راهنمای گردشی اسرارآمیز در استانبول

در مورد آثار تاریخی تور استانبول به غیر از ایاصوفیه، مسجد آبی و یا برج گالاتا اطلاعات جامعی دارید؟ فکر نمی‌کنید زمان آن رسیده که به بناهای کم‌تر شناخته شده سری بزنید و از اسرار و گذشته آن‌ها باخبر شوید؟
ما قصد داریم شما را دعوت به گردشی ناشناخته در استانبول کنیم و درهای جدیدی از این شهر تاریخی را به روی شما باز کنیم.
در واقع استانبول پر از نقاط دیدنی تاریخی و طبیعی است که حتی با وجود دسته‌بندی آن‌ها به دیدنی‌های پربازدید و کم‌تر شناخته شده، باز هم مواردی وجود دارد که از دست گردشگران در می‌روند.

 

 

میلیون استون

 

 

میلیون استون

 

 

میلیون استون یا سنگ یک میلیون در منطقه Cağaloğlu در محله فاتح استانبول واقع شده است. این بنای تاریخی که قدمت آن به دوره روم در این کشور برمی‌گردد در گوشه شمال غربی میدان سلطان احمد و در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار گرفته است. این سنگ تاریخی به مخزن آب ریحانا و همچنین ترموا هم نزدیک است.
میلیون استون در قرن چهارم میلادی توسط امپراطور کنستانتین اول در استانبول ساخته شد. به علاوه این سنگ نماد بازسازی بیزانس است که در قسطنطنیه آن دوره ساخته شده بود. این سنگ را برای بالا بردن شکوه پایتخت بیزانس ساخته بودند. این سنگ در اصل از ۴ ستون تشکیل می‌شد اما امروز شکوه و جلالش را به سلطان احمد و مسجد ایاصوفیه باخته و زیر سایه درختان پنهان شده است. به همین دلیل هم بسیاری از مردم حتی متوجه آن نمی‌شوند. بنابراین اگر به سلطان احمد رفتید دیدن میلیون استون را از دست ندهید.

 

 

پاساژ چیچک و یا پاساژ گل

 

 

پاساژ چیچک و یا پاساژ گل

 

 

پاساژ چیچ با آن طاقی شیشه‌ای جذابش یکی از نقاط تاریخی و پرطرفدار در خیابان استقلال است که مردم نه فقط به عنوان مرکز خرید بلکه به خاطر نوع معماری و قدمتش است که به آن علاقه دارند.
این پاساژ را در اصل بانکداری یونانی‌تبار در سال ۱۸۷۶ ساخت. البته در طول‌ سال‌ها این پاساژ مورد بازسازی قرار گرفت که آخرین مورد آن در سال ۲۰۰۵ اتفاق افتاد. این پاساژ سه طبقه دارای ستون‌های بلند و پر نقش و نگار است که بی‌شباهت به ساختمان‌های روسی هم نیستند. امروزه در طبقه اول این پاساژ را کافه و رستوران‌های کوچک و بزرگ به خودشان اختصاص داده‌اند که میز و نیمکت‌هایشان تا نیمه‌های راه را اشغال کرده‌اند. بد نیست بدانید که چیچک اول سالن تئاتری بزرگ بود که در اثر آتش‌سوزی از بین رفت و جای آن را پاساژ گرفت.

 

 

بهترین رستوران‌های اقوام مختلف در استانبول

 

 

چشمه آلمانی

 

 

چشمه آلمانی

 

 

اگر بخواهیم در ادامه سفر اسرارآمیزمان در استانبول شما را به یکی دیگر ناشناخته‌های شهر هدایت کنیم، باید دوره سری به محله سلطان احمد بزنیم. چشمه آلمانی که به ترکی Alman Çeşmesi خوانده می‌شود فواره‌ای به سبک قازبو است که در مجاورت مقبره سلطان احمد اول واقع شده است.
این چشمه در سال ۱۸۹۸ درست هم‌زمان با بازدید امپراتور ویلهلم دوم از استانبول و به عنوان هدیه ساخته شد. البته قطعات آن در بنادر آلمان تولید گردید و بعد همچون سازه‌های پیش ساخته به استانبول منقل و بعد در محل فعلی سرهم بندی شد. سفر پادشاه آلمان به ترکیه هم‌زمان با سلطنت عبدالحمید دوم بود.
این چشمه زیبا و تاریخی نیز یکی از نقاط با ارزش شهر است که گردشگران به دلیل عدم اطلاعات کافی بی‌توجه از مقابلش عبور می‌کنند.

 

 

بازار مصری‌ها

 

 

بازار مصری‌ها

 

 

احتمالا شما نیز مانند اکثر مردم بازار مصری‌ها را به بازار ادویه استانبول می‌شناسید. این بازار درست کنار مسجد جدید واقع شده است. بعد از بازار بزرگ، بازار مصری‌ها مهم‌ترین بازار سرپوشیده شهر است که باید از آن بازدید کنید. این بازار را معمار سرشناس عثمانی مصطفی آقا ساخته است. البته در ابتدای ساخت این بازار نه به هیچ کدام از این نام‌ها بلکه به ولیده کارسیسی شناخته می‌شد. این بازار در ابتدا فقط مختص به ادویه فروشی‌ها بود اما امروزه انواع محصولات خوراکی در کنار ادویه به فروش می‌رسد. به طور کلی امروزه این بازار ۸۵ مغازه فعال را در خود میزبانی می‌کند.

 

 

یک راهنمایی حرفه‌ای؛ فرهنگ قهوه در استانبول و یافتن بهترین کافه‌ها

 

 

تپه آیدوس

 

 

تپه آیدوس

 

 

یکی از زیبایی‌های پنهان استانبول که کسی از آن خبر ندارد تپه آیدوس در شمال منطقه کارتال استانبول واقع شده است. همانطور که از نام این تپه برمی‌آید شهرت آن به دوره بیزانس برمی‌گردد. آیدوس در بلندترین قسمت شهر واقع شده و مناظر زیبا و دیدنی منحصر به فرد خودش را دارد.
این منطقه همیشه اولین برف زمستانی را به خودش می‌بیند. اگر از علاقه‌مندان به گردش، پیک‌نیک و یا پیاده‌روی و صعود هستید رفتن به این تپه را پشت گوش نیاندازید. اگر تصمیم گرفتید در این تپه ماجراجویی کنید حتما کفش مناسب به پا کنید و لوازم مورد نیاز مثل بطری آب با خودتان ببرید.

مطالب مرتبط