راهنمای استفاده از متروی BTS Skytrain بانکوک؛ در سفر به تایلند

در بانکوک ترافیک‌زده وجود مترو اسکای‌ترن همچون معجزه به داد مردم شهر و توریست‌های تور تایلند رسیده است. این مترو دو خط افقی در شهر شهر است که دور تا دور پایتخت تایلند، بانکوک را بهم رسانده است. BTS Skytrain در سال ۱۹۹۹ راه اندازی شده و یکی از محبوب‌ترین راه‌های گردش در دور تا دور بانکوک محسوب می‌شود.
تاکسی‌ها گران هستند و استفاده از اتوبوس در ترافیک این شهر توریستی به اندازه خودش سخت است. اما استفاده از این متروی هوایی کار را تا حدود زیادی راحت‌تر کرده است. وقتی اصول اولیه استفاده از این خط مترو رو بدانید رفت و آمد تا چند لول برای‌تان آسان‌تر می‌شود.

 

 

Skytrain کجا می رود؟

 

 

skytrain

 

 

گرچه از لحاظ جغرافیایی این خط متروی هوایی تنها بخش کوچکی از این مادرشهر تایلندی را پوشش می‌دهد که به عنوان خطوط سوخومویت و سیلوم شناخته می‌شود. این دو خط از زمان افتتاح تا کنون گسترش زیادی پیدا کرده‌اند و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۹ تا ۱۳ خط مختلف به این سیستم اضافه شده باشد. همان‌طور که اکنون متروی زیر زمینی MRT، منوریل و متروی فرودگاه نیز به این سیستم متصل شده‌اند. در حال حاضر خط متروی سوخومویت از مو چیت (در کنار پارک چاتچاک و بازار آخر هفته خود) در شمال بانکوک به طرف سامرُنگ مرز شرقی پایتخت می‌رود. خط سیلوم نیز از مرکز و از استادیوم ملی در مسیر منطقه تجاری سیلوم، مناطق ساحلی و مناطق شب زنده‌داری، و منطقه حومه بانگ وا به سمت جنوب می‌رود. تنها نقطه‌ تقاطع دو خط هم ایستگاه مرکزی سیام است.

 

 

قیمت بلیط‌ها چقدر است؟

 

 

قیمت بلیط‌ها چقدر است؟

 

 

BTS یکی از گران‌ترین شبکه‌های حمل و نقل عمومی آسیا است، اما هنوز هم می‌تواند برای کسانی که از جاهای دیگر به این شهر سفر می‌کنند بسیار مقرون به صرفه باشد. قیمت مسیرها معمولا سالانه تغییر می‌کند. در حال حاضر هزینه اسکای‌ترن ۱۶ بات تایلندی برای هر واحد ایستگاه محاسبه می‌شود و تا ۵۹ بات برای کل سیستم بالا می‌رود. بلیط یک روزه برای هزینه‌های نامحدود نیز ۱۴۰ بات هزینه برمی‌دارد.
اضافه کنیم که کودکان زیر ۹۰ سانتی‌متر از پرداخت هزینه معافند در حالی که بچه‌های بالای ۹۰ سانت باید قیمت کامل را بپردازند. به علاوه برای استفاده از ربیت کارت برای دانشآموزان، دانشجویان و سالمندان نیز تخفیفاتی در نظر گرفته شده است.

 

 

راهنمای گردش در بازار شناور آمفاوا در بانکوک

 

 

 کارت قابل شارژ ربیت

 

 

 کارت قابل شارژ ربیت

 

 

برای صرفه جویی در وقت شما می‌توانید از کارت اعتباری ربیت به ارزش ۱۰۰ بات استفاده کنید. بعد از آن شما می‌توانید کارت را شارژ کنید و یا کارتی با تعداد سفرهای مشخص برای سی روز با تخفیف را خریداری نمایید. البته اوضاع جایی پیچیده می‌شود که بخشی از این سیستم به دست یک شرکت خصوصی بوده و بخش دیگر آن تحت نظارت شهرداری بانکوک است.
بنابراین شهرداری تنها بخشی کمی از آن یعنی از بانگ چاک تا سامرنگ در خط سوخومویت و از فو نیمیت تا بانگ وا در خط سیلوم را اداره می‌کند. پس دارندگان ربیت کارت با پیش‌پرداخت سی روزه تنها می‌توانند از قسمت اصلی این حمل و نقل استفاده کنند.
یعنی اگر شما بخواهید به یکی از ایستگاه‌های خارج از محدوده ربیت کارت بروید باید هزینه اضافه روی کارت بدهید که به اندازه یک تاکسی‌سواری به ارزش ۱۵ بات برای‌تان آب می‌خورد. اما خبر خوب این که شما به عنوان یک مسافر کوتاه مدت می‌توانید از بلیط‌های مترو استفاده کنید که همه جا در دسترس هستند.

 

 

چگونه بلیط بخرید؟

 

 

چگونه بلیط بخرید؟

 

 

بلیط‌ها توسط دستگاه‌های خودپرداز به فروش می‌رسند و نه توسط کارکنان باجه. و از آنجایی که این دستگاه‌ها قدیمی هستند تنها سکه قبول می‌کنند. اما هر چه این دستگاه‌ها به روزتر و مدرن‌تر می‌شوند امکانات بهتری هم دارند.
اگر سکه ندارید کارکنان باجه پول شما را تبدیل می‌کنند. به علاوه می‌توانید از آن‌ها بلیط یک روزه بخرید و یا ربیت کارت‌تان را شارژ کنید. توجه داشته باشید که تنها ربیت کارت و کریتد کارت برای شارژ کردن ربیت کارت دریافت می‌شود و نه هر کارت دیگری که دارید. برای استفاده از دستگاه‌های قدیمی مسیرتان را روی نقشه دنبال کنید و بعد برای هزینه دکمه را فشار دهید.
بعد سکه‌ها را در جا سکه‌ای بیاندازید و صبر کنید تا بلیط بیرون داده شود. سپس بلیط را بردارید و داخل یکی از دستگاه‌های خودکار گیت بیاندازید. فلشی برای راهنمایی انجام صحیح اینکار وجود دارد. البته دستگاه‌های جدیدتر بلیط با روشی مشابه کار می‌کنند، به جز اینکه باید مقصد خود را بر روی صفحه نمایش لمسی انتخاب کنید. اگر از ربیت کارت استفاده می‌کنید نیازی به انجام این مراحل ندارید. مستقیما به سمت گیت بروید و کارت را بر روی دستگاه اتوماتیک گیت بگذارید و بردارید.

مطالب مرتبط