راهنمای سفر ۸ روزه به گرجستان (قسمت اول)

گرجستان با داشتن مناطق زیبا و دیدنی، مردمی مهمان نواز و غذاهای بسیار خوشمزه یکی از مقاصد محبوب خطه اورسیا و در واقع قفقاز است که بیشتر جمعیت آن را مسیحیان و اقلیتی را مسلمانان تشکیل می‌دهند.
با این که گرجستان کشوری کوچک و سنتی شناخته می‌شود اما به جرات می‌توان گفت تور گرجستان و جای جای آن چیزهایی برای عرضه دارد. خیلی از گردشگران به دلیل کمبود وقت فرصت کافی برای کاوش در این کشور را ندارند. ما در اینجا شما را برای سفری بی‌نقص و ۸ روزه راهنمایی می‌کنیم.

 

 

روز اول

 

 

روز اول

 

 

بعد از این که وارد تفلیس شدید خودتان را به هتل برسانید و بعد از استراحتی کوتاه گردش خودتان را در شهر آغاز کنید. از نمادهای اصلی شهر شروع کنید و به دیدن کلیسای جامع تثلیث بروید که یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ارتدوکس دنیا شناخته می‌شود. سپس به دیدن کلیسای متخی و بنای یادبود واختانگ گرگاسالی بنیان‌گذار افسانه‌ای تفلیس بروید. اما بعد از دیدن نقاط قدیمی بهتر است تنوع ایجاد کرده و برای تماشای مناظر پانورامای شهر سوار تله‌ کابین قلعه ناریکالا شوید و شهر را از جهتی دیگر ببینید.
مسیرتان را به سمت پایین و تا حمام‌های گوگرد ادامه دهید و از تنها مسجد شهر عبور کنید. سپس به منطقه شاردن بروید که پر از کافه و رستوران و فروشگاه‌های سوغاتی فروشی است.
نقطه عطف شهر دقیقا همینجاست، جایی که همه چیز در اطراف شما پراکنده شده. از برج ساعت و تئاتر رزو گابریادزه دیدن کنید و اگر خسته بودید کمی استراحت کنید و چیزی بخورید. از پل صلح به پارک ریک بروید و بعد از روزی پر گردش شب را در هتل سپری کنید.

 

 

روز دوم

 

 

روز دوم

 

 

بعد از خوردن صبحانه به یکی از قدیمی‌ترین و فرهنگی‌ترین شهرهای گرجستان یعنی متسختا سفر کنید. مستختا پایتخت پادشاهی شرق گرجستان یعنی ایبریا در قرن سوم قبل از میلاد بود. از جواری که بر روی تپه‌ای با منظره پانوراما واقع شده دیدن کنید. این صومعه یکی از شاهکارهای معماری واقعی باقی مانده از اوایل قرون وسطی شناخته می‌شود. سپس از کلیاسای جامع Svetitskhoveli و کلیسای اصلی متسختا دیدن کنید.
در ادامه این گردش از مجتمع معماری آنانوری که سابقا محل اقامت دوک‌های Argveti بود دیدن کنید. این محل کاملا شما را به قرون گذشته و حال و هوای فیلم‌های قدیمی اروپایی می‌برد. طاقی‌ها برج‌های این مجتمع معماری مربوط به قرون ۱۶ و ۱۷ بعد از میلاد را داشته و به مخزن جینوالی دید داردند.
مسیرتان را به سمت اتوبان نظامی گرجستان ادامه دهید که تا ارتفاع ۲۳۷۹ متر بالاتر از سطح دریا بالا می‌رود. سپس به شهر کوچک و زیبای کازبگی خواهید. توقفی کوتاه کنید و از کوه کازبک با مناظر دیدنی‌اش بازدید کنید. این کوه با ارتفاع ۵۰۳۳ متری ۷امین قله مرتفع رسته کوه قفقاز شناخته می‌شود.
از کلیسای تثلیث مقدس گرگتی که در ارتفاع ۲۱۷۰ قرار گرفته و مناظری زیبا ارائه می‌دهد دیدن کنید. در نهایت شب را در گودائوری سپری کنید.

 

 

زیباترین دریاچه‌های گرجستان برای توریست‌های طبیعت

 

 

روز سوم

 

 

gudauri

 

 

بعد از خوردن صبحانه مسیر جاده‌ای را به سمت گوری ادامه دهید و بعد از رسیدن به شهر از موزه استالین دیدن کنید. این موزه شامل خونه کوچکی که استالین در آن به دنیا آمد، بیش از ۶۰ هزار قطعه هنری، و همچنین قطار ضدگلوله چشمگیری که استالین از آن برای سفر به یالتا و پسدام استفاده کرد می‌شود.
سپس در غارشهر تاریخی اوپلیستسیخه کاوش کنید که قدمت آن به دوره هلنیستیک برمی‌گردد. شما در اینجا می‌توانید ترکیبی شگفت‌انگیز ار معماری سنگی، بت پرستی و همچنین مسیحیت را در یک قاب به تماشا بنشینید. بعد دیدن اوپلیستسیخه به سمت کوتایسی برانید. جاده کوتایسی از طریق گذرگاه ریکوتی به سمت طولانی‌ترین تونل گرجستان به طول ۱٫۷۲۲ متر هدایت می‌کند. این تونل به عنوان مرز قسمت شرقی و غربی گرجستان در نظر گرفته می‌شود.
در مسیرتان از صومعه مشهور Ubisa که در قرن نهم ساخته شده و به خاطر رنگ دیوارها و نقاشی‌هایش مشهور است دیدن کنید. در توقف بعد از روستای شروشا دیدن کنید که تعداد زیادی از گل‌های بومی زیبا را برای عرضه به شما رونمایی خواهد کرد. در نهایت شب را در کوتایسی سر کنید.

 

 

بهترین نقاط حیات وحش گرجستان برای برپایی کمپ

 

 

روز چهارم

 

 

روز چهارم

 

 

صبح را با خوردن صبحانه در هتل آغاز کنید و بعد به دیدن کلیسای جامع باگراتی ساخته شده در قرن ۱۱ام بروید که از نمونه‌های معماری قرون وسطایی برشمرده می‌شود. از ویژگی‌های این کلیسا می‌توان به برج آن اشاره کرد که به تمام کوتایسی نما دارد.
در ادامه گردش به دیدن صومعه Motsameta بروید که مناظر زیبایی را پیش چشمان‌تان می‌آورد.
علاقه‌مندان اینستاگرامی حتما عکس‌های بی‌نظیری از این نقاط شکار خواهند کرد. در ادامه این گردش به یادماندنی خوتان را به دره مارتویلی برسانید. در طول این مسیر شما شانس دیدن روستاهای سنتی نزدیک به هم را نیز خواهید داشت که سبک و سیاق‌شان خیلی متفاوت از آنچه که ما در نواحی شمال و شمال غرب کشورمان می‌بینیم نیست. بعد از گردشی فرهنگی به شهر بازگردید و شب را در هتل‌تان سر کنید تا با انرژی کامل بتوانید از صبح فردا سفرتان را ادامه دهید.

 

 

راهنمای سفر ۸ روزه به گرجستان (قسمت دوم)

مطالب مرتبط