۱۰ معبد معروف آیوتایا؛ تایلند

آیوتایا پایتخت باستانی تایلند و یکی از میراث جهانی یونسکو است که در فاصله‌ی یک ساعته از بانکوک قرار گرفته و در تور تایلند از آن می‌توانید بازدید کنید. با توجه به برگزاری تورهای یک روزه یا دسترسی راحت به وسیله وسایل حمل و نقل عمومی، به راحتی می‌توان به آن‌جا رفت و از زیبایی‌ها و جاذبه‌هایش بهره برد. اگر کنجکاوید که بدانید چه جاذبه‌هایی در آیوتایا وجود دارد، ادامه‌ی این مقاله را همراه ما باشید.

 

  1. وات چیاواتارانام

 

وات چیاواتارانام

 

بعد از ترمیم‌هایی که در سال 1987 نسبت به این معبد انجام شد، وات چیاواتارانام از خرابه‌ای باستانی، به یکی از پر بازدیدترین مراکز پارک تاریخی آیوتایا بدل گشت. این معبد بودایی یک بنای بسیار زیبا و پیچیده است که با اینکه تنها نمایی از خرابه‌های آن پا برجا مانده، اما هنوز باشکوه و دیدنی جلوه می‌کند.

 

  1. وات فرا سی سانفت

 

وات فرا سی سانفت

 

این مکان زیبا و آرامش بخش، یکی از پرطرفدارترین بخش‌های آیوتایا است، اما نباید از این غافل شد که بنا متعلق به 1492 میلادی بوده و اهمیتی تاریخی دارد. از این بنا چندین و چند تندیس بودایی از جنس‌های طلا، برنز، کریستال، نقره و مس کشف شده که همه‌ی آن‌ها را می‌توانید در موزه ملی بانکوک مشاهده کنید.

 

راهنمای گردش و خرید در بازار چینی‌های بانکوک؛ تایلند

 

  1. وات راتچابورانا

 

وات راتچابورانا

 

پادشاه بورومراچای دوم به یاد دو برادر بزرگ‌تر خود دستور داد تا این معبد را بسازند، برادرانی که در دوئل قدرت جان خود را از دست دادند. از نظر کلی این معبد شباهت زیادی به معابد اطراف خود دارد، اما از نظر جزییات هر کدام این ابنیه با دیگری متفاوت هستند.

 

  1. وات ماهاتات

 

وات ماهاتات

 

درست بعد از اینکه از وات راتچابورانا گذر می‌کنید، به وات ماهاتات می‌رسید که در سال 1384 ساخته شده است. معروفیت این بنا به خاطر چهره‌ی بودایی است که در دل ریشه‌های درخت مانده و از میان ریشه‌ها به بیرون نگاه می‌کند. عمارت بلند این بنا در سال 1625 یک بار فرو ریخت و در سال 1633 بلندتر از آنچه بود بازسازی شد. با این‌حال سال‌ها بعد دوباره آن بنا نیز پایین ریخت و حالا ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است.

 

دریم‌ورلد تم‌پارک شماره یک بانکوک؛ تایلند

 

  1. وات یای چای مونگکول

 

وات یای چای مونگکول

 

این معبد در سال 1357 و به فرمان پادشاه یو تانگ ساخته شد و جایی بود برای فرقه‌ای خاص از بوداییانی که به شکلی سخت‌گیرانه در سریلانکا آموزش دیده بودند. مجسمه‌های متعدد بودایی هنوز هم بخش جذاب معبد هستند و جالب اینکه هنوز باقی‌مانده‌هایی از آن فرقه خاص در معبد زندگی می‌کنند. قبل از اینکه از این بخش آیوتایا خارج شوید، حتما به بالای پلکان‌ها بروید تا نمایی زیبا از باغ‌های اطراف را مشاهده کنید.

 

  1. وات نا پرا من

 

وات نا پرا من

 

این معبد، از معدود بناهای این منطقه است که از هجموم برمه‌ای‌ها جان به در برد و به ویرانه‌ای بدل نگشت. معلوم نیست دقیقا این بنا چه سالی ساخته شده اما در زمان پادشاه بوروماکوت (1732-58) جان دوباره‌ای به آن تزریق شد و از نو رونق گرفت. بنای این معبد بسیار زیباست و با توجه به اینکه بخش زیادی از آن هنوز سالم است، درون آن نیز با تندیس‌های بودا و حکاکی‌هایی که دارد، بسیار جذاب بوده و دیدنش ارزشمند است.

 

  1. وات تامیکارات

 

وات تامیکارات

 

این مکان از خود پارک اصلی آیوتایا کمی بیرون است، اما دیدن آن می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. دیدن پیکرتراشی‌هایی از شیرهای سنگی در کنار این معابد فوق‌العاده جذاب است، مضاف بر اینکه این معبد در منطقه‌ای آرام و سرسبز بنا شده و شما را از شلوغی‌های بخش‌های پرطرفدارتر پارک دور می‌کند.

 

بهترین تم‌پارک‌ها و پارک‌های آبی در بانکوک؛ سفر به تایلند

 

  1. موزه ملی چائو سام پرایا

 

موزه ملی چائو سام پرایا

 

این موزه مجموعه‌ای از بناهای کوچک است که درون باغ زیبایی از زنبق ساخته شده. موزه‌ای که در سال 1961 ساخته شده و در آن می‌توانید بخشی از اشیایی که در آیوتایا کشف شده را ببینید. از جمله این اشیا می‌توانید به تندیس‌های بودا، جواهرات طلایی و اشیاء قیمتی دیگر اشاره کرد.

 

  1. وات سوان دارارام

 

وات سوان دارارام

 

این معبد زیبا در وسط سه برکه‌ی دیدنی واقع شده و یکی از زیباترین مکان‌ها در آیوتایا است. این بنا در سال 1700 ساخته شد اما بعدها به دستور شاه بخش‌هایی به آن اضافه شد و جلوه‌ای زیباتر پیدا کرد. درون این معبد جدا از تندیس‌های متعدد طلایی، نقاشی‌های زیبایی نیز وجود دارند که داستان‌های جذابی از بودا را تعریف می‌کنند.

 

  1. قصر بانگ پا این

 

 قصر بانگ پا این

 

اگر از دیدن خرابه‌های ساختمان‌هایی که زمانی باشکوه و پر زرق و برق بودند، خسته شده‌اید، به دیدن این قصر رنگارنگ و زیبا بروید که مربوط به صده‌ی 17 میلادی بوده و در کنار برکه‌ای زیبا واقع شده که در نهایت به عنوان اقامتگاه تابستانه برای خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مطالب مرتبط