راهنمای ماجراجویی جادویی در جاده‌های گرجستان

استفاده از حمل و نقل عمومی در گرجستان پیچیدگی‌های خودش را دارد زیرا در برخی از مسیرها وسایلی همچون قطارها و اتوبوس‌ها توقفی ندارند و از آن‌ها عبور می‌کنند. به نظر می‌رسد بهترین راه برای کشف این کشور اجاره ماشین و راه‌اندازی سفری جاده‌ای باشد. شاید تور گرجستان سفر به کشوری کوچک به نظر برسد اما جای جایِ آن با انواع ماجراجویی‌ها پر شده که به شما اوقاتی شگفت‌انگیز هدیه می‌دهند. ما در این مقاله شما در سفری جاده‌ای راهنمایی خواهیم کرد.

 

 

دره داشباشی

 

 

دره داشباشی

 

 

تسالکا، یا داشباشی و دره‌ها از برجسته‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های گرجستان محسوب می‌شوند. یکی از جاذبه‌هایی که تسالکا را از دیگر دره‌ها جدا می‌کند آبشار سبز زمردین و زیبایی است که در تمام ایام سال در آن جریان دارد. این نقطه منحصر به فرد برای عکاسی تنها ۱۱۰ کیلومتر با تفلیس فاصله داشته و کاملا در دسترس شما قرار دارد. این دره در طول زمان به وسیله رودخانه کتسیا (خرامی) در فلات آتشفشانی داشباش شکل گرفته است. این تغییرات باعث شده تا در حال حاضر تنوعی زیست محیطی در منطقه ایجاد شود. این دره در ارتفاع ۱۱۱۰ تا ۱۴۴۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
تابستان‌ها شما در اینجا شاهد هوایی خنک با منظره‌ای زیبا و تالابی سبز خواهید بود که هر چشمی را می‌نوازد. زمستان‌ها نیز شما با وجود ده‌ها آبشار منجمد در معرض تماشای صحنه‌های جادویی قرار می‌گیرید. به طوری که حس می‌کنید به سرزمین ملکه برفی رفته‌اید.

آدرس: Dashbashi Canyon, Tsalka

 

 

دریاچه پاراوانی

 

 

دریاچه پاراوانی

 

 

اگر از قسمت جنوب غربی تسالکا به مدت ۴۵ دقیقه رانندگی کنید به دریاچه پاراوانی، یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی این کشور خواهید رسید. این دریاچه بسیار زیبا و باطراوت در ارتفاع ۲۱۳۳ متری از سطح دریا قرار گرفته است.
پاراونی با مساحت ۳۷٫۵ کیلومتر مربعی منطقه‌ای وسیع برای قایقرانی، ماهیگیری و ماجراجویی در اختیار شما قرار می‌دهید که روز شما را می‌سازند. این دریاچه زمستان‌ها به طور کامل منجمد می‌شود و چهره‌ای اساسا متفاوت و واقعا چشمگیر از خودش به نمایش می‌گذارد. بهار و تابستان اما با وجود تپه‌های پر شکوفه و دشت‌های سرسبز و براق زیبایی بهشت‌گونه‌ اطراف دریاچه را فرا می‌گیرد که هر مسافری را مبهوت خود می‌کند.
سکوت و صدای طبیعت، هوای تمیز و نسیم ملایم می‌تواند ذهن شما را از هر استرسی خالی نگه دارد. حتی صرف زمانی بیش از یک روز در این دریاچه نیز کاملا شدنی و قابل انجام است. بنابراین سعی کنید همراه‌تان چادر سفری ببرید.

 

 

شهر سنگی اوپلیستیخه، سفری به عصر برنز؛ گرجستان

 

 

پارک ملی جاواخِتی

 

 

پارک ملی جاواخِتی

 

 

پارک ملی جاواخِتی در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده و تنها یک ساعت رانندگی با دریاچه پاراوانی فاصله دارد. این پارک تازه تاسیس پر از طبیعت زیبا، کوه‌های آتشفشانی منحصر به فرد، دریاچه‌ها، مراتع آلپ، جنگل‌های طبیعی آلپ و گونه‌های پرنده متعدد است که گردشی به یادماندنی و همه چیز تمام را به شما ارزانی می‌دارد. حیات وحش حدود ۱۶٫۲۰۹ هکتار از زمین‌های این بخش را به خودش اختصاص داده است. در واقع چنین جایی برای عاشقان پیاده‌روی، طبیعت دوستان، عکاسان و خانواده‌ها جایی بی‌نظیر بوده و می‌توانند در آن به پیک‌نیک و گردش و تفریح مشغول شوند.

 

 

آخالتسیخه

 

 

آخالتسیخه

 

 

آخالتسیخه تنها ۹۱ کیلومتر از پارک ملی جاواختی قرار دارد. این شهر کوچک در منطقه سامتسخه-جاواختی میزبان قلعه راباتی مجموعه‌ای از سازه‌های قرون وسطایی است که در قرن نهم ساخته شده. بر طبق چیزهایی که منابع تاریخی می‌گویند این شهر در زمان تاسیس به لمسیا شناخته می‌شد اما بعد ظاهرا به راباتی تغییر نام داد. خوشبختانه بازدید درهای این قلعه به روی تمام مردم و مذاهب باز بوده و ازدید از آن امکان‌پذیر است. کاتولیک‌ها، یهودیان، مسلمانان و ارتدوکس‌ها، هر کدام عبادتگاه‌های خودشان را در این مجموعه دارند.

آدرس: Rabati Fortress, Akhaltsikhe

 

 

معرفی نرم‌افزارهایی برای سفر به گرجستان

 

 

برجومی

 

 

برجومی

 

 

این شهر که از مقاصد پرطرفدار کشور محسوب می‌شود در قسمت جنوب مرکزی قرار گرفته است. این شهر در قسمت شرقی پارک برجومی خاراگائولی واقع شده. البته این شهر به خاطر صنعت آب معدنی، کاخ تابستانی رومانوف در لیکانی و همچنین پارک ملی به شهرت رسیده و شناخته می‌شود. مردم محلی معتقد هستند که آب‌های معدنی شهر قدرت شفابخشی دارند بنابراین مسافرانی که به دنبال مسائل درمای هستند به چشم مقصدی ایده‌آل به آن نگاه می‌کنند. جدا از این‌ها برجومی مکانی عالی برای استراحت، پیاده‌روی در طبیعت و تقویت روحیه محسوب می‌شود.

آدرس: Borjomi, Javakheti

 

 

دره مارتویلی

 

 

دره مارتویلی

 

 

دره ماتویلی در منطقه سامگرلو واقع شده که سابقا به عنوان فضای حمام خانواده دادیانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این منطقه به دلیل محیط طبیعی زیبا، رودخانه سبز زمرد و آبشارهای خوش منظر بین گردشگران و مردم بومی محبوبیت زیادی داشته و به عنوان مقصدی تفریحی و خانوادگی در نظر گرفته می‌شود.

آدرس: Martvili Canyon, Samegrelo

مطالب مرتبط