزار میلادی، یک حادثه دلخراش منجر شد که این قطار تا ۱۲ سال بعد، در خانه بماند، بدون آنکه مسافری اجازه نزدیک شدن به آن را داشته باشد.
در سال ۲۰۱۲ میلادی، پس از آنکه یک پروژه بازسازی جامع برای احیای ایستگاه، ریل‌ها واصلاح مکانیسم رانندگی و روزآمد شدن تجهیزات ایمنی اجرا شد، دوباره درهای این سازه منحصر به فرد به روی مردم گشوده شد. حالا اگر با تور لحظه آخری گرجستان به تفلیس سفر کرده‌اید می‌توانید تنها با پرداخت دو لاری سوار این قطار شوید.

 

funicular

 

معماری

اما تفاوت اصلی این قطارهای کابلی با آنچه به نام قطار یا تراموا می‌شناسیم چیست؟ چه چیزی این قطارها را به یک جاذبه گردشگری پرطرفدار تبدیل کرده است و چرا مردمی که نخستین بار این قطارها را دیده بودند، از سوار شدن به آن وحشت داشتند؟
برای بالا رفتن قطارهای کابلی تفلیس در سربالایی شیب دار کوه، از یک بند فلزی طناب مانند استفاده می‌شود. در واقع قطار با این بندهای فلزی به بالا کشیده می‌شود. دلیل اصلی نگرانی مردمی که برای نخستین بار شاهد افتاح این قطار بودند هم این بود که نمی‌توانستند به ایمنی این بندهای فلزی، اطمینان داشته باشند.

 

architecture

 

بهترین کلاب‌های شبانه تفلیس ؛ گرجستان

سفری کوتاه با قطار کابلی تفلیس

این قطار کابلی که امروزه به نام فیونیکولار (Funicular) هم شهرت یافته است، پانصد متر طول دارد. قطار کابلی، از ساعت ۹ صبح تا چهار بعدازظهر هر ده دقیقه از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند. هر قطار، برای ۴۰ نفر مسافر ظرفیت دارد و تنها در طول ۱۰ دقیقه شما را از بالاترین ایستگاه به پایین‌ترین ایستگاه خواهد رسید.

 

funicular

 

مقصد کجاست؟

این قطارهای کابلی، شما را به سوی یک مقصد سر سبز و بکر هدایت می‌کنند که در واقع یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری در تور تفلیس است.
برای سوار شدن به قطار باید به ایستگاه اول یعنی پایین‌ترین ایستگاه که در مرکز شهر قرار دارد، بروید. دومین توقف در ایستگاه معبد و سومین ایستگاه یا همان مقصد نهایی هم ایستگاه کوه متاتسمیندا است.
با سوار شدن بر این قطار، می‌توانید خودتان را بک ماتسمیندا برسانید؛ یک پارک ملی که از فراز آن می‌توانید نمایی از شهر را ببینید که احتمالا تصویر منحصر به فردی از این سفر را در خاطر شما ثبت خواهد کرد.

مطالب مرتبط