ماساژ تایلندی ؛ معرفی انواع و شرح کامل

یکی از لذت بخش‌ترین بخش‌های سفر با تور تایلند تجربه ماساژ تایلندی است. ماساژ تایلندی از چندین سبک مختلف تشکیل شده که هر کدام‌شان بر هدفی خاص تکیه دارند. شما می‌توانید از ماساژی کامل بهره‌مند شوید و یا بر حسب نیاز، ماساژ صورت، پا، ماساژ با روغن و انواعی دیگر دریافت کنید.
این ماساژها به تسکین درد، جوان‌سازی پوست و تقویب قوای بدن کمک می‌کنند و بر گردشگران عازم تایلند، به هر جایی که می‌روند گرفتن ماساژهای تایلندی، مخصوصا در بهترین سالن‌های شهرهایی همچون پوکت، پاتایا، بانکوک، چیانگ مای و سامویی واجب است. این ماساژها که ریشه در فرهنگ و تاریخ کشور دارند، تجربه‌ای منحصر به فرد در این کشور هستند. برای اطلاع از اینکه چه ماساژی برای شما مناسب است، در مورد انواع آن بخوانید. 

 

ماساژ سنتی تایلندی

ماساژ تایلندی سنتی بر اساس تکنیک باستانی تایلندی انجام می‌گیرد و شامل ترکیب پیچیده‌ای از جمله کشش، یوگای انفعالی و فشار بر نقاط فعال بدن می‌شود. علاوه بر این‌ها استاد از دست و پا و برخی حرکات دیگر برای ماساژ شما استفاده خواهد کرد.
قبل از ماساژ، شما باید لباس‌های ویژه‌ای را که در سالن ارائه می‌شود بر تن کنید. این ماساژ بر روی تشکی مخصوص، روی زمین و یا تخت انجام می‌شود. در طول ماساژ ممکن است برخی حرکاتی که روی بدن انجام داده می‌شود دردناک باشد، حتما درد را بروز دهید.به هر حال ممکن است برخی نقاط احساس ناخوشایندی داشته باشید اما در نهایت نتیجه‌ای که می‌گیرید شگفت‌انگیز است.

 

ماساژ سنتی تایلندی


ماساژ تایلندی سنتی عملکرد عضلات و مفصل را بهبود بخشیده که به انعطاف‌پذیری بدن نیز کمک می‌کند. همانطور که می‌دانید این ماساژها بر حسب این که به لوکس‌ترین سالن‌های ماساژ بروید یا ارزان‌ترین سالن‌های تایلند، قیمت‌های متفاوتی دارند که می‌توانید براساس بودجه‌تان از میان آن‌ها مورد مناسب‌تر را انتخاب کنید.

فواید ماساژ تایلندی سنتی

 • بهبود عملکرد عضلات 
 • بهبود در دامنه حرکتی مفاصل 
 • افزایش انعطاف پذیری بدن
 • بهبود گردش خون 
 • تقویت سیستم عصبی 
 • ایجاد احساس آرامش در فرد

توجه داشته باشید که برخی از حرکات ماساژ سنتی تایلندی تاثیراتی قوی بر بدن دارند و بهتر است با مشاوره و یا زیر نظر پزشک انجام شوند. مثلا افرادی که دچار عارضه قلبی شدید هستند، افرادی که به تازگی جراحی کرده‌اند، زنان حامله و بیماری‌های مزمن با نشانه‌های التهابی از جمله این افراد هستند.

بهترین کارهای جذاب برای گردشگران در تایلند

 

ماساژ سنتی تایلندی

 

آروماتراپی و ماساژ روغن

اگرچه تکنیک استاندارد آروماتراپی یا رایحه درمانی و ماساژ روغن کمی متفاوت است، اما چند سبک زیرشاخه در زمینه ماساژ سنتی تایلندی وجود دارد. در بعضی از سبک‌ها تمریناتی با آب‌درمانی خارجی، روغن‌ها و چرب‌کننده‌ها، اسکراب بدن و سایر داروهای موضعی و دستگاه‌هایی که بر بهتر شدن عملکرد دست‌ها کمک می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. روغن‌های ضروری که مکمل‌های رایجی برای ماساژ تایلندی هستند در کنار ترکیبات آروماتراپی حتی فواید بیشتری هم دارند.


آروماتراپی و ماساژ روغن

آروماتراپی به عنوان یک ویژگی افزودنی و یا به صورت جداگانه در بسیاری از موسسات ماساژ بانکوک برای پربارتر کردن سبک ماساژ شما توصیه می‌شود. در ماساژ آروماتراپی یا همان رایحه درمانی از روغن‌هایی استفاده می‌شود که به طور طبیعی، از گیاهان استخراج شده و به تقویت قوای بدن و ذهن و ایجاد هماهنگی بین آن‌ها کمک می‌کند. به نظر می‌رسد که تنفس رایحه‌ها به تقویت حافظه و همچنین عکس‌العمل‌های بویایی را بالا می‌برد. به این ترتیب با آرامش‌بخشی به بازگرداندن انرژی کمک می‌کند. روغن‌هایی هم که مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر حسب نیاز به درمانی لازم، با توصیه‌های ماساژور و انتخاب مشتری تعیین می‌شوند. پس از مشاوره، چندین روغن انتخاب و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رنگی‌ترین فستیوال‌های تایلند برای تجارب فرهنگی منحصر به فرد

ماساژ صورت

یکی دیگر از شاخه‌های ماساژ تایلندی، ماساژ صورت تایلندی است. درست همانند هر نوع ماساژ دیگر، ماساژ صورت تنش‌ها را از بین برده و بر گردش خون صورت و بدن تاثیر مثبت تاثیر مثبت می‌گذارد. در طول خواب که جریان خون بدن کُند می‌شود، خون کم‌تری به صورت می‌رسد و این باعث ایجاد چین و چروک می‌شود.

فواید ماساژ صورت

 • افزایش گردش خون زیر پوستی
 • درخشش پوست 
 • کمک به نرمی و لطافت پوست
 • پاکسازی سطحی پوست از سلول‌های مرده
 • آرامش بخشی 
 • افزایش حس اعتماد به نفس
 • جوان‌سازی پوست صورت
 • شادابی پوست صورت

 

ماساژ صورت

 

درمان صورت تایلندی با ضربه‌های ملایم مدور بر روی نقاط صورت، گردن و سر همراه است. همیشه حرکت انگشت‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند و وقتی به صورت مرتب و پیوسته انجام می‌شود باعث جوان‌سازی و شادابی پوست می‌شود.
پیشانی و بینی به صورت افقی می‌شوند و اطراف سوراخ‌های بینی به سمت بالا ماساژ داده می‌شوند.
اما روی گونه‌ها و اطراف لب برای جلوگیری از چین و چروک عضلات به صورت ضربه‌های ملایم ماساژ می‌گیرند. این در حالی‌ست که ماهیچه‌های چانه و گردن بیشتر برای قوی‌تر شدن ماساژ داده می‌شوند. اضافه کنیم که ماسک صورت تایلندی با ملایمت و با حرکت دست پخش می‌شود در حالی که باید چشمان شما بسته باشد. این ماسک‌ها باعث تزریق آرامش و جوان‌سازی پوست صورت شما می‌شود.


تابستان ۲۰۱۹ در اینستاگرامی‌ترین جزایر تایلند

 

ماساژ صورت

 

ماساژ پا

تقریبا همچون ماساژ بدن، ماساژ پا هم تقریبا تمامی نقاط را در بر می‌گیرد. گرچه آنطور که از اسمش بر می‌آید باید فقط پاها را در بر بگیرد، اما در این ماساژ به ساق پا، کشاله ران، دست و ساعد هم توجه می‌شود. بعد از پاکسازی، پا با روغن و یا لوسیون شستشو داده می‌شود و نقاط عصبی با انگشت و یا چوب‌های کوچک تحریک می‌شوند تا عکس‌العمل بدن بالا رود.

ماساژ پا

 

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی یا انعکاس‌درمانی، تحریک نقاط خاصی روی پاها، دست‌ها و گوش‌هاست که گفته می‌شود تاثیر مثبتی بر برخی قسمت‌های دیگر بدن و یا سلامت عمومی نیز دارد.
رایج‌ترین حالت تمرینات رفلکسولوژی بر روی پاهاست. تمرین‌دهندگان معتقدند پا به تعدادی از نقاط رفلکس بدن تقسیم می‌شود که بر روی تمام قسمت‌های بدن مربوط می‌شوند و فشار دادن محکم آن‌ها روی قسمت‌های مختلف و رگ‌دار، قسمت‌های مشخصی از بدن را تحریک می‌کند و باعث از بین رفتن فشار و ناراحتی می‌شود. 
این سبک از ماساژ یکی از رایج‌ترین‌هایی است که می‌توانید در بهترین سالن‌های ماساژ در تایلند پیدا کنید. هیچ شکی نیست که قیمت ماساژها در شهرهای مختلف تایلند، به حسب اینکه در پایتخت هستید و یا شهری سنتی و کوچک متفاوت خواهد بود.

 

رفلکسولوژی

 

ماساژ با کیسه‌های گیاهی

در این ماساژ که احتمالا در هر جایی ندیده‌اید با کمک کیسه‌های بخارپز شده‌ی گیاهان زیر انجام می‌شود.

 • نعناع هندی
 • کافور
 • آهک کافیر
 • زنجبیل
 • زعفران

در ابتدا کیسه‌ها داغ هستند، اما کم کم که روی پوست ماساژ داده می‌شوند، حرارت‌شان ملایم‌تر می‌شود. سپس فشاری که با آن‌ها وارد می‌کنند قوی‌تر می‌شود.
این روش باعث افزایش تنش ماهیچه‌ای، بهبود الاستیک پوست و تحریک سوخت و ساز بدن می‌شود. شما می‌توانید در کنار این ماساژ شگفت‌انگیز از انواع اسکراب‌های دیگر هم استفاده کنید.
شبیه به فیزیوتراپی، بدن شما در این سبک ماساژ، به علاوه اینکه از راه پوست مواد مفید گیاهی وارد بدن شما می‌شوند، به دلیل استفاده از گرما تمامی عضلات بدن رها و نرم می‌شوند، سیستم عصبی بدن تقویت شده و پاسخگویی بدن افزایش می‌یابد.

 

ماساژ با کیسه‌های گیاهی

همچون دیگر ماساژها ممکن است در ابتدا که کیسه‌ها پرحرارت هستند، در برخی از نقاط احساس ناخوشایند گذرا داشته باشید، اما نتیجه‌ای که آخر کار نصیب‌تان خواهد شد، شگفت‌انگیز است. یادتان باشد این تجربه شگفت انگیز را در تور تایلند از یاد نبرید. 

مطالب مرتبط