راهنمای گردش به قلعه کوجوری، بهترین مقصد صعود در نزدیکی تفلیس

گرجستان سرزمین کوه‌های سرسبز و آب و هوای خنک است. با این که تفلیس تابستان‌ها هوای گرمی را تجربه می‌کند اما با کمی فاصله از مرکز شهر و رفتن به طبیعت مخصوصا ییلاقات، به دل بهار و پاییز منتقل می‌شوید که در عین سرسبزی فراوان هوایی خنک و ملس را ارائه می‌دهند.
برای گردش با تور گرجستان در اطراف تفلیس حتما لازم نیست به شهر دیگر بروید. یکی از نقاطی که احتمالا اسمش را هم در سایت‌های گردشی ندیده‌اید قلعه کوجوری چسبیده به تفلیس و در فاصله کمی از آن است.

 

 

تور قلعه کوجوری

 

 

تور قلعه کوجوری

 

 

گردشگران با چند روز ماندن در تفلیس تصور می‌کنند تمام آن را کشف کرده‌اند دیگر چیزی برای ارائه در این شهر پیدا نمی‌کنند در حالی که کاملا در اشتباهند اطراف تفلیس هنوز جاهای شگفت‌انگیزی برای کشف وجود دارد که کم‌تر کسی از آن‌ها خبر دارد.
اما شما می‌توانید با شرکت در تور گردشی قلعه کوجوری تجربه متفاوتی در سفرتان کسب کنید. قلعه کوجوری در ارتفاع ۱۴۰۰ متری قرار گرفته که برای رسیدن به آن باید حدود یک ساعت و نیم پیاده‌روی و صعود انجام داد. اما بعد از پیمودن این مسیر شما با مناظر پانورامای منحصر به فرد و چشمگیری روبرو می‌شوید که برای همیشه در ذهن‌تان ثبت خواهد شد.
قطعا بعد از رسیدن به قلعه فکرش را هم نمی‌کردیم در فاصله نیم روزی از تفلیس بتوانید چنین چیزی را کشف کنید.
در واقع گرجستان زیست بومی زیبا برای پیاده‌گردها، اسب سواران، دوچرخه‌سواران و کوه‌نوردان محسوب می‌شود. قلعه کوجوری نیز یکی از مقاصد آسان و شگفت‌انگیز است که همه افراد از مبتدی تا حرفه‌ای می‌توانند به آن بروند.

 

 

کوجوری

 

 

کوجوری

 

 

در واقع کل پروسه این تور ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد و شرکت‌های مختلفی اقدام به بردن مسافران به این منطقه می‌کنند. کوجوری نیز منطقه‌ای شبیه به روستا و یا شهرستانی بسیار کوچک است که در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب غربی تفلیس واقع شده است. در واقع با این که فاصله بین این دو نقطه زیاد نیست اما تفاوت آب و هوا به شدت ملموس است.
کوجوری بر روی تپه واقع شده و وقتی به آن می‌روید می‌توانید دکل‌های تلوزیون را از فاصله دور دور کوه متاتسمیندا در تفلیس ببینید. به خاطر تفاوت ارتفاع روزها این منطقه گرم ولی شب‌ها سرد می‌شود. به همین دلیل هم هست که بسیاری از تفلیسیان تابستان‌ها این منطقه را برای فرار از گرما انتخاب می‌کنند. البته پرواضح است که اوضاع زمستان‌ها کاملا فرق می‌کند. در این گردش معمولا اولین مقصد صومعه اودزو است.

 

 

کوجوری

 


این صومعه بالای تپه‌ای در کوجوری واقع شده که مناظر بسیار زیبایی دارد. از بین تپه‌ها تفلیس هم از دور دست‌ها خودنمایی می‌کند. شما می‌توانید در این صومعه دعا بخوانید و یا در پس زمینه باورنکردنی‌اش به مراقبه و مدیتیشن بپردازید. معمولا این مقصد از طرف طبیعت دوستان به دلیل سکوت و آب و هوای به شدت تمیزش بیش از هر گروه دیگری مورد استقبال قرار می‌گیرد. سپس به سمت قلعه حرکت خواهید کرد. البته از صومعه تا قلعه پیاده‌روی کوتاهی خواهید داشت که کمی خطرناک بوده و نیاز به تمرکز و مراقبت بیشتر دارد.

در دوره حمله ارتش سرخ در فوریه ۱۹۲۱ به گرجستان ارتفاعات کوجوری شاهد درگیری‌های سنگینی بین دو طرف درگیر گرجستان و روسیه بوده است. به همین دلیل در سال  ۱۹۹۰ یک بنای یادبود برای شهدای گرجستان در نبردها جان باختند در این محل شاخته شد که در این سفر می‌توانید از آن بازدید کنید.

خوبی رفتن به این تورها اینست که شما را از دم در هتل‌تان برمی‌دارند و دوباره شما را همانجا پیاده می‌کنند. به علاوه راهنما نیز مسلط به زبان انگلیسی بوده و توضیحات را با زبان انگلیسی به شما ارائه می‌دهد. فقط در نظر بگیرید که عموم این تورها شامل غذا و نوشیدنی شما نمی‌شوند.

 

 

راهنمای گردش بهاری در شب‌های تفلیس

 

 

تور گردشی کوجوری در زمستان

 

 

تور گردشی کوجوری در زمستان

 

 

کوجوری مقصدی زیبا و چهار فصل است که در نیمه دوم سال هم زیبایی‌های مختص خودش را دارد. تصورش را بکنید که در زمین‌های پوشیده از برف راه بروید و از تماشا چشم‌انداز پته‌های فرو رفته در ذرات سفید و بلورین برف لذت ببرید. البته در نباید از این نکته غافل شد که صعود در برف برای افراد مبتدی سخت‌تر از صعود در تابستان است.

 

 

اقامتگاه‌های کوجوری

 

 

اقامتگاه‌های کوجوری

 

 

اگر تصمیم گرفتید خودتان به این منطقه سفر کنید و زمان بیشتری با فراغ بال در آن سپری کرده و از طبیعت بکرش لذت ببرید نیاز به جایی برای ماندن دارید. نگران نباشید کوجوری چندین اقامتگاه کوچک و بزرگ صمیمی و ارزان را میزبانی می‌کند که امکان ماندن در ییلاق را برای شما فراهم می‌آورد. گزینه‌هایی همچون پرایوت ویلا، اقامتگاه بیولی، کوجوری گتوی و نام‌های دیگر از جمله این مکان‌ها هستند.

مطالب مرتبط