یک راهنمایی حرفه‌ای؛ فرهنگ قهوه در استانبول و یافتن بهترین کافه‌ها

حکایت قهوه در استانبول به دوره شکوه امپراتوری عثمانی‌ها باز می گردد. در آن زمان و در دوره سلطان سلیمان بزرگ، قهوه برای نخستین بار از یمن به دربار رسید و به نوشیدنی مدرن دوره خود تبدیل شد. نوشیدنی مدرنی که در میان طبقات خاص جامعه آن روز، با آداب و آیین ویژه‌ای سرو می‌شید.

اما عطر قهوه نتوانست در دیوارهای کاخ‌ها و قصرهای سلطنتی محدود شود و خیلی زود راهش را به زندگی مردم عادی و خیابان‌های استانبول باز کرد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در اوایل قرن شانزدهم، دو بازرگان از حلب و دمشق نخستین کافی شاپ استانبول را افتتاح کردند.

قهوه آن قدر در میان گروه‌های مختلف مردم ترکیه محبوب شده بود که کنجکاوی‌ اروپایی‌ها برانگیخته شد. و این کنجکاوی باعث شد که سال‌ها بعد، قهوه ترک به اروپا هم راه پیدا کند. در سفر با تور استانبول حتما از کافه‌های زیبای ترکیه قهوه ترک بگیرید. 

 

 

coffee

 

 

حالا پس از سال‌ها قهوه ترک نه تنها نام ترکیه را به سراسر جهان رسانده است، بلکه دلیل خوبی برای بازرگانان و گردشگرانی است که این کشور اصیل را برای سفر خود انتخاب می‌کنند.

قهوه در ترکیه، امروز به عنوان یک میراث تاریخی و فرهنگی شناخته می‌شود. در جای جای این شهر می‌توانید قهوه‌خانه‌ها و کافه‌های فراوان قدیمی و جدیدی را ببینید که هر کدامشان در گسترش این میراث، نقش داشته اند.

البته در ترکیه هم می‌توانید به جای قهوه عثمانی، به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپر مارکت‌ها بروید و قهوه فوری خریداری کنید، اما برای چشیدن طعم واقعی و عطر فراموش نشدنی قهوه ترک، حتما باید به سراغ استادکارانی بروید که راه و روش تهیه و سرو این نوشیدنی گرم پرطرفدار را می‌دانند.

 

 

 

 بهترین قهوه‌ها در بخش اروپایی استانبول

 

 

 

 بهترین قهوه‌ها در بخش اروپایی استانبول

 

 

۱- در حوالی توپکاپی می‌توانید دو کافه مشهور با برند شناخته شده را در استانبول پیدا کنید: کرونوتروب (Kronotrop) و پترا (Petra).

۲- اگر دوست دارید در کنار قهوه با کیفیت، یک وعده صبحانه عالی یا یک عصرانه سبک را در کافه‌ای نوش جان کنید، کافه یک فنجان لذت (Cup of Joy) را در نقشه گوگل جستجو کنید.

۳- فروشگاه مخصوص کارخانه Rawsters Coffee & Supply Co هم یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید روی آن حساب کنید.

۴- اگر در بخش اروپایی ترکیه هستید، کافه Coffee Sapiens به تازگی شعبه جدیدی را در این منطقه راه‌اندازی کرده است، که قهوه دوستان حرفه‌ای آن را پیشنهاد می‌کنند.

۵- به دنبال فضایی رنگارنگ و بانشاط هستید که یک فنجان قهوه لذت بخش را در کنار خانواده‌تان نوش جان کنید؟ Sunday Coffee Bar بهترین انتخاب برای شماست.

 

 

جاذبه‌های گردشگری محله سلطان احمد در استانبول

 

 

بهترین قهوه‌ها در بخش آسیایی استانبول

 

 

 بهترین قهوه‌ها در بخش اروپایی استانبول

 

 

۱- اگر می خواهید دقایقی را بدون لپ تاپ و اینترنت موبایل سپری کنید، باید به کافه Rafine Espresso Bar بروید. کیفیت سرویس دهی این کافه، مانند قهوه‌های آن رضایت مشتریان سخت‌پسند را هم جلب می‌کند. علاوه بر این یادتان باشد که چیزکیک معروف این کافه را هم امتحان کنید.

۲- برای وقت‌گذرانی در نخستین کافه اختصاصی مدرن در بخش آسیایی استانبول، باید به کافه Çekirdek بروید که از سال ۲۰۰۲ در این منطقه کار می‌کند و همچنان پرطرفدار است.

۳- اگر برای یک ماموریت کاری به استانبول آمده‌اید، یا ناچار هستید در میانه سفر به استانبول، ساعتی را به کارهای دفتری‌تان اختصاص دهید، کافه Montag Roasters بهترین انتخاب برای شماست. فضایی آرام با قهوه‌هایی با کیفیت که خستگی را از تن‌تان دور می‌کند.

۴- و بالاخره اگر از افرادی هستید که فضاهای تاریخی قدیمی را می‌پسندید باید راه‌تان را به سمت کافه Story Coffee تغییر دهید. این کافه با دکور چوبی، شما را به یاد فیلم‌های قدیمی می‌اندازد.

 

 

قهوه‌های پرطرفدار در کافه‌های زنجیره‌ای استانبول

 

 

قهوه‌های پرطرفدار در کافه‌های زنجیره‌ای استانبول

 

 

۱- شعبه‌های مختلف کافه Kahve Dünyası  از نخستین انتخاب‌های مردم بومی استانبول هستند که به دنبال طعم واقعی قهوه می‌گردند. علاوه بر قهوه، در این کافه زنجیره‌ای می‌توانید شیرینی‌های تازه را هم امتحان کنید.

۲- استارباکس را همه دوست‌داران قهوه می‌شناسند. یک فروشگاه‌ها زنجیره‌ای که علاوه بر قهوه و نوشیدنی‌های گرم، انواع مختلفی از نوشیدنی‌های تازه خنک را در کنار وعده‌های کوچک غذایی سرو می‌کند. پس شعبه‌های استارباکس یک گزینه منطقی برای سفرهای خانوادگی است.

۳- برا اینکه یک فنجان قهوه تازه را در کنار دسرها یا اسنک‌های تازه نوش جان کنید، و از استراحت در یک حال و هوای اروپایی لذت ببرید، به یکی از شعبه‌های Caffè Nero shops سری بزنید.

مطالب مرتبط