زیباترین و پربازدیدترین مساجد ترکیه

ترکیه کشوری زیبا و در عین حال تاریخی است. کشوری که داستان‌های چند هزار ساله پشتش دارد و مراکز تاریخی بسیاری در آن است. از میان این مراکز تاریخی، مساجد با توجه به جایگاه فرهنگی خاص و همچنین معماری متفاوتی که برای ساختشان به کار رفته است، از دیدنی‌های مهم این کشور محسوب می‌شود که ما امروز می‌خواهیم زیباترین و پربازدیدترین‌هایشان را در تور استانبول به شما معرفی کنیم.

 

مسجد جامع بورسا

این مسجد بین سال‌های 1396 تا 1399 میلادی و در زمان حکومت عثمانی ساخته شده. یکی از زیباترین مساجد ترکیه که از جمله باشکوه‌ترین بناها در زمینه معماری سلجوقی در ترکیه به حساب می‌آید. خط نگاری‌های بسیاری در ستون‌ها و دیوارهای این بنا نگاشته شده و کلیت بنا دارای دو بخش و 20 گنبد است.

 

mosque-burs

 

مسجد سلیمیه، ادیرنه

این مسجد همچون اکثر مساجد تاریخی و مهم ترکیه، در دوره‌ی عثمانی و به دستور سلطان سلیم دوم در استان ادیرنه ساخته شد. سینان معمار برجسته‌ی آن دوران این بنا را طراحی و اجرا کرد و با وسعتی که به این بنا داد، شهرتی جهانی برای خودش ساخت. مسجد سلیمیه تا 6 هزار نفر گنجایش دارد و به خاطر تاثیر تاریخی و البته زیبایی‌هایی که دارد، از سال 2011 جزو میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود.

 

مسجد سلیمیه، ادیرنه

 

۷ پیشنهاد شگفت انگیز برای خنک شدن در استانبول

مسجد جدید، استانبول

یکی از جدیدترین و بزرگ‌ترین مسجد‌های استانبول که از جمله مساجد دوره‌ی عثمانی محسوب شده اما از سال 1597 ساخت آن آغاز و همین‌طور تا سال 1665 میلادی، بخش‌های مختلفی به آن اضافه شد تا به این مسجدی تبدیل شد که حالا می‌بینید. در ابتدا این مسجد به نام "مسجد والده سلطان" بود که همانطور که می‌دانیم معنی آن مسجد ملکه مادر می‌شود، اما بعدها نام آن را به مسجد جدید تغییر دادند.

 

مسجد جدید، استانبول

 

مسجلد سلیمانیه، استانبول

یکی از شاهکاهای معماری در استانبول که بین سال‌های 1550 تا 1558 میلادی و به دستور سلطان سلیمان ساخته شده است. جالب اینکه این بنا نیز به دست معمار سینان ساخته شده است و نشانه‌ای از دوران طلایی عثمانی‌ها در استانبول دارد.

 

مسجلد سلیمانیه، استانبول

 

راهنمای گردش در محله کومکاپی؛ استانبول

مسجد سلطان احمد، استانبول

صدفکار مهمت آقا، معماری برجسته دیگری بود که چند بنای مهم در ترکیه ساخته و مسجد سلطان احمد یکی از معروف‌ترین کارهای او و از جمله زیباترین مساجد استانبول است که در سال‌های 1609 تا 1616 میلادی ساخته شده و در طول سال بازدید‌کننده‌های بسیار زیادی را به خود می‌بیند. یکی از چیزهایی که مسجد سلطان احمد را از دیگر مساجد متفاوت می‌کند، داشتن 6 مناره‌ی زیباست که در نوع خودش جالب است.

 

مسجد سلطان احمد، استانبول

 

مسجد کوکاتپه، آنکارا

یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین مساجد ترکیه، در پایتخت این کشور قرار گرفته است. این مسجد جدید بین سال‌های 1967 تا 1987 میلادی ساخته شده است و اندازه و مناره‌های آن باعث می‌شود، تقریبا از هر جای شهر بتوانید آن را مشاهده کنید. کلیت بنا برگرفته از معماری مسجد سلیمیه استاما نشانه‌هایی از تلفیق معماری عثمانی و معماری بیزانتین را به وضوح می‌توانید در آن مشاهده کنید، اتفاقی که قرن‌ها پیش باعث ساخته شدن ابنیه بسیار مهمی در ترکیه شده بود.

 

مسجد کوکاتپه، آنکارا

 

مسجد سابانجی، آدانا

یکی دیگر از مساجد بسیار بزرگ ترکیه که در ساخت آن، 6 مناره به کار رفته است و چندین گنبد کوچک گنبد بزرگ اصلی را دور کرده‌اند. این بنای زیبا و استثنایی در کنار رودخانه سیهان واقع شده و نمایی زیبا و جذاب را پدید آورده است.

 

مسجد سابانجی، آدانا

 

راهنمای گردش و تفریح در گالاتا؛ استانبول

مسجد عبدالحمید خان، قهرمان‌ مرعش

این مسجد بزرگ نیز از مسجدهای جدید تکیه به حساب می‌آید و ساخت آن از سال 1993 شروع شد و بعد از طی پروسه‌ای طولانی، نهایتان در سال 2011 میلادی، بازگشایی شد. این بنا از 4 مناره بهره برده و در منطقه‌ای بالا دست ساخته شده است، اما زیبایی اصلی آن زمان شب مشخص می‌شود، وقتی نورپردازی آن به بنای اصلی طرح و بعدی متفاوت و بسیار زیبا می‌دهد. قهرمان مرعش استانی زیباست، اما مسلما مهم‌ترین جاذبه‌ی معماری آن مسجد عبدالحمید خان است.

 

مسجد عبدالحمید خان، قهرمان‌ مرعش

 

مسجد معمار سینان، استانبول

این مسجد را به نام معمار معروف سینان گذاشتند که چندین بنای ارزشمند از جمله چند مسجد عالی را در ترکیه ساخته است. این مسجد در آتشهیر استانبول واقع شده است و آن قدر بزرگ بوده که تا 10 هزار نفر جمعیت را می‌تواند در خود بپذیرد.

 

مسجد معمار سینان، استانبول

 

مسجد احمد حمدی اکسکی، آنکارا

این مسجد مدرن و زیبا در بین سال‌های 2008 تا 2013 ساخته شده و اگرچه هنوز می‌توان شکوه معماری عثمانی را در بطن آن تماشا کرد، اما در با اضافه کردن المان‌های مدرن، این مسجد زیبایی‌هایش به گونه‌ای دیگر بوده و با تمام مواردی که پیش‌تر به شما معرفی کردیم، متفاوت است.

 

مسجد احمد حمدی اکسکی، آنکارا

مطالب مرتبط