راهنمای استفاده از مترو در استانبول؛ ترکیه

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه با ۱۴ میلیون شهروند است و چون بزرگ‌ترین شهر توریستی منطقه محسوب می‌شود، همیشه تعداد زیادی گردشگر تور استانبول نیز در آن حضور دارند که باعث می‌شوند تردد در شهر با مشکلاتی مواجه شود. خوشبختانه سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول به خوبی کار می‌کند و شما می‌توانید به راحتی از هر بخش شهر به بخش دیگری بروید، یکی از آن‌ها نیز مترو است که با گستردگی بالا، امکان رسیدن به مقصد بدون گیر کردن در ترافیک را برایتان مهیا می‌کند.

 

 

مترو در استانبول

 

 

مترو در استانبول

 

 

تا قبل از مترو، اتوبوس‌ها بخش زیادی از بار تردد مسافران شهری را به دوش می‌کشیدند، اما از سال ۱۹۸۹ که قطارهای زیرزمینی پا به ترکیه گذاشتند، اوضاع در این شهر خیلی تغییر کرد. این قطارها از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت کرده و در ۷۳ ایشتگا مختلف چیزی حدود ۵۹ مایل مسافت را به هم متصل می‌کنند.
خوشبختانه با توجه به شیوه‌ی بسیار خوب تابلوهایی که در ایستگاه‌های مختلف نصب شده است، به راحتی می‌وانید مسیر خود را در این ایستگاه‌ها پیدا کنید، اما قبلش بد نیست در مورد چند و چون کار در متروی استانبول بدانید.

 

 

خرید بلیط

 

 

خرید بلیط

 

 

اگر به طور کلی قرار است در استانبول از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، بهترین کار این است که یک "استانبول  کارت" تهیه کنید. این کارت‌ها در حال حاضر ۶ لیر به فروش می‌رسند که ۴ لیر از این مبلغ درون کارت شارژ است. برای خرید بلیط  الکترونیک که برای تعداد مشخصی سفر در نظر گرفته شده نیز دستگاه‌های خودکار زیادی در ایستگاه‌ها وجود دارند که به راحتی می‌توانید از طریف آن‌ها بلیط خود را خریداری کنید. اگر هم به صورت موردی می‌خواهید سوار مترو شوید در هر ایستگاه امکان خرید بلیط وجود دارد.

 

 

فروشگاه‌های دکوراسیون داخلی در استانبول

 

 

ساعات شلوغی

 

 

ساعات شلوغی

 

 

همچون تمام شهرهای بزرگ دنیا، استانبول نیز در متروی خود ساعت شلوغی دارد که حتی‌الامکان باید از آن ساعات دوری کنید. ساعت ۷ تا ۹ صبح که ساعت شروع کار محسوب می‌شود و ساعت ۵ تا ۷ بعد از ظهر که کارمندان از سر کار بر می‌گردند شلوغ‌ترین ساعت کار متوری استانبول است که میلیون‌ها نفر به سمت قطارها هجوم می‌آورند.

 

 

نقشه و ساعات حرکت قطارها

 

 

نقشه و ساعات حرکت قطارها

 

 

سایت رسمی متروی استانبول، اطلاعات کاملی از ساعت حرکت قطارها در ایستگاه‌های مختلف را برای شما در نظر گرفته است. اما برای استفاده از این سایت باید املای دقیق ایستگاه را بلد باشید چون به صورت جستجو کار می‌کند. به جای ساعت حرکت قطارها که عموما با فاصله‌ی کم از هم وارد قطار می‌شود، مهم این است که نقشه را بلد باشید.
هم این نقشه را در زیر این بند از نوشته برایتان آورده‌ایم هم می‌توانید درون ایستگاه تهیه کنید یا اینکه از سایت رسمی متروی استانبول آن را دانلود کنید. در نقشه‌ای که برای شما در نظر گرفته‌ایم چند نقطه خاص و مهم و اینکه به کجا ختم می‌شوند را برایتان ذکر کرده‌ایم.

 

 

 

map

 

 

  • Atatürk Airport: فرودگاه
  • Zeytinburnu: ایستگاه مهمی که خطوط مختلف در آن به هم مرتبط می‌شوند
  • Otogar: ترمینال اصلی اتوبوس
  • Yenikapı: محل سوار شدن قایق‌ها و کشتی‌های دریای مرمره
  • Taksim Square: دسترسی به محله بی‌اغلو
  • Kabataş: اسکله مهم سوار شدن بر قایق
  • Sultanahmet: دسترسی به مسجد آبی و چند بخش تفریحی دیگر
  • Üsküdar و  Kadıköy: دسترسی به بخش آسیایی تنگه

 

 

 

پیشنهاد فضاهای رمانتیک در اطراف استانبول

 

 

دسترسی به منطقه آسیایی استانبول از طریق مترودسترسی به منطقه آسیایی استانبول از طریق مترو

 

 

متروی استانبول دارای ۶ خط است که ۵ تای آن‌ها کاملا در بخش اروپایی کار می‌کنند. از سال ۲۰۱۲ یک خط در منطقه آسیایی نیز بازگشایی شد که از Kadıköy به Kartal می‌رود و جدیدا ایستگاهی در Tavsantepe نیز در مسیر آن باز شده است. همین خط در صورت تکمیل ایستگاه فرودگاه جدید استانبول را نیز به خطوط ریلی شهری متصل خواهد کرد.

 

 

مسیر بین سلطان احمد و تکسیم

 

 

sultanahmet

 

 

این سوالی است که خیلی پرسیده می‌شود، با این حال دو نقطه‌ی بسیار پرطرفدار در استانبول، متاسفانه به صورت مستقیم از طریق مترو با هم مرتبط نیستند. برای اینکه بتوانید بین این دو نقطه حرکت کنید از از ترم استفاده کرده و سپس ایستگاه‌های مورد نظر را در مترو طی کنید.

آیا متروی استانبول برای افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند، مناسب است؟

با اینکه تلاش‌های زیادی در این رابطه صورت گرفته اما هنوز بعضی از ایستگاه‌ها مناسب این کار نیستند و ممکن است افراد در مترو به مشکل بخورند. مخصوصا در ساعت شلوغی که سختی کار بیش از پیش نیز می‌شود.

 

 

در پایان


متروی استانبول مدرن و کارآمد است و راهی بسیار عالی برای رفت و آمد بین نقاط مختلف بدون گیر کردن در ترافیک و اتلاف وقت به حساب می‌آید. مسیرهای مختلف را ابتدا از روی نقشه مشخص کنید و سپس به راحتی بین نقاط مختلف سفر کنید.

مطالب مرتبط