برترین فستیوال‌ها و برنامه‌های استانبول در طول سال

استانبول در طول سال شاهد برنامه‌ها و فستیوال‌های مختلفی است که هم برای گردشگران و هم محلی‌ها برگزار می‌شود. این جشن‌ها و برنامه‌ها گاهی به صورت محدود و گاهی نیز به بزرگ‌ترین شکل ممکن بر پا شده و در آینده نیز برگزار خواهند شد. در مقاله‌ی امروز ما به سراغ این برنامه‌ها رفته‌ایم تا آن‌هایی که در ماه‌های مختلف در تور استانبول برگزار می‌شوند را به شما معرفی کنیم.

 

 

ژانویه

 

 

ژانویه

 

 

جشن سال نوی میلادی: اول ژانویه با آتش بازی بزرگ و پرشکوه در میادین بزرگ برپا می‌شود. بخش زیادی از شرکت‌ها و مراکز اداری بسته‌اند و هم جا دکورهای سال نو کار گذاشته می‌شوند.

 

 

کریسمس ارتودوکس: به خاطر تغییراتی که در تقویم شکل‌های مختلف مسیحیت وجود دارد، کریسمس در ۷ ژانویه برای ارتودوکس‌های ارمنی و یونانی به شکلی محدودتر جشن گرفته می‌شود.

 

 

خرید: جشنواره‌ بزرگ خرید در ژانویه هر سال در استانبول آغاز می‌شود اما هر سال این تاریخ کمی تغییر می‌کند و نمی‌توان تاریخ مشخصی برایش ذکر کرد. جشنواره‌ای بسیار بزرگ که شامل تخفیف‌های خیلی خوبی می‌شود.

 

 

فوریه

 

 

فوریه

 

 

فستویال فیلم‌ بین‌المللی: یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های هنری استانبول که در ۱۰ روز برگزار شده و بیشتر به فیلم‌های مستقل و هنری اختصاص داشته و بخشی مهم نیز در زمینه فیلم‌های کوتاه دارد.

 

 

فستیوال غذای بین‌المللی: این فستیوال بزرگ بیش از ۲ هزار سرآشپز معروف از ۲۵ کشور مختلف را به ترکیه می‌کشاند تا در ۵۲ دسته‌ی مختلف به آشپزی و هنرنمایی مشغول شوند.

 

 

روز ولنتاین: با این که ولنتاین بخشی از فرهنگ مردم ترکیه نیست، اما این سال‌ها بین مردم شهرهای مختلف این کشور از جمله استانبول جریان داشته و تمام شهر درگیر این مسئله می‌شود، با این حال ولنتاین به صورت رسمی برگزار نشده و بیشتر محدود به مراکز خرید و بازارهای شهر می‌شود.

 

 

بهترین رستوران‌های اقوام مختلف در استانبول

 

 

مارس

 

 

مارس

 

 

فستیوال بازار صنایع دستی: در آخرین یکشنبه ماه مارس، بخش زیادی از سازندگان صنایع دستی در استانبول، محصولات خود را در قالب یک فستیوال فروش بسیار جذاب در کلیسای سنت هلن به فروش می‌رسانند. نه تنها این فستیوال برای خرید با قیمت خیلی عالی جای مناسبی است، بلکه با خرید از محصولات این بازار، کمکی به پناهجویان حاضر در استانبول نیز محسوب می‌شود.

 

 

آوریل

 

 

آوریل

 

 

 

جشنواره بین‌المللی لاله‌های استانبول: این جشنواره به صورت سالانه و با مشاکرت شرکتی تجاری در هلند برپا می‌شود. با این حال پارک امیرگان و چند پارک بزرگ دیگر استانبول، به واسطه همین همایش بزرگ، زیباترین شکل ممکن خود را گرفته و با فضای جذاب و مفرح همراه با موسیقی، شکل‌های متفاوتی از لاله‌های رنگارنگ همراه با گیاهان دیگر به نمایش گذاشته می‌شود.

 

 

 

یک راهنمایی حرفه‌ای؛ فرهنگ قهوه در استانبول و یافتن بهترین کافه‌ها

 

 

 

مِی

 

 

مِی

 

 

فستیوال فضای باز معماری: این فستیوال به صورت فضای باز بوده و شما می‌توانید به رایگان از ابنیه تاریخی و مساجد دیدن کنید. همچنین بعضی از ساختمان‌هایی که به صورت کلی اجازه بازدید از آن‌ها وجود ندارد، در این روز خاص اجازه دیدن از آن‌ها را خواهید داشت. از جمله مسجد اورتکوی که مکانی زیباست اما تنها یک روز در سال درهایش به روی عموم باز می‌شود.

 

 

فستیوال بین‌المللی تئاتر: اگر چه این فستیوال به اندازه فستیوال فیلم ترکیه معروف نیست، اما گستردگی و جذابیت بسیاری دارد که برای طرفداران این هنر بسیار ارزشمند است. این فستیوال هر سال از ۹ مِی آغاز شده و تا ۶ جون ادامه دارد.

 

 

فستیوال بین‌المللی خیمه‌شب بازی استانبول: این هنر یکی از پرطرفدارترین هنرها در دوره‌ی عثمانی بوده و حالا در کنار فستیوال تئاتر و در بازه‌ی زمانی یک هفته برگزار شده و جدا از جذابیت‌هایش، مکانی عالی برای هنرمندان این عرصه بوده تا خود را به دیگران بشناسانند.

 

 

جون

 

 

جون

 

 

 

فستیوال موسیقی استانبول: یکی از بهترین زمان‌ها برای عاشقان موسیقی که بخواهند به استانبول سفر کنند، این ماه است. جایی که ۴۶ دوره جشن‌های بزرگ موسیقیایی را به خود دیده و در سال‌های اخیر بیش از ۶۰۰ هنرمند محلی و هنرمندان بین‌المللی در آن به هنرنمایی می‌پردازند. این فستیوال موسیقی به ژانرهای مختلف پرداخته و از پاپ و راک تا موسیقی محلی را شامل می‌شود.

 

 

جولای

 

 

جولای

 

 

 فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز استانبول: یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های استانبول که به موسیقی جاز اختصاص داشته و بسیاری از هنرمندان مطرح دنیا در آن شرکت می‌کنند.

 

 

آگوست

 

 

آگوست

 

 

همایش بین‌المللی مُد استانبول: در این همایش بزرگ برندهای ترک و برندهای بین‌المللی به نمایش‌های لباس متعدد و همچنین برپایی بازارهای مختلف و ارائه طراحی‌های خود می‌پردازند. برای طرفداران مُد، این همایش بهترین فرصت برای سفر به استانبول است.

 

 

روز پیروزی: این روز ملی که هر ساله در ۳۰ آگوست به واسطه پیروزی تاریخی ترک‌ها در سال ۱۹۲۲و در جریان مبارزات استقلال برپا می‌شود.

 

 

ماهیگیری تفریحی در استانبول را امتحان کنید

 

 

سپتامبر

 

 

سپتامبر

 

 

دوسالانه بین‌المللی استانبول: این نمایشگاه به همت مرکز هنر و فرهنگ استانبول در زمینه سیاست و فلسفه به صورت دو سالانه برگزار می‌شود. بیش از ۴۵ کشور هر ساله در این همایش شرکت می‌کند.

 

 

اکتبر

 

 

اکتبر

 

 

فستیوال بلوز افس پیلسن: اکتبر چند فستیوال موسیقی در استانبول برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به یک فستیوال جاز دیگر اشاره کرد. اما بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی این ماه مربوط به همایشی در زمینی موسیقی بلوز است که دو روز به طول انجامیده و شخصیت‌های مهمی در آن به نوازندگی می‌پردازند.

 

 

نوامبر

 

 

نوامبر

 

 

 

یادبوبد آتاتورک: ۱۰ نوامبر روز مهمی در تاریخ معاصر ترکیه است و در استانبول نیز جشن گرفته می‌‌شود اما همانطور که پیش‌بینی می‌شود این جشن بیشتر به محلی‌ها مرتبط بوده تا اینکه محبوب گردشگران باشد.

 

 

همایش بین‌المللی کتاب استانبول: این همایش بزرگ ۹ روز به طول می‌انجامد و در آن یک نمایشگاه بزرگ کتاب در زمینه‌های بسیار متنوع به زبان‌های مختلف برپا شده و در کنارش کارگاه‌های آموزشی متعددی نیز برگزار می‌شود.

 

 

دسامبر

 

 

دسامبر

 

 

فستیوال رومی: در اواسط دسامبر هر سال فستیوالی به پاس مولانا برپا می‌شود که در آن به شعر خوانی، نوازندگی و رقص پرداخته می‌شود.

 

 

بازارهای کریسمسی: با نزدیک شدن به سال نوی میلادی، بازارهای متعدد کریسمسی در کنار فستیوال‌های خرید کوچک مراکز خرید در استانبول برپا می‌شود که برای خرید انتخاب بسیار مناسبی در طول سال محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط